serwery VPS

3 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę kupując serwer

Opublikowano: 28 września 2016

Budując własną firmową sieć IT trzeba kupić serwer. O ile sam zakup nie nastręcza problemów, gdyż możliwości jest mnóstwo, to dużo trudniej jest dokonać mądrego wyboru. Na co więc zwrócić uwagę nabywając to urządzenie? Jak wybrać serwer?

Po co serwer?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, które należy sobie zadać przed zakupem serwera, to “po co?”. Rozróżnić można tu dwie sytuacje

• Gdy potrzebny nam nowy serwer, gdyż stary nie spełnia wymagań lub jest na granicy żywota.
• Gdy kupujemy urządzenie tego typu pierwszy raz.

W pierwszym przypadku jesteśmy w lepszej sytuacji, gdyż możemy realnie ocenić, jakie mamy potrzeby sprzętowe oraz znamy już wady i zalety różnych rozwiązań. Nie powinniśmy więc mieć problemu z ogólnym nakreśleniem wymagań.

Drugi przypadek jest dużo bardziej skomplikowany. Tworząc bowiem firmową infrastrukturę należy dość dokładnie określić nasze potrzeby – zarówno aktualne, jak i przyszłe, dostosować je do budżetu, ilości miejsca czy też zadań, jakie urządzenie będzie przede wszystkim wykonywać. Dokładna analiza pozwoli na uniknięcie kosztownych błędów, takich jak zakup serwera o zbyt słabych parametrach czy odwrotnie – urządzenia zbyt potężnego i drogiego, jak na nasze potrzeby.

Wybierając pierwszy serwer trzeba się też zastanowić nad rodzajem obudowy. Dla mniejszych przedsiębiorstw optymalne są klasyczne urządzenia typu tower, dla większych, zwłaszcza gdy przewidujemy szybki rozrost potrzeb lepszym rozwiązaniem będą serwery montowane w szafach rack.

Jakie parametry powinien mieć dobry serwer?

Jeśli wiemy, jakie mamy potrzeby, to możemy dokonać wyboru dobrego serwera. Zawsze pojawia się tu pytanie, jakie parametry są ważne, które rozwiązania przydatne, a jakie niekoniecznie potrzebne. Odpowiedź nie jest niestety prosta, gdyż zależy właściwie tylko i wyłącznie od przeznaczenia. Są jednak pewne ogólne zasady, które warto stosować.

Przede wszystkim zawsze warto zakupić serwer z pewnym zapasem możliwości sprzętowych. Optymalne wydają się tu takie urządzenia, które swobodnie można rozbudować przez dodanie procesora czy pamięci RAM. Drugą ważną kwestią są obsługiwane dyski twarde. Zawsze przydatne jest posiadanie możliwości podpinania na zasadzie hot-swap, warto też wybrać urządzenie z możliwością obsługi dysków Flash. Ważną decyzją będzie też wybór odpowiedniego systemu operacyjnego, gdyż na rynku istnieje wiele produktów tego rodzaju, o różnych możliwościach i oczywiście cenach. – mówi specjalista z firmy Thomas IT.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Ostatni ważny problem związany z zakupem serwera, to kwestie bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać, że serwer działa nieprzerwanie, dlatego też zawsze warto wybrać urządzenie gwarantujące odpowiednio długi okres bezawaryjnej pracy. Niezbędny wydaje się też odpowiedni zasilacz UPS, który podtrzyma zasilanie serwera w przypadku odcięcia prądu czy innych awarii. Aby nie drżeć każdego dnia o zabezpieczenie danych zawsze należy używać serwerów korzystających z macierzy RAID, czyli zestawu kontrolerów i dysków pozwalających na przechowywanie kopii zapasowych danych. Dodatkowo warto też dokupić serwer NAS, który znakomicie sprawdzi się, jako dodatkowy zapas na czarną godzinę. – dodaje specjalista z firmy Thomas IT.

Warto też pamiętać o czynnikach zewnętrznych i odpowiednio zabezpieczyć swoje serwery przed kradzieżą, pożarem czy zalaniem. Na koniec warto dodać, że odpowiednio zabezpieczony musi być też system operacyjny i dostęp do danych na serwerze. Inaczej bardzo szybko możemy przekonać się, jakie szkody może spowodować wirus czy kradzież firmowych informacji.

Wybór serwera to ważna inwestycja w każdej firmie. Dlatego też zawsze warto poważnie podejść do tego problemu i przemyśleć potrzeby swojego przedsiębiorstwa. A gdy nie jesteśmy pewni, przydatne może być poproszenie o pomoc specjalistów – to zawsze tańsze, niż zakup nieodpowiedniego urządzenia!

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *