Fotele biurowe są tak powszechne, że ich wybór często sprowadza się już tylko do porównania cen, może jeszcze estetyki. Tymczasem przeoczenie pewnych podstawowych funkcji i cech może sprawić, że nawet dobrze wyglądający fotel wcale nie będzie wygodny.
Regulowana wysokość to żadne odkrycie – nawet najprostsze modele na to pozwalają. Jednak i wartości graniczne i płynność regulacji mogą być bardzo różne. Z jednej strony trzeba zwrócić na nie uwagę, ponieważ odpowiednie dopasowanie wysokości pozwala zająć ergonomiczną pozycję bez względu na wzrost użytkownika, a z drugiej – fotele biurowe Wrocław muszą być wysokością dopasowane do biurek.
W modelach wyposażonych w systemy amortyzacji i automatycznego ważenia cały system regulacji może być bardzo skomplikowany i wtedy trzeba jeszcze postarać się wybrać naprawdę niezawodny fotel, bo naprawy mogą być niezwykle kosztowne.
Odpowiednie podparcie kręgosłupa na całej jego wysokości jest kluczowe, ale o ile bez zagłówka da się pracować, to brak profilu lędźwiowego stanowi już poważny problem. Na szczęście taka zmiana kształtu często znajduje też uzasadnienie estetyczne i dzięki temu, że można zaprojektować białe fotele biurowe z szarym przegięciem, producenci jeszcze chętniej korzystają z tego rozwiązania. Oczywiście tutaj powiązanie funkcji z estetyką jest tylko umowne i należy skupić się przede wszystkim na walorach użytkowych.
Oparcie powinno być regulowane przynajmniej jeśli chodzi o kąt pochylenia, ale najlepiej jeszcze, aby można je było wsunąć i wysunąć. To pozwoli w większym zakresie dopasować ustawienia fotela do budowy i pozycji użytkownika. Nachylane może być także siedzisko. To o tyle istotne, że choć idealnie ergonomiczna pozycja jest oczywiście opisana, znana i nie podlega dyskusji, to i różnice w budowie, i stare przyzwyczajenia sprawiają, że nie wszyscy i nie zawsze dobrze się w niej czują. Im więcej możliwości regulacyjnych ma fotel, tym lepiej. Koniecznie przy tym warto podkreślić, że istotna będzie też precyzja regulacji: im bardziej płynne będzie przechodzenie między kolejnymi pozycjami, tym większa szansa, że uda się idealnie fotel do siebie dopasować.
Wszystkie rozwiązania powyżej należy potraktować jako podstawę. Do tego natomiast warto zwrócić uwagę czy to na regulowane podłokietniki, czy na dodatkowe podnóżki, czy na funkcję wychylenia (tilt), amortyzacji, autoważenia i tak dalej. Choć nie są one niezbędne, to mając w perspektywie kilka godzin pracy dziennie, warto się na nich skupić i jeśli budżet na to pozwala, wybrać nieco droższy, ale bardziej użyteczny biurowy fotel ergonomiczny.
Tutaj można spotkać się z wieloma rozwiązaniami, którym poszczególni producenci często nadają odmienne nazwy, ale cel jest ten sam – sprawić, żeby i tak dobry fotel, dawał jeszcze większe możliwości dopasowania do swoich potrzeb.
W przeciwieństwie na przykład do krzeseł obiadowych, fotele biurowe będą używane przez kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Tempo ich zużywania się będzie bez porównania szybsze, więc muszą być wykonane z trwalszych materiałów. Dodatkowo raczej nie należy zakładać, że użytkownik będzie siedział nieruchomo, więc wzmocnione podstawy, kółka i elementy mechanizmu podnoszącego są zawsze istotne. Jeśli chodzi o prestiżowe fotele, to muszą one być wykonane z najlepszej gatunkowo skóry, bo w przeciwieństwie do podstawowych krzeseł biurowych, raczej nie będą nigdy niczym zakrywane, a w ich przypadku estetyka jest równie ważna, co funkcja. Szeroki wybór sprawdzonych foteli znaleźć można na stronie https://siadam.pl/114-fotele-ergonomiczne.
Dodaj komentarz