Telewizja Kablowa Koszalin

25 lat Telewizji Kablowej Koszalin

Opublikowano: 31 grudnia 2020

Ponad 33 tysiące abonentów, ekspansja na sąsiednie gminy, nowe usługi i szybki internet. Telewizja Kablowa Koszalin stale się rozwija. W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 25-lecia

Na początku miała to być jedynie telewizja osiedlowa dla mieszkańców KSM „Przylesie” i „Na Skarpie”. Pierwsze przyłączone do sieci bloki znajdowały się przy ulicach: Sikorskiego, Starzyńskiego i Sucharskiego. Chwilę potem dołączyło osiedle Morskie i bloki zarządzane przez KSM „Nasz Dom”  i KSM „Przylesie”. Początek działalności koszalińskiej kablówki przyniósł kilkuset abonentów.

Z duchem czasu

W 1995 r. ruszyła budowa sieci światłowodowej, łączącej całe osiedla. Telewizja Kablowa Koszalin stała się poważnym graczem i konkurentem na lokalnym rynku dostawców telewizji i internetu. – Rynek był głodny takich usług. Na jednym osiedlu kończyliśmy przyłączanie, a drugie osiedle już czekało w kolejce. To był złoty okres – wspomina Jarosław Bihun, prezes Telewizji Kablowej Koszalin.

Pierwsze biura znajdowały się w siedzibie KSM „Na Skarpie”. W 1998 r. przeniesiono je do budynku po komisariacie policji przy ulicy Kotarbińskiego 3. Dzisiaj nadal znajduje się w tym miejscu Dział Obsługi Klienta, a także dwie redakcje: TV MAX i Tygodnika Koszalińskiego „Miasto”, bo firma to nie tylko telewizja, lecz także prasa. Oprócz tygodnika TKK wydaje darmowy miesięcznik oraz cykliczne dodatki tematyczne.

Pozostałe działy, w tym zarząd, mieszczą się w nowym budynku przy ulicy Krzyżanowskiego. Obecnie klient oczekuje bardziej zróżnicowanej oferty niż tylko telewizja. Telewizja Kablowa Koszalin poszła więc z duchem czasu i do oferty włączyła usługę internetową, a także telefoniczną. Metody dostawy internetu, jak i przesył danych, czyli prędkość, zmieniają się z roku na rok. Wszyscy gracze na rynku dostaw usług telewizyjnych koncentrują swoje usługi, aby abonenci w jednej cenie dostali jak najwięcej mediów. W ten trend wpisuje się także strategia TKK.

Nie tylko Koszalin

33 tysiące „aktywnych końcówek” dotyczy nie tylko Koszalina, lecz także jego okolic. Infrastruktura TKK obecna jest zarówno w osiedlach okalających miasto, jak i w okolicznych gminach. – Rosnowo, Bobolice, Białogard, Tychowo, Karlino, Darłowo, Sianów, Kołobrzeg, Mielno. Sieć się cały czas rozrasta – wylicza prezes Bihun, komentując rosnący zasięg terytorialny działalności firmy.

Jakie zalety ma Telewizja Kablowa Koszalin w czasach, kiedy klient może przebierać w ofertach od wielu dostawców? Przede wszystkim kabel. Zarówno światłowód, jak i tradycyjny miedziany kabel prześle więcej danych niż sieć wi-fi, której przepustowość jest ograniczona. Mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych szukają alternatywy dla zbyt wolnego Internetu, a z pomocą przychodzi im TKK. – Stosowana przez nas technologia pozwala oddać do 10 Gbps na gniazdko. W ofercie mamy przepustowość do 1 Gbps na kablu koncentrycznym. W tej chwili to w zupełności wystarczające parametry dla indywidualnych użytkowników internetu. To i tak kilkakrotnie więcej niż wi-fi – mówi prezes Jarosław Bihun.

Telewizja Kablowa Koszalin

Nowoczesne technologie

Gdzie leży granica rozwoju spółki? Technologie i przyzwyczajenia klientów wciąż się zmieniają. Telewizja kablowa musi reagować na bieżąco. Naturalną drogą jest integracja wielu usług, żeby klient dostał jak najpełniejszą ofertę. Cały czas rosnąć będzie tzw. pożeranie pasma internetowego, czyli liczba przesyłanych i odbieranych danych. Coraz bardziej rozwinięte są funkcje streamingowe, które potrzebują szybkich łączy. Bez ściągania plików możemy obecnie słuchać bezpośrednio z internetu muzyki, oglądać seriale, a nawet grać w skomplikowane gry.

– Netflix w tej chwili „wyrzuca” serwery do operatorów takich jak my, żeby być bliżej klienta. Takie serwisy potrzebują bliskiej infrastruktury dla odbiorcy. Tak to się będzie odbywało. To jest najbliższy kierunek rozwoju firmy – mówi Jarosław Bihun.

Bez względu na to, czy w przyszłości telewidzowie przerzucą się na oglądanie telewizji internetowych, czy zostaną wierni tradycyjnym kanałom, potrzebna jest im dobra infrastruktura, którą zapewnia TKK. Telefonie komórkowe mogą być niestabilne. Nie w każdym miejscu jest dostępny dobry sygnał. W przypadku kabla ten problem nie występuje. Coraz większa potrzeba przesyłania i odbierania danych zmusza do wybierania stałego łącza o dobrej przepustowości. Przyszłość malowana jest w cyfrowych barwach. 25 lat Telewizji Kablowej Koszalin to droga od dostarczania kanałów telewizyjnych dla kilku bloków do cyfrowej potęgi, która świadczy szerokie usługi multimedialne.

Blisko mieszkańców

Tradycją jest, że na początku września każdego roku Telewizja Kablowa Koszalin, świętując kolejne lata istnienia na regionalnym rynku, organizuje koncert dla abonentów. Zawsze są to gwiazdy, które przyciągają tłumy. W ramach obchodów prezentowali się m.in. Bajm, Patrycja Markowska, Maryla Rodowicz oraz Ray Wilson z grupy Genesis. W 2019 r. wystąpił Krzysztof Zalewski.

O sprawach codziennych, ważnych dla miasta i okolicznych miejscowości, informuje wspomniana Telewizja Max, stworzona 22 lata temu, oraz istniejący od 14 lat Tygodnik Koszaliński „Miasto”. – W gazecie publikowane są bieżące informacje, którymi żyje miasto, znajdują na jej łamach miejsce przedstawiciele lokalnej społeczności: artyści, kolekcjonerzy, społecznicy. Są pokazywani interesujący ludzie, którzy tu żyją i pracują. Wydajemy też dodatki tematyczne: poradniki o zdrowiu, aranżacji wnętrz, a także wydawnictwa okolicznościowe, w tym przedświąteczne, i bezpłatny miesięcznik „Miasto Plus” – mówi Joanna Wyrzykowska, redaktor naczelna gazety.

– TV Max nadaje codziennie od godziny 17 dwugodzinny blok audycji. Rytm programu wyznaczają  „Wydarzenia” – 15-minutowy serwis informacyjny. Poruszamy w nim sprawy ważne dla miasta i regionu. Informujemy mieszkańców o poczynaniach władz samorządowych, inwestycjach, remontach, podejmujemy tematy społeczne, dotyczące bezpieczeństwa, służby zdrowia i szkolnictwa. Relacjonujemy też bieżące wydarzenia sportowe – opowiada Monika Kuzio-Czapka, redaktor naczelna telewizji, i dodaje: – Lokalne informacje mają duże znaczenie dla mieszkańców. W programach ogólnopolskich są zazwyczaj na drugim czy trzecim planie. Przygotowujemy i emitujemy różnorodne tematycznie audycje i inne programy dotyczące wydarzeń i problemów lokalnych. Mamy programy sportowe, poradnikowe i rozrywkowe. Na antenie TV Max retransmitowane są mecze piłki nożnej, ręcznej i koszykówki oraz koncerty. W każdą niedzielę TV Max retransmituje mszę świętą.

Nad realizacją programów czuwa doświadczony zespół reporterów, dziennikarzy, wydawców, operatorów i montażystów. To osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy na swoich stanowiskach, w pełni zaangażowane w życie swojej małej ojczyzny. TV Max realizuje też materiały na zlecenie telewizji TVN. Warto podkreślić, że praca dziennikarzy TKK jest doceniana na arenie ogólnopolskiej. Kilkakrotnie byli oni laureatami Konkursu Programów Telewizji Lokalnych „To nas dotyczy”, organizowanego w ramach Forum Telewizji Lokalnych przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.

Kontynuując działalność, Telewizja Max chce wychodzić naprzeciw odbiorcom. – Naszą ambicją jest rzetelne informowanie lokalnej społeczności o bieżących wydarzeniach, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, chronienie od zapomnienia regionalnej kultury i sztuki. Za cel stawiamy sobie prezentowanie pozytywnych treści bez agresji i przemocy, w dobrej jakości obrazu i dźwięku – podsumowuje szefowa redakcji.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Smart TV
Dzisiejsze możliwości inteli...
powtórki talk-show
Programy typu talk-show są dosyć popularnymi formatami telew...
Netflix
Poszukiwania odpowiedniego serialu nie zawsze należą do najp...
Xiaomi 11 Lite 5G NE
Xiaomi słynie z produktów oferujących bajeczny wręcz...
Orange Flex
Telefon na kartę czy na abonament? Jest jeszcze trze...