Festiwal Sztuki Mimu

19 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Teatrze Dramatycznym

Opublikowano: 27 maja 2019

Ten przegląd sztuki pantomimicznej z całego świata jak co roku gromadzi wybitne i znane zespoły. Na łamach pisma „American Theatre Magazine” festiwal uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie w kategorii sztuki mimu i teatru ciała.

Dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk uważa, że to podróż przez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy, który pomimo odmiennych korzeni łączy idea sztuki poza słowami. Bartłomiej Ostapczuk to znakomity aktor – mim, reżyser, autor licznych scenariuszy i choreografii. Występował z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach, m.in. w Japonii, Izraelu, Szwecji, Chinach, Nowej Zelandii.

Pantomima to sztuka, która kształtuje wrażliwość człowieka i pokazuje, że nie zawsze trzeba mówić, żeby zrozumieć głębię przekazu. Pantomima jako gatunek sztuki wymyka się jednoznacznym definicjom. Tegoroczna edycja zaprezentuje m.in. zespoły z Czech, Hiszpanii, Polski, Niemiec. Jak zauważył Ostapczuk, pantomima to sztuka niejednoznaczna, interesująca i poruszająca.

Festiwal Sztuki Mimu

W repertuarze zobaczymy najnowszą sztukę Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy „Once”, która otwiera festiwal. Jest to efekt wyjątkowej współpracy z legendarnym Teatrem Derevo. Po raz pierwszy w Warszawie zaprezentuje się czeski zespół Lenki Vagnerovej w przedstawieniu autorstwa Lionela Menarda „Avant tout”. Spektakl łączy teatr pantomimy z teatrem tańca. Z Hiszpanii, ze swoim najnowszym spektaklem „Solitudes”, zaprezentuje się zespół Kulunka Teatro, którego spektakl w 2015 r. stał się jednym z największych wydarzeń Festiwalu.

Jak co roku pojawi się przestrzeń do prezentacji mniejszych form teatru pantomimy – w wieczorze „Mime Off” zaprezentują swoje spektakle artyści z Niemiec i Polski. W 100. rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego, największego twórcy tej sztuki teatralnej, odbędzie się specjalny wieczór „Spotkania z pantomimą”. Zaprezentowane zostanie przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy „Cafe Panique”.

W dniach 7–16 czerwca spektakle będzie można oglądać w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy – na Scenie na Woli, a wieczór „Spotkania z pantomimą” na Scenie Przodownik.

Zdjęcia: Paulina Staniaszek i Michał Hancovsky

Festiwal Sztuki Mimu

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przenikania
Główną ideą cyklu wystaw Przenikania jest promowani...
Koronacja Karola III
Kiedy Brytyjczycy mają problemy z płatnościami za rachunki,...
Teatr Muzyczny ROMA
Tak najkrócej można st...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...
dom jednorodzinny pod Warszawą
...