Chopin i jego Europa

18 Festiwal Chopin i jego Europa

Opublikowano: 16 sierpnia 2022

Od 13 do 31 sierpnia w Warszawie odbywa się 18. Festiwal Chopin i jego Europa. W tym roku w ramach tego corocznego muzycznego święta zaplanowano 35 koncertów, na których zagra: 61 solistów i 13 zespołów z całego świata. Wykonają oni działa 17 kompozytorów polskich i 34 zagranicznych. Usłyszymy recitale fortepianowe w wykonaniu najlepszych światowych wykonawców tj. Biondi, Liu, Avdeeva, Goerne, Baeva, Olejniczak czy Pobłocka.

Zapowiada się wielkie wydarzeniemówi Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa. – W tym roku w repertuarze mamy wydarzenia muzyczne, na które warto zwrócić szczególną uwagę tj. koncert Henryka Wieniawskiego, czy działa Karola Kurpińskiego i Mieczysława Karłowicza. Ale festiwalowe atrakcje to  nie tylko polska muzyka. Mamy interesującą premierę dzieła czeskiego kompozytora Kalivody, czy koncert fortepianowy Antonina Dvoraka – dodaje.

Rozpoczął się 18. Festiwal Chopin i jego Europa

Tegoroczny 18. Festiwal Chopin i jego Europa otwierają wielcy twórcy Polskiego Romantyzmu: Chopin, Mickiewicz i Moniuszko. Tradycyjnie, osią programową festiwalu jest twórczość Fryderyka Chopina, a w festiwalowym repertuarze nie zabraknie także dzieł wielkich kompozytorów m. in.: C. Debussy’ego, J. Bramhs’a R. Schumanna, W. A. Mozarta i J. S. Bacha.

Festiwal rozpoczął, 13 bm., koncert nadzwyczajny w Bazylice św. Krzyża. Natomiast na  koncercie inauguracyjnym 14 bm. w  Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Operze Narodowej usłyszymy Widma, sceny liryczne na głosy solo, chór mieszany i orkiestrę, czyli II część Mickiewicza Dziadów z muzyką Stanisława Moniuszki. Mistrz Fabio Biondi poprowadzi kolejne arcydzieło wielkiego polskiego kompozytora, niesłusznie mało znanego na świecie, co podkreśla maestro Fabio Biondi. W programie festiwalu znalazło się więcej dzieł S. Moniuszki. Zaplanowane są także 3 koncerty z jego pieśniami m. in. w wykonaniu Olgi Pasiecznik z Ewą Pobłocką.

Chciałbym podziękować maestro Biondiemu, który zagra intymnie, solo, przed Bazyliką św. Krzyża utwory Jana Sebastiana Bacha i Johana Helmicha Romana – kompozytora, którego można nazwać „szwedzkim Bachem”. Ten nadzwyczajny koncert odbędzie się w intencji agresji rosyjskiej na Ukrainę – mówi dyrektor S. Leszczyński.

Organizatorem festiwalu Chopin i jego Europa jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC), a sponsorem głównym, oprócz Ministerstwa Kultury, PKN Orlen, który jest wieloletnim mecenasem NIFC.

Bez takiego mecenatu nie moglibyśmy realizować takich przedsięwzięć muzycznych w takim zakresie – mówi Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen zauważa, że Chopin to nasz międzynarodowy paszport, także w biznesie.

Ceny biletów na 18. Festiwal Chopin i jego Europa rozpoczynają się już od 25 zł.

Ewa Ploplis

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...