Jak wyczyścić zmywarkę

3 sposoby na szybkie wyczyszczenie zmywarki

Opublikowano: 25 maja 2021

Czysta zmywarka skutecznie domywa naczynia, nie powoduje powstawania nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu i cechuje się dłuższą żywotnością niż ta, w której zalegają resztki potraw. Czym czyścić zmywarkę, by usunąć z niej wszystkie zabrudzenia? Oto 3 sposoby, z których możesz skorzystać.

Jak wyczyścić zmywarkę domowymi metodami?

Jeśli zmywarka nie jest mocno zaniedbana, a jej wnętrza nie wypełniają zabrudzenia, które zbierały się przez długi czas, najpewniej poradzisz sobie z jej doczyszczeniem domowymi sposobami, bez sięgania po chemię. Z czego możesz skorzystać, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt? 

  • Ocet spirytusowy – jest tani i prosty w użyciu, a jednocześnie doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem kamienia oraz tłustego osadu. Choć pachnie niezbyt przyjemnie, jego zapach wywietrzeje w ciągu kilku minut, a zmywarka zachowa higieniczną czystość i piękny połysk przez długi czas. Namoczoną octem ściereczką możesz przetrzeć wewnętrzne ścianki urządzenia lub wlać go do kubka, włożyć do środka urządzenia i uruchomić program z około 70°C.  
  • Soda oczyszczona – cechuje się właściwościami myjącymi, odtłuszczającymi i usuwającymi przykre zapachy. Aby umyć nią zmywarkę, wsyp kilka łyżeczek tego środka do szuflady na detergent, zamknij ją i uruchom standardowy program mycia, tyle że bez załadunku. Gęstą pastą z sody i wody możesz też doszorować ręcznie najbardziej uporczywe zabrudzenia. 
  • Kwasek cytrynowy – ma nieco żrące właściwości, dzięki czemu tak świetnie radzi sobie z rozpuszczaniem zabrudzeń różnego pochodzenia. Jednocześnie jest w pełni bezpieczny dla elementów konstrukcyjnych urządzenia. Jak go używać? Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, wystarczy wsypać kilka łyżeczek do szuflady na tabletkę i uruchomić program myjący w ok. 70-90°C.  

Uważaj na to, by powyższe środki stosować pojedynczo i nie łączyć ich ze sobą. Wbrew pozorom zmiksowanie kilku z nich nie poprawi skuteczności działania preparatu, a wręcz może zaszkodzić urządzeniu. Dlaczego? Gdy kwasek i ocet wejdą w reakcję z sodą, ulegną zneutralizowaniu i rozbiciu na wodę, dwutlenek węgla i sól. O ile te dwa pierwsze składniki nie wpłyną w żaden sposób na stan sprzętu, o tyle sól tylko osadzi się na ściankach rur, powodując ich zatykanie. 

Czyszczenie zmywarki profesjonalnymi środkami

Jeśli nie do końca ufasz domowym metodom czyszczącym, możesz sięgnąć po profesjonalne środki do mycia zmywarki, które są łatwo dostępne. Występują w różnych wariantach – jako tabletki, proszek lub płyn do umieszczenia w kasecie na detergent lub jako minipojemnik, który wkładasz do kosza na sztućce. Należy tylko umieścić środek (w dowolnej formie) wewnątrz zmywarki i uruchomić cykl pracy „na pusto”, a urządzenie samo zadba o to, by jego wnętrze było perfekcyjnie czyste. 

Specjalne funkcje ułatwiające utrzymanie urządzenia w czystości

W utrzymaniu zmywarki w czystości mogą też pomóc dodatkowe funkcje, którymi dysponuje. W przypadku modeli Electrolux jest to HygienePlus. Jak to działa? Wyposażone w nią sprzęty umożliwiają nie tylko mycie, ale również dezynfekcję. W efekcie pozbywasz się zabrudzeń i do 99,99% bakterii tak z naczyń i sztućców, jak z wnętrza zmywarki. Możesz więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i przeprowadzić jej mycie w ciągu zwykłego cyklu pracy. 

Czyszcząc zmywarkę, koniecznie zwróć też uwagę na jej ścianki oraz filtry znajdujące się na dnie. To właśnie w tych miejscach gromadzą się często resztki jedzenia, które powodują powstawanie nieprzyjemnych zapachów oraz mogą przyczynić się do awarii sprzętu. 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
piekarnik parowy
Piekarniki parowe to innowacyjne urządzenia...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
odbiór mieszkania
Każdy marzy o idealnym domu, który zagospodaruje wed...
Klimatyzator kasetonowy
...
Nowe artykuły
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...