trzeźwość

5 kroków do życia w trzeźwości

Opublikowano: 2 marca 2021

Jeśli masz problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu albo chcesz wesprzeć kogoś bliskiego borykającego się z tym problemem, poniższy artykuł jest dla Ciebie. Powrót do zdrowia to nie tylko jednorazowa decyzja. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, podejmowanie zmieniających życie postanowień bez planowania realistycznych sposobów ich osiągnięcia może narazić na porażkę. Poniższe praktyczne wskazówki, pomogą Ci zrobić krok w kierunku wyzdrowienia z nałogu.

1. Weź udział w lokalnych spotkaniach AA

Pierwsze dni po zaprzestaniu używania alkoholu należą do najtrudniejszych. W tym trudnym czasie posiadanie wsparcia ludzi, którzy rozumieją przez co przechodzisz może być bardzo pomocne. Spotkania AA odbywają się codziennie w większości miast w całym kraju oraz w dobie pandemii, przez Internet. Na spotkaniach znajdziesz zasoby na walkę z uzależnieniem oraz ludzi, którzy zrozumieją Twoją problemy i ułatwią Ci powrót do zdrowia.

2. Zarejestruj się w programie leczenia

Niestety spora część osób uzależnionych może powstrzymać się od narkotyków i alkoholu wyłącznie dzięki terapii w ośrodku zamkniętym, profesjonalna rehabilitacja jest istotną częścią drogi wielu ludzi do wyzdrowienia. Bez leczenia łatwo jest wrócić do starych nawyków. W niektórych przypadkach zaprzestanie używania substancji może nawet zagrażać życiu. Jeśli przez dłuższy czas zażywałeś alkohol, po podjęciu decyzji o wytrzeźwieniu prawdopodobnie wystąpią objawy odstawienia, czyli alkoholowego zespołu abstynencyjnego, (alkoholowy zespół odstawienny). Do objawów zaliczamy:  nudności, wymioty, bóle głowy, drżenie języka, powiek lub dłonibezsenność, złe samopoczucie, tachykardia lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi, halucynacje, pobudzenie psychoruchowe. Nawet jeśli jesteś w stanie bezpiecznie i skutecznie przezwyciężyć te objawy, utrzymanie chęci powrotu do zdrowia może być trudne i być może będzie wymagać wsparcia od wykwalifikowanego specjalisty.

3. Ustal cele

Jeśli naprawdę chcesz dokonać trwałej zmiany w życiu, musisz codziennie zachowywać trzeźwość. To normalne, że masz wątpliwości i jest Ci ciężko zmienić swoje nawyki. Może się zdarzyć, że zechcesz się poddać, bo nic nie idzie po Twojej myśli, ale pamiętaj początki są zawsze najtrudniejsze. Dlatego określ plan i zapisz go, by do niego wracać. Nie zmienisz swojej przeszłości i nie możesz jeszcze stworzyć zmiany w przyszłości – obecna chwila jest jedyną rzeczą, nad którą masz kontrolę. Cele okre­ślają miej­sce lub stan, do któ­rego zmierzamy. Jeśli nie wiemy gdzie się kierujemy oraz jak wygląda meta, to o wiele trud­niej jest do niej tra­fić. Obudź się każdego ranka i potwierdź, że chcesz wieść lepsze, zdrowsze życie bez alkoholu. W momencie, gdy roz­po­czy­namy reali­za­cję wyznaczonego celu, pierw­sze efekty bardzo moty­wują do dal­szego dzia­ła­nia. Jeśli widać efekty, wówczas bar­dziej nam się chce.

3. Znajdź czas dla siebie

Pomiędzy wypełnianiem obowiązków zawodowych i osobistych może się wydawać, że nie ma czasu na własne potrzeby. Kiedy dodasz do tego czas na spotkania grupy wsparcia i terapię, łatwo się zestresować i zniechęcić. Dodatkowy stres związany z pandemią COVID-19 niczego nie ułatwia. Aby uniknąć powrotu do niezdrowego trybu życia, ważne jest, aby każdego dnia znaleźć trochę czasu tylko dla siebie. Warto poświęć chwilę, aby pomyśleć o swoich odczuciach odnośnie tego, co udało Ci się osiągnąć w ciągu ostatniego tygodnia.

4. Znajdź zajęcia, które lubisz

Jeśli od dłuższego czasu zażywasz alkohol jest spore prawdopodobieństwo, że wiele z Twoich hobby jest z tym związane. Z tego powodu pozostanie w rekonwalescencji oznacza również fundamentalną zmianę spędzania wolnego czasu. Chociaż pomysł znalezienia nowych pasji może wydawać się trudny, otwiera potencjał do rozwoju osobistego i spełnienia. Czy kiedykolwiek chciałeś uprawiać jakiś sport? Spróbuj. Powrót do zdrowia jest łatwiejszy, gdy zastąpisz te szkodliwe nawyki całkiem nowymi i satysfakcjonującymi. Udział w nowych zajęciach może również połączyć Cię z  przyjaciółmi, którzy będą wspierać Twój wybór powrotu do zdrowia oraz dzielić pasje.

5. Wybacz sobie

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy się potkniesz jest poddanie się. Rozpoznanie błędu, zajęcie się nim i wybaczenie sobie to kluczowe kroki dla rozwoju. Wszyscy popełniamy błędy, ale ważne jest, aby nie doprowadziły nas z powrotem do złych nawyków. Kiedy możesz wybaczyć sobie błąd, wówczas dalej będziesz zmieniać życie na lepsze.

Artykuł powstał przy współpracy z Ośrodkiem Arka.

 

Udostępnij ten post:



  • Ewa pisze:

    Najważniejsze iść do przodu dzień po dniu

  • Ośrodek Terapii Uzależnień Arka pisze:

    Samodzielna walka z uzależnieniem jest bardzo długa i kręta. Czasami może okazać się za trudna . Nie ma co się oszukiwać. Jeśli osoba uzależniona może liczyć na wsparcie bliskiej osoby, to będzie to niezwykle wartościowa pomoc. Leczenie zaczyna się od własnej chęci, nic nie uzyskamy zmuszając kogoś do terapii. Warunkiem przystąpienia do jakiejkolwiek terapii jest chęć jej podjęcia przez osobę uzależnioną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
Whisky
Whisky szkocka to trunek produkowany z wody i słodowanych zb...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...