Pałac Kultury i Nauki

10 nietypowych budynków w Warszawie

Opublikowano: 9 kwietnia 2018

W Warszawie obok zabytkowych kamienic i Zamku Królewskiego zobaczysz też kilka nieco zaskakujących budynków. Przyjrzyjmy się emocjonującym obiektom rozsianym po mapie stolicy.

Architektura w Warszawie to niezwykle zajmujący temat. W końcu w stolicy Polski zawsze najbardziej widoczne są zmiany zachodzące w mentalności Polaków. To tutaj powstają największe inwestycje i, choć czasami nietrafione, zostają w krajobrazie na dłużej.

1. Pałac Kultury i Nauki

To znamienne dla Warszawy, że okazały budynek stanowiący główną wizytówkę miasta, jest równocześnie przedmiotem wielu kontrowersji. Przy okazji ostatnich pomysłów dekomunizacyjnych zgłoszono także wniosek wyburzenia Pałacu Kultury. Czemu Pałac Kultury i Nauki zawdzięcza tak wiele niechęci? Ironicznie bywa on nazywany „prezentem od Stalina”, gdyż ten polityk podarował pałac stolicy. Budowa Pałacu wymagała wyburzenia wielu zabytkowych kamienic, które znajdowały się w tym miejscu. Dlatego dla niektórych starszych Warszawiaków powstanie budynku to zniszczenie kultury i tkanki miasta.

2. Osiedle Przyjaźń i Klub Karuzela

Historia os. Przyjaźń łączy się ściśle z historią powstania PKiN. To w tych niskich chatach mieszkali rosyjscy robotnicy oddelegowani do pracy przy budowie pałacu. Kiedy opuścili je po skończonych pracach, budynki przeznaczono na studenckie akademiki. Cały kompleks osiedlowy – wraz z drewnianą, kolorową świetlicą, czyli „Klubem Karuzela” – jest rzadko odwiedzanym miejscem w Warszawie, ponieważ dopiero w 2015 roku zostało ono wpisane do ewidencji zabytków. Do tego czasu niektóre chaty zostały zeszpecone samowolą mieszkańców, a od 2015 roku nie dokonano tam żadnych remontów architektury wspólnej. Os. Przyjaźń zalicza się niestety do brzydszych stron Warszawy.

3. Młotek – luksusowe apartamenty PRL

Wyrastający nad Powiślem modernistyczny blok Warszawiacy ochrzcili mianem młotka. Zbudowany został dla bogatych działaczy partyjnych oraz zamożnych gości z zagranicy. Na wysuniętym dachu funkcjonowała dwupiętrowa przestrzeń na burżuazyjne rozrywki. Dzisiaj trudno dostrzec w nim dawny blask, choć z pewnością zachwyca fanów architektury modernistycznej oraz historyków, a także najemców powierzchni reklamowej.

4. Świątynia Opatrzności Bożej

Czasami nowe, lśniące budynki okazują się tak samo nieprzystające do rzeczywistości, jak te o przestarzałych założeniach i zszarzałej elewacji. Wielkościowa wizja inwestorów sprawiła, że świątynia przytłacza swoim rozmiarem. Mieszkańcy Wilanowa są zawiedzeni zdominowanym krajobrazem dzielnicy, a także samym wyglądem budynku, którego wygląd został porównany do wielkiej wyciskarki do cytrusów.

5. Jamnik – z widokiem na socjalistyczną idealną rzeczywistość

Najdłuższy budynek w Warszawie mierzy 508 metrów, ma 43 klatki schodowe i 430 mieszkań. Stoi naprzeciwko wyjścia z Dworca Wschodniego i przypomina wielki mur. Projektanci stworzyli ten budynek, by przysłonić widok na rozpadające się budynki i nędzę ludzi mieszkających tuż przy dworcu. Jest to tzw. technika malowania trawy na zielono. Blok powstał w latach 70. i stanowi ciekawostkę architektoniczną oraz dom dla ponad 1 200 ludzi.

6. Hotel Czarny Kot

Hotel Czarny Kot jest wynikiem fantazji człowieka, który postanowił postawić szkaradny pałac pełen dziwacznych wykuszy i ciemnych zakamarków. Hotel jest przykładem największej samowoli budowlanej w Warszawie. Prawdopodobnie ostatnia decyzja ratusza o wyburzeniu budynku jest już ostateczna, ale ciągle można się od niej odwołać.

7. Budynek TVP

Ulica Woronicza jest jedną z najbardziej znanych ulic w Warszawie, lecz niestety nie najbardziej reprezentacyjną. Nowa siedziba TVP została oddana do użytku w 2007 roku. Architekci podeszli do funkcji budowli trochę zbyt dosłownie, ponieważ kształtem przypomina zwinięte taśmy filmowe. Kamery kasetowe już dawno odeszły do lamusa, zwłaszcza w telewizjach z codziennymi programami na żywo, więc nowa siedziba przypomina raczej muzeum rozrywki lat 90.

8. Radisson Blu Sobieski Hotel

Kolejną kategorią osobliwych warszawskich budynków są obiekty powstające w czasach transformacji. Nie do końca jasna koncepcja przyszłości – w zmieniającym się systemie społecznym i ekonomicznym – mocno namieszała w estetyce nowo powstającej architektury. Radisson Blu Sobieski Hotel przy pl. Zawiszy – głównie ze względu na specyficzne pastelowe barwy – należy do najbardziej kontrowersyjnych budowli w Warszawie.

9. Coloseum

Budynek mieszkalny Coloseum stoi przy ulicy Grójeckiej i swoim kształtem rzeczywiście przypomina nieco rzymskie koloseum. Nawiązuje do niego jednak tylko w ¼ wielkości budynku, ponieważ okrąg zostaje przerwany prostą ścianą, przez co jego forma jest dość oryginalna.

10. Łuk triumfalny na Wiśle

Ostatnią propozycją w zestawieniu nietypowych budowli w Warszawie jest łuk triumfalny upamiętniający Bitwę Warszawską z 1920 roku. Całe szczęście projekt ten nie został jeszcze zrealizowany, choć – jak w przypadku Hotelu Czarny Kot – pomysłodawcy planują obejść prawo i budować bez zgody miasta. Jak widać, ułańskiej fantazji w naszym narodzie nie brakuje…

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pałac Kultury
O Pałacu kultury w Warszawie powiedziano wiele złego...
Strefy dla palaczy
Tworzenie wyznaczonych stref dla palaczy w miejscach pracy t...
Lokal usługowy w centrum Warszawy
Lokal usługowy w warszawskim centrum to nie tylko przestrzeń...
projekty domów,
Podczas planowania budowy domu jednorodzinnego, lub...
dom jednorodzinny pod Warszawą
...