książki o inwestowaniu

3 książki o inwestowaniu, dla każdego tradera

Opublikowano: 12 kwietnia 2021

Porażka na giełdzie może mieć bardzo przykre konsekwencje, z tego powodu do inwestowania warto się rzetelnie przygotować. Kluczem do bogactwa w każdym przypadku jest wiedza. Z tego powodu warto sięgnąć po pozycje, które w przystępny i kompleksowy sposób tłumaczą zawiłości świata inwestycji. Twierdzisz, że nie masz czasu na czytanie? W takim razie nie zabieraj się lepiej za kupowanie akcji czy inwestycje w kontrakty CFD. To zajęcia, które wymagają ciągłego uczenia się i pełnego zaangażowania. A dla tych, którzy jednak potrafią wyczarować te minimum kilkanaście minut dziennie na lekturę zapraszamy do naszego wpisu o top książkach dla traderów i nie tylko!

“Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym” – Benjamin Graham

Absolutna podstawa – klasyczny tekst opublikowany po raz pierwszy przez legendarnego doradcę inwestycyjnego Benjamina Grahama w 1949 roku i wielokrotnie wznawiany (ostatnia w 2009 roku). Zdaniem wielu ekspertów, jest to najważniejsza książka, jaka kiedykolwiek została wydana, poświęcona tematyce finansów. O jej popularności mogą świadczyć np. dane z serwisów lubimyczytac.pl średnia ocen:7,8/10 (241 ocen, 36 opinii) czy też z amazon.com średnia ocen 4,78/5 (21,748 ocen).

Graham przede wszystkim uczy, w jaki sposób uniknąć popełnienia kosztownych błędów i zacząć myślenie o własnych finansach w kategoriach budowania długofalowych strategii. W przeciwieństwie do osób, które przykładowo chcąc szybko wzbogacić się widząc jakąś okazję z dużym ROI, korzystają np. z kredytu zaciągniętego na karcie kredytowej i tracą z powodu krótkowzrocznego myślenia i wpływu emocji…

Książka uważana była za całkowicie przełomową i zmieniła spojrzenie wielu inwestorów na kwestie analizy fundamentalnej. Należy do nich sam Warren Buffet, który uchodzi za wiernego ucznia Benjamina Grahama, pod jego wpływem zaczął koncentrować się na inwestowaniu w wartość, zamiast wyszukiwać możliwie jak najtańszych okazji giełdowych.

Nowe wydanie zostało opatrzone wstępem Warrena Buffeta i komentarzami dziennikarza finansowego Jasona Zweiga, które pozwalają czytelnikowi odnieść się do współczesnych warunków rynkowych.

Co można wyciągnąć dla siebie z tej książki? Kilka wniosków poniżej, a po więcej zapraszamy do lektury.

Inteligentny inwestor powinien:

  • Umiejętnie zarządzać ryzykiem poprzez odpowiednią alokację aktywów i ich dywersyfikację np. w postaci inwestycji 50% wartości portfela w akcje, a pozostałej części w gotówkę lub obligacje;
  • Przed podjęciem decyzji o inwestycji w daną spółkę powinien przeprowadzić wewnętrzną ocenę wartości formy poprzez analizy m.in. aktywów, zysków czy dywidend firmy tak by posiadać odpowiedni margines bezpieczeństwa i zmaksymalizować szanse na zwrot z inwestycji;
  • Posiadać zdyscyplinowane podejście, oparte na przemyślanym sposobie działania, które zapobiegnie przypadkowym błędom w portfelu powodowanych zmiennymi emocjami na rynku np. w postaci inwestycji tylko 10% miesięcznych przychodów.

“Droga do finansowej wolności” – Bodo Schäfer

Wbrew temu, co głosi popularne porzekadło, Bodo Schäfer pokazuje, że pierwszego miliona wcale nie trzeba ukraść – jemu samemu uzbieranie podobnej sumy zajęło siedem lat. 

W przeciwieństwie do specjalistycznych pozycji przeznaczonych dla osób, które pragną zostać zawodowymi traderami, “Droga do finansowej wolności” jest tak naprawdę pozycją dla każdego. Schäfer nie skupia się wyłącznie na inwestowaniu w akcje – jego książka to kompleksowa encyklopedia finansów osobistych. 

Znajdziemy w niej praktyczne wskazówki, w jaki sposób mądrze podchodzić do oszczędzania i inwestowania pieniędzy, a także zarządzania domowym budżetem. Choć dokonanie tego samego, co udało się Schäferowi –  czyli uzbieranie miliona w siedem lat może być trudne, to w każdym przypadku można wynieść z książki naukę cennych finansowych nawyków, która w perspektywie da Ci pewną “finansową wolność”.

“Jednominutowy milioner” – Mark Victor Hansen, Robert G. Allen

Zupełnie inne podejście proponują Mark Victor Hansen i Robert G. Allen, autorzy bestsellera “Jednominutowy milioner”. Chociaż tytuł tej pozycji może brzmieć dość mało poważnie, książka jest pełna wartościowej wiedzy. 

Ma nietypową formę: poradnika, który przeplata się z rzeczywistą historią kobiety, która ze względu na okoliczności życiowe faktycznie zmuszona była do zarobienia miliona złotych w 90. dni. Książka przede wszystkim uczy zmiany nawyków myślowych i koncentruje się na psychologicznych aspektach inwestowania. Są one kluczowe nie tylko podczas wyboru strategii inwestowania, trzymania się niej, ale też w bardziej “technicznych” czynnościach, takich jak wybór odpowiedniego brokera finansowego pośredniczącego w inwestycjach, np. na GPW.

Oczywiście, nie można zagwarantować, że lektura wyżej wymienionych pozycji jak i też specjalistycznych blogów o inwestowaniu, pozwoli Ci osiągnąć wyniki finansowe zbliżone do ich autorów. W wielu przypadkach jednak zdobyta wiedza umożliwia świadome podejmowanie decyzji i kalkulowanie ryzyka, co pomaga dostrzec szanse i uniknąć kosztownych pomyłek. 

materiał sponsorowany

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
Bitcoin
Popularnym pytaniem wśród zwolenników kryptowalut i inwestor...
nauka języka włoskiego z fiszek
Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym język...
Bitcoin
Kryptowaluta Bitcoin jest po prostu niezastąpiona, ponieważ...