Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

24 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Opublikowano: 13 października 2020

Spóźniony i nieco zmieniony, z zachowaniem rygoru sanitarnego z powodu pandemii, jednak jak zawsze z ciekawym repertuarem. Rozpoczął się 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W tym roku podczas 10 koncertów odbywających się codziennie do 22 października br. w Filharmonii Narodowej, wystąpią polskie zespoły i polscy artyści.

Podczas festiwalu zagra m. in.: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia i Sinfonietta Cracovia.

W Filharmonii Warszawskiej w reżimie sanitarnym

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczny 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena może odwiedzić mniej, niż w poprzednich latach  fanów muzyki klasycznej. Sale koncertowe Filharmonii Narodowej mogą być tylko w jednej czwartej wypełnione publicznością. Obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie społecznego dystansu. Dla tych, którym nie uda się nabyć biletów, zapewniono transmisje koncertów w Programie 2 Polskiego Radia.

Rozpoczął się 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Festiwal rozpoczął się 10 października br. koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Zgodnie z głównym założeniem festiwalu, podczas koncertów będą wykonywane nie tylko dzieła patrona festiwalu – Ludwiga van Beethovena, ale także jego romantycznych następców: Brahmsa, Chopina, Liszta, Schuberta, Schumanna i Mendelssohna. W tym roku także nie zabraknie  dzieł zmarłego w tym roku Krzysztofa Pendereckiego.  M. in. Kwartet Śląski wykona wszystkie kwartety smyczkowe mistrza. W ramach festiwalu odbędą się również koncerty II Festiwalu Romantycznych Kompozycji, którego celem jest rozpowszechnianie twórczości Józefa Elsner i jego uczniów.

17 października, w 171. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll naszego wielkiego kompozytora w wykonaniu Andrzeja Wiercińskiego i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Poprowadzi ją Dawid Runtz.

W ramach festiwalowego cyklu „nieznane opery” zostanie zaprezentowana  Faniska Luigiego Cherubiniego. Wśród wykonawców: Łukasz Borowicz, Poznański Chór Kameralny i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Ważnym punktem festiwalowego programu jest koncert kameralny Kwartetu Śląskiego, który (jak wspominałam) wykona wszystkie kwartety smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego, a także Wielką fugę Ludwiga van Beethovena.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Promocja młodych talentów

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem podczas festiwalu wystąpią także wykonawcy najmłodszej generacji m.in.: Szymon Nehring, Krzysztof Książek, Paweł Wojciechowski, Tymoteusz Bies i Adam Goździewski. W programie koncertów symfonicznych znalazły się także interpretacje koncertów fortepianowych Beethovena w wykonaniu: Łukasza Krupińskiego, Szymona Nehringa i Aleksandry Świgut.

 Zwyciężyć z pandemią

Bieżący rok jest niezwykle trudny szczególnie dla świata sztuki. Odwoływane są festiwale, koncerty i spotkania. Artyści mają ograniczenia w podróżowaniu. Nie udało się zorganizować hucznych obchodów 250. Rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, których jedną z ważnych części miał być  24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Dlatego wielkim sukcesem jest, że chociaż z dużym opóźnieniem, ale jednak udało się Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena doprowadzić do realizacji wydarzenia. Jest to też osobisty sukces i zasługa Elżbiety Pendereckiej.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...