Choroba dwubiegunowa

Choroba dwubiegunowa – zmora wybitnych artystów

Opublikowano: 18 stycznia 2018

Mówi się, że choroba dwubiegunowa dotyka osoby twórcze, wrażliwe i sławne. Faktem jest, że według badań, osoby o dużych osiągnięciach i wysokim ilorazie inteligencji są znacznie bardziej podani na depresję dwubiegunową.

Lista znanych na całym świecie osób chorujących na ten właśnie rodzaj depresji jest bardzo długa i wciąż się wydłuża. Wśród zdiagnozowanych znalazł się: Sting, Ernest Hemingway, Jimi Hendrix, Frank Sinatra i wielu innych. Niedawno ujawniono, że znana na całym świecie wokalistka zespołu The Cranberries – Dolores O’Riordan również cierpiała na wspomnianą chorobę psychiczną.

Choroba afektywna dwubiegunowa, znana również jako depresja maniakalna, dotyka około 1% populacji i charakteryzuje się wahaniami nastroju od znacznego podniecenia, zwanego manią do depresji. Podczas fazy manii może dochodzić do znacznych uniesień, poczucia zawyżonej samooceny, graniczącej z wielkodusznością, wyścigu myśli, niepokoju i bezsenności. Zmienność nastroju, nagłe przypływy szczęścia i głębokie depresje to najbardziej jaskrawe objawy.

Mimo że w okresach remisji ustępują, wciąż 20% do 30% pacjentów w okresie wyciszenia ma chwiejny nastrój i trudności w pracy zawodowej lub w sferze kontaktów z innymi ludźmi. Na ogół bliscy i fani dowiadują się o chorobie dość późno, gdy chory znajdzie się na skraju załamania nerwowego i trafia na kliniczne leczenie psychiatryczne.

Jedną z gwiazd, która nie boi się mówić o swojej przypadłości jest Sting. Lider The Police przyznał się do choroby a w latach 90. Wziął nawet udział w ogólnoświatowej kampanii mającej uświadomić odbiorców, czym jest afektywna dwubiegunowość. Niestety choroba ta wciąż kryje wiele tajemnic. Jest ona bardzo ciężka do leczenia, jak i do określenia co może być przyczyną.  Szczegółowe badania fazy manii u dwustu trzydziestu siedmiu pacjentów ujawniło, że niektórzy w czasie epizodów maniakalnych odczuwają lęk, poczucie winy oraz myśli samobójcze.

Jakie są przyczyny i dlaczego choroba ta atakuje aktorów, psiarzy, piosenkarzy?

Do tej pory udało się zidentyfikować głównie biologiczne i genetyczne przyczyny zaburzenia. Ten rodzaj depresji wiąże się bardzo często z niedoborem norepinefryny i serotoniny. Być może właśnie kluczem do zrozumienia choroby, która nie wiadomo w jaki sposób umieszcza swe ofiary na rozkręconej karuzeli emocji jest zakłócenie równowagi tych neuroprzekaźników.

Ogólnie rzecz biorąc całkowite wyleczenie pacjenta z zaburzenia dwubiegunowego jest niemożliwe.

Przy zażywaniu leków przeciwdepresyjnych, odpowiednio dobranych przez psychiatrę, poddanie się psychoterapii istnieje szansa na uśpienie choroby. Jest to jednak bardzo trudne, objawy potrafią powrócić nawet po siedmiu latach, pojawienie się pojedynczego epizodu stanowi niestety rzadkość.

Część ludzi doświadcza pierwszego epizodu choroby już w dzieciństwie, jednak w większości przypadków po raz pierwszy ujawnia się w okresie dojrzewania. Stresujące wydarzenia w życiu są czynnikiem, który może wywołać chorobę. Co więcej, negatywne przeżycie zwiększają prawdopodobieństwo nawrotu choroby i przedłuża okres trwania epizodu. Istnieje teza mówiąca, że pacjenci posiadający osobowość introwertyczną lub cechy obsesyjne połączone z afektywnym zaburzeniem szczególnie silnie reagują na stres, a co przyśpiesza nawrót choroby.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
Slawomir Wolniak
Do tej pory depresja poporodowa była kojarzona jedyn...
Home office
Home office początkowo ucieszył wielu pracowników. W...
Psycholog na abonament
Zastanawiasz się, dlaczego powinieneś zadbać o zdrow...
samobójstwa
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobieganiu samobójst...