turystyka

4 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć przed podróżą

Opublikowano: 21 marca 2023

Wyjazdy bywają stresujące, zwłaszcza gdy wiążą się z daleką podróżą samolotem, kontrolą dokumentów i przebywaniem na terenie obcego kraju. Nawet najbardziej doświadczeni podróżnicy często martwią się, że o czymś zapomnieli. Pewne rzeczy są oczywiste – należy się spakować, kupić bilety lotnicze, a następnie je wydrukować. Czy to wszystko? Oto 4 rzeczy, o których łatwo zapomnieć, a są bardzo ważne podczas przygotowań do podróży.

1. Wykup ubezpieczenie podróżne

Krótkoterminowe ubezpieczenia podróżne bywają bardzo tanie – często jest to koszt kilku lub kilkunastu złotych za dobę. Koszty te są nieporównywalne do tych, które w razie wypadku bądź nieszczęśliwego zdarzenia trzeba byłoby ponieść w ramach opłaty za leczenie za granicą.

Ubezpieczenie podróżne, zwłaszcza wariant zdrowotny zapewniający dostęp do opieki medycznej, chroni przed ponoszeniem bardzo wysokich kosztów leczenia i hospitalizacji. Rozważ także zakup dodatkowych ubezpieczeń podróżnych – do wyboru masz między innymi ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zgubienia, kradzieży czy uszkodzenia.

2. Zaplanuj dojazd na lotnisko

Masz kupione i wydrukowane bilety lotnicze? Pamiętaj, że jeśli nie mieszkasz w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, co jest dość rzadkie, to nie koniec planowania podróży. Musisz przecież jakoś dostać się na lotnisko, a środek transportu, który wybierzesz, jest szczególnie ważny w przypadku podróży rodzinnych albo posiadania dużej ilości nieporęcznego bagażu.

Najwygodniej na lotnisko dojechać własnym samochodem. Nie generuje to dodatkowych kosztów i pozwala na swobodne zarządzanie czasem przed wyjazdem. Jeśli wybierzesz własne auto, pamiętaj jednak o niezbędnym miejscu parkingowym w okolicy lotniska. Gdy chodzi o parking lotnisko ma do zaoferowania więcej opcji niż tylko miejsca znajdujące się na jego terenie. Do wyboru masz również parkingi komercyjne, zwykle tańsze, a oferujące pełną obsługę pasażera, w tym transport bezpośrednio pod halę odlotów.

Oczywiście możesz wybrać inny środek transportu, na przykład prosząc bliską osobę o podwiezienie, korzystając z komunikacji miejskiej albo zamawiając taksówkę. Możliwości te jednak mają swoje wady, w tym przede wszystkim zależność od drugiej osoby, mało komfortowa podróż z bagażem i wysokie koszty.

Kiedy mowa o dużych obiektach jak lotnisko Berlin Brandenburg parking znajdujący się na jego terenie może wiązać się z wysokimi opłatami. Jest jednak wiele alternatyw, które znajdziesz w porównywarce ofert parkingów komercyjnych.

3. Sprawdź ważność dokumentów

Przed wyjazdem sprawdź ważność wszystkich dokumentów, których zamierzasz używać podczas podróży. Trudno wyobrazić sobie gorszy scenariusz niż powrót z lotniska do domu po informacji, że przedstawione dokumenty straciły ważność i nie zostanie się wpuszczonym do samolotu.

Co ciekawe, ten drobny, a zarazem poważny w swoich konsekwencjach błąd zdarza się przede wszystkim osobom, które często podróżują. Ci decydujący się na sporadyczne wyjazdy bywają zmuszeni do wyrabiania dokumentów specjalnie na tę okazję, przez co okres ich ważności jest długi.

Pamiętaj, że niektóre kraje wymagają posiadania dokumentów, których ważność upływa nie wcześniej, niż za kilka miesięcy i to bez względu na czas, jaki zamierza się w nich spędzić.

4. Sprawdź prognozę pogody

Pogoda potrafi zmieniać się bardzo niespodziewanie i zaskakiwać nawet doświadczonych turystów. Przed wyjazdem sprawdź ją kilkukrotnie, ponieważ prognoza może zmieniać się na przestrzeni czasu.

Zajrzyj do prognozy pogody już podczas wyboru terminu wyjazdu, jeśli tylko znajdziesz odpowiednie przewidywania długoterminowe. W miarę zbliżania się terminu podróży regularnie sprawdzaj prognozę w miejscu, do którego się wybierasz. To bardzo ważne, ponieważ od warunków atmosferycznych i temperatury zależą nie tylko wyjazdowe plany, ale także i zabierany bagaż. Warto wiedzieć, jeśli w zwykle słonecznym i ciepłym kraju zapowiada się deszczowy sezon, żeby móc zabrać ze sobą choćby ciepłą kurtkę i parasolkę.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypadek w Austrii
Wyjazd za granicę na wypoczy...
ChatGPT
Popularność czatbotów opartych na sztucznej intelige...
Wszystkie kobiety są piękne bez względu na to jaką mamy sylw...
Słowacja z małym dzieckiem
Podróżowanie z dziećmi, zwłaszcza za granicę, może okazać si...
NADPŁATA KREDYTU HIPOTECZNEGO
Najlepszym sposobem na jak najszybsze uwolnienie się od zobo...