Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

24 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Opublikowano: 13 października 2020

Spóźniony i nieco zmieniony, z zachowaniem rygoru sanitarnego z powodu pandemii, jednak jak zawsze z ciekawym repertuarem. Rozpoczął się 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W tym roku podczas 10 koncertów odbywających się codziennie do 22 października br. w Filharmonii Narodowej, wystąpią polskie zespoły i polscy artyści.

Podczas festiwalu zagra m. in.: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia i Sinfonietta Cracovia.

W Filharmonii Warszawskiej w reżimie sanitarnym

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczny 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena może odwiedzić mniej, niż w poprzednich latach  fanów muzyki klasycznej. Sale koncertowe Filharmonii Narodowej mogą być tylko w jednej czwartej wypełnione publicznością. Obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie społecznego dystansu. Dla tych, którym nie uda się nabyć biletów, zapewniono transmisje koncertów w Programie 2 Polskiego Radia.

Rozpoczął się 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Festiwal rozpoczął się 10 października br. koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Zgodnie z głównym założeniem festiwalu, podczas koncertów będą wykonywane nie tylko dzieła patrona festiwalu – Ludwiga van Beethovena, ale także jego romantycznych następców: Brahmsa, Chopina, Liszta, Schuberta, Schumanna i Mendelssohna. W tym roku także nie zabraknie  dzieł zmarłego w tym roku Krzysztofa Pendereckiego.  M. in. Kwartet Śląski wykona wszystkie kwartety smyczkowe mistrza. W ramach festiwalu odbędą się również koncerty II Festiwalu Romantycznych Kompozycji, którego celem jest rozpowszechnianie twórczości Józefa Elsner i jego uczniów.

17 października, w 171. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll naszego wielkiego kompozytora w wykonaniu Andrzeja Wiercińskiego i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Poprowadzi ją Dawid Runtz.

W ramach festiwalowego cyklu „nieznane opery” zostanie zaprezentowana  Faniska Luigiego Cherubiniego. Wśród wykonawców: Łukasz Borowicz, Poznański Chór Kameralny i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Ważnym punktem festiwalowego programu jest koncert kameralny Kwartetu Śląskiego, który (jak wspominałam) wykona wszystkie kwartety smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego, a także Wielką fugę Ludwiga van Beethovena.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Promocja młodych talentów

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem podczas festiwalu wystąpią także wykonawcy najmłodszej generacji m.in.: Szymon Nehring, Krzysztof Książek, Paweł Wojciechowski, Tymoteusz Bies i Adam Goździewski. W programie koncertów symfonicznych znalazły się także interpretacje koncertów fortepianowych Beethovena w wykonaniu: Łukasza Krupińskiego, Szymona Nehringa i Aleksandry Świgut.

 Zwyciężyć z pandemią

Bieżący rok jest niezwykle trudny szczególnie dla świata sztuki. Odwoływane są festiwale, koncerty i spotkania. Artyści mają ograniczenia w podróżowaniu. Nie udało się zorganizować hucznych obchodów 250. Rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, których jedną z ważnych części miał być  24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Dlatego wielkim sukcesem jest, że chociaż z dużym opóźnieniem, ale jednak udało się Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena doprowadzić do realizacji wydarzenia. Jest to też osobisty sukces i zasługa Elżbiety Pendereckiej.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
saksofon
Saksofon to instrument o wyjątkowym brzmieniu, który...
wzmacniacz do perkusji
Przy zakupie wzmacniacza do perkusji elektronicznej należy w...
Przenikania
Główną ideą cyklu wystaw Przenikania jest promowani...
Teatr Muzyczny ROMA
Tak najkrócej można st...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...