dress cod

3 najważniejsze zasady dress codu

Opublikowano: 5 września 2020

Dress code jest ogólnym pojęciem, który odnosi się do zbioru zasad w doborze garderoby, do danych okoliczności. Najczęściej spotykamy się z nim w pracy, kiedy to odpowiedni strój jest częścią etykiety – a więc ustalonych norm zachowania w sytuacjach zawodowych i towarzyskich.

Zbiór ten jest odgórną formą zasad, których przestrzegać muszą pracownicy danego zakładu pracy. Aby przybliżyć najważniejsze założenia i nomenklaturę związaną z dress codem, stworzyliśmy listę trzech, kluczowych zasad.

Business formal, smart czy casual?

Dress code nie posiada sztywnych ram, które obowiązują w każdym zakładzie pracy. Ten szeroki spis reguł podzielony został na wiele podgrup, które mają ułatwić stworzenie właściwej stylizacji. Wśród tej nomenklatury wyróżnia się trzy z nich: business formal, business smart i business casual. Każdy z nich, mimo podobnej nazwy, różni się między sobą, a zauważenie tych różnić jest kluczowe, aby wpasować się w narzucone normy.

  • Business formal – najbardziej zbliżony, do stereotypowego dress codu biurowego. Kobiety najczęściej wybierają kostiumy lub spodnie/spódnice w połączeniu z gładką, białą koszulą. Absolutną koniecznością są rajstopy w kolorze cielistym oraz buty na obcasie nie większym niż 8 cm. Business formal najczęściej spotkamy w bankach i urzędach.
  • Business smart – swobodniejsza forma stylu biznesowego, pozwalająca na sukienki do pracy z dzianiny, dżinsy z marynarką i koszulą oraz kubełkową kreację do kolan. To właśnie ten rodzaj spotykamy najczęściej w biurach i to on występuje zwykle w zakładach pracy.
  • Business casual – połączenie elegancji i stroju codziennego. Zastępcza nazwa dla niego to „sportowa elegancja”, która występuje w firmach o płaskiej strukturze. Ten rodzaj pozwala na wybór sandałów, eleganckich sukienek na ramiączkach (ale bez dekoltu) i rezygnację z cielistych rajstop.

dress cod

Odpowiednia kolorystyka

Autoprezentacja jest naturalnym procesem, dzięki któremu chcemy wyglądać na doświadczonych, inteligentnych i kompetentnych. Obok odpowiedniego ubioru i starannie dobranych dodatków, jednym z kluczowych aspektów jest… kolor. To on wzbudza emocje, wywołuje uczucia, nierzadko symbolizuje władze i odpowiednie kompetencje. Podczas kampanii prezydenckich to właśnie kolor krawata i marynarki jest najchętniej komentowanym elementem przez specjalistów od PR i stylistów. Nie bez powodu więc biznesowa paleta barw jest stworzona w określony sposób.

Na czele oczywiście plasuje się granat, który uchodzi za niezwykle elegancki i stonowany. To on doskonale uzupełnia się z bielą i czernią. Obok tej triady wyróżnia się wszelkie, naturalne kolory ziemi – beże, kremy, karmele i brązy. Wybór tych barw nie był przypadkowy, bowiem tak stonowane, dostępne i neutralne kolory nie tylko „nie rzucają się w oczy”, ale także doskonale komponują się z niemalże każdą karnacją i kolorem włosów.

Zachowane długości i subtelne detale

Ostatnim, niezwykle ważnym elementem są detale. To one tworzą spójną całość, powodując, że nasza stylizacja jest przemyślana, elegancka i zgodna z pewnymi, odgórnymi normami. Tak oto minimalna długość spódnicy to kilka centymetrów nad kolanem (nie więcej niż 2 cm), a maksymalna – sięgająca kilku centymetrów poniżej kolan. Długość spódnicy należy dobierać poprzez stanie w wyprostowanej pozycji, z opuszczonymi wzdłuż ciała rękoma. Jeśli najdłuższy palec u ręki wychodzi poza długość spódnicy – ta najpewniej jest za krótka i nie wpisuje się w zasady dress codu.

dress cod

Po drugie – obuwie (najczęściej czółenka lub balerinki) zawsze powinno zasłaniać palce u stóp. Zasada ta obowiązuje również latem i wiosną (chyba, że w naszej firmie panuje wspomniany już business casual). Po trzecie – i ostatnie – niewskazana jest masywna i przysadzista biżuteria – w tym wielkie bransoletki, pierścionki, kolczyki lub biżuteria typowo wakacyjna.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
meble ogrodowe
Gdy aranżuje się przydomową przestrzeń, trzeba zadba...
manicure hybrydowy
Manicure hybrydowy jest popularny już od około 10 lat, jedna...
szaty liturgiczne
Są okazje wymagające szczególnych prezentów. To prze...
Wszystkie kobiety są piękne bez względu na to jaką mamy sylw...
sukienki polskich marek
Wybierając sukienki, kierujemy się wieloma czynnikami: wyglą...