Porażka na giełdzie może mieć bardzo przykre konsekwencje, z tego powodu do inwestowania warto się rzetelnie przygotować. Kluczem do bogactwa w każdym przypadku jest wiedza. Z tego powodu warto sięgnąć po pozycje, które w przystępny i kompleksowy sposób tłumaczą zawiłości świata inwestycji. Twierdzisz, że nie masz czasu na czytanie? W takim razie nie zabieraj się lepiej za kupowanie akcji czy inwestycje w kontrakty CFD. To zajęcia, które wymagają ciągłego uczenia się i pełnego zaangażowania. A dla tych, którzy jednak potrafią wyczarować te minimum kilkanaście minut dziennie na lekturę zapraszamy do naszego wpisu o top książkach dla traderów i nie tylko!
Absolutna podstawa – klasyczny tekst opublikowany po raz pierwszy przez legendarnego doradcę inwestycyjnego Benjamina Grahama w 1949 roku i wielokrotnie wznawiany (ostatnia w 2009 roku). Zdaniem wielu ekspertów, jest to najważniejsza książka, jaka kiedykolwiek została wydana, poświęcona tematyce finansów. O jej popularności mogą świadczyć np. dane z serwisów lubimyczytac.pl średnia ocen:7,8/10 (241 ocen, 36 opinii) czy też z amazon.com średnia ocen 4,78/5 (21,748 ocen).
Graham przede wszystkim uczy, w jaki sposób uniknąć popełnienia kosztownych błędów i zacząć myślenie o własnych finansach w kategoriach budowania długofalowych strategii. W przeciwieństwie do osób, które przykładowo chcąc szybko wzbogacić się widząc jakąś okazję z dużym ROI, korzystają np. z kredytu zaciągniętego na karcie kredytowej i tracą z powodu krótkowzrocznego myślenia i wpływu emocji…
Książka uważana była za całkowicie przełomową i zmieniła spojrzenie wielu inwestorów na kwestie analizy fundamentalnej. Należy do nich sam Warren Buffet, który uchodzi za wiernego ucznia Benjamina Grahama, pod jego wpływem zaczął koncentrować się na inwestowaniu w wartość, zamiast wyszukiwać możliwie jak najtańszych okazji giełdowych.
Nowe wydanie zostało opatrzone wstępem Warrena Buffeta i komentarzami dziennikarza finansowego Jasona Zweiga, które pozwalają czytelnikowi odnieść się do współczesnych warunków rynkowych.
Co można wyciągnąć dla siebie z tej książki? Kilka wniosków poniżej, a po więcej zapraszamy do lektury.
Inteligentny inwestor powinien:
Wbrew temu, co głosi popularne porzekadło, Bodo Schäfer pokazuje, że pierwszego miliona wcale nie trzeba ukraść – jemu samemu uzbieranie podobnej sumy zajęło siedem lat.
W przeciwieństwie do specjalistycznych pozycji przeznaczonych dla osób, które pragną zostać zawodowymi traderami, “Droga do finansowej wolności” jest tak naprawdę pozycją dla każdego. Schäfer nie skupia się wyłącznie na inwestowaniu w akcje – jego książka to kompleksowa encyklopedia finansów osobistych.
Znajdziemy w niej praktyczne wskazówki, w jaki sposób mądrze podchodzić do oszczędzania i inwestowania pieniędzy, a także zarządzania domowym budżetem. Choć dokonanie tego samego, co udało się Schäferowi – czyli uzbieranie miliona w siedem lat może być trudne, to w każdym przypadku można wynieść z książki naukę cennych finansowych nawyków, która w perspektywie da Ci pewną “finansową wolność”.
Zupełnie inne podejście proponują Mark Victor Hansen i Robert G. Allen, autorzy bestsellera “Jednominutowy milioner”. Chociaż tytuł tej pozycji może brzmieć dość mało poważnie, książka jest pełna wartościowej wiedzy.
Ma nietypową formę: poradnika, który przeplata się z rzeczywistą historią kobiety, która ze względu na okoliczności życiowe faktycznie zmuszona była do zarobienia miliona złotych w 90. dni. Książka przede wszystkim uczy zmiany nawyków myślowych i koncentruje się na psychologicznych aspektach inwestowania. Są one kluczowe nie tylko podczas wyboru strategii inwestowania, trzymania się niej, ale też w bardziej “technicznych” czynnościach, takich jak wybór odpowiedniego brokera finansowego pośredniczącego w inwestycjach, np. na GPW.
Oczywiście, nie można zagwarantować, że lektura wyżej wymienionych pozycji jak i też specjalistycznych blogów o inwestowaniu, pozwoli Ci osiągnąć wyniki finansowe zbliżone do ich autorów. W wielu przypadkach jednak zdobyta wiedza umożliwia świadome podejmowanie decyzji i kalkulowanie ryzyka, co pomaga dostrzec szanse i uniknąć kosztownych pomyłek.
materiał sponsorowany
Dodaj komentarz