spacerowanie

3 korzyści z codziennego spacerowania po 30 minut

Opublikowano: 12 grudnia 2019

Jak poprawić wydolność organizmu i wyszczuplić sylwetkę? Należy zmienić dotychczasową dietę, a ponadto pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Co ważne, nie musi być to intensywny trening na siłowni czy męczący bieg. Okazuje się, że już 30 minut codziennego spacerowania może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z tej formy aktywności fizycznej.

Dotlenianie organizmu

Wychodząc na dłuższy spacer, dostarczamy większą ilość tlenu organizmowi. To pobudza krążenie krwi, a tym samym komórki naszego ciała otrzymują dużą ilość niezbędnych substancji odżywczych. Ponadto z organizmu znacznie szybciej usuwane są metabolity. Codzienne spacery są polecane w szczególności osobom po 60. roku życia. Wpływają one na lepszy przepływ krwi i przywrócenie sprężystości tętnic, co pozwala zapobiec chorobom układu sercowo-naczyniowego. To oznacza, że możemy w prosty sposób zmniejszyć ryzyko zawału.

Lepszy sen i samopoczucie

Kiedy spacerujemy, do ciała uwalnia się serotonina. To neuroprzekaźnik zwiększający produkcję melatoniny, czyli hormonu produkowanego przez szyszynkę. Ten organiczny związek chemiczny reguluje cykl snu. Wiele osób przed pójściem do łóżka wybiera się na spacer, gdyż dzięki temu zasypianie staje się łatwiejsze. Należy dodać, że taka forma aktywności fizycznej pozwala się też odstresować, ponieważ zwiększa ilość wydzielanej serotoniny (tzw. hormonu szczęścia). Spacer może być więc dobrym sposobem na pozbycie się nagromadzonych w ciągu dnia negatywnych emocji i poprawę nastroju.

Mniejsze ryzyko rozwoju poważnych chorób

Naukowcy i lekarze przekonują, że codzienny, trwający minimum 30 minut spacer znacząco obniża ryzyko rozwoju poważnych chorób, takich jak osteoporoza czy Alzheimer. Przeprowadzono wiele badań naukowych, które udowodniły, że aktywni fizycznie seniorzy pozostają w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej przez dłuższy czas. Co więcej, spacery sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej i utracie zbędnych kilogramów. Mimo że nie męczymy się tak jak podczas biegu czy szybkiej jazdy na rowerze, pobudzamy swój metabolizm, zwłaszcza gdy chodzimy w odpowiednim tempie i dbamy o dobrze zbilansowaną dietę.

Regularne spacery – jak zacząć?

Co prawda codzienne spacery mają korzystny wpływ na zdrowie, ale czasem trudno jest znaleźć motywację, aby wyjść z domu. Ważne jest m.in. to, żeby wszystko odpowiednio zaplanować. Przechadzka po okolicy może być sposobem na pobudkę przed pracą lub odstresowanie po całym dniu. Możemy też zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże nam kontrolowaniu liczby kroków i zmotywuje do stopniowego poprawiania wyniku. Jest nim krokomierz. Pod tym adresem znajduje się ranking prezentujący najpopularniejsze urządzenia, które są łatwe w obsłudze i dokonują precyzyjnego pomiaru. Bardzo często takie sprzęty przypominają o konieczności wyjścia na spacer, gdy nie odnotują wykonania określonej ilości kroków w wyznaczonym czasie.

Na spacer możemy wybrać się tak naprawdę wszędzie i o dowolnej porze. Starajmy się wychodzić z domu jak najczęściej i stopniowo wydłużać pokonywany dystans. Warto też zrezygnować z jazdy samochodem czy autobusem i pieszy wybrać się na zakupy lub nawet do pracy.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...