portal randkowy

5 zasad bezpieczeństwa podczas komunikacji online

Opublikowano: 20 maja 2020

Spróbuj obliczyć, ile sposobów, zasobów i aplikacji używasz do komunikowania się każdego dnia. Być może będziesz zaskoczony, że jest ich o wiele więcej, niż Ci się wydaje.

Najbardziej banalne — rozmowy przez telefon komórkowy. Rozumiemy, że telefonia stacjonarna prawie już wymarła i jest używana niezwykle rzadko, raczej w biurach.

Drugi sposób, już prawie zapomniany — to sms. Wraz z rozprzestrzenianiem się internetu w telefonie wysyłanie zwykłych wiadomości tekstowych już jest po prostu sposobem informowania o wpłynięciu pieniędzy na konto bankowe lub informowaniu o promocjach w sklepie.

Przejdźmy teraz do najciekawszego. Komunikacja w internecie, która odbywa się dla nas niezauważalnie za pośrednictwem wielu różnych serwisów:

  • – Messengery (których każdy właściciel smartfona ma, pewnie, co najmniej 3-5 sztuk);
  • – Sieci społecznościowe (i to nie tylko Facebook, ale także Instagram, Youtube, TikTok, Twitter i dziesiątki bardziej wąskoprofilowych);
  • – Fory na różne tematy od techniki i naprawy do medycyny i zwierząt domowych;
  • – Serwisy randkowe skierowane bezpośrednio do budowania relacji i znajdowania partnera;
  • – Czaty wideo online, lecz nie tylko standardowe, typu Skype albo wideo w WhatsApp, ale także różne czat ruletki, w których możesz na żywo porozmawiać z tysiącami nieznajomych ludzi na całym świecie

Często tak bywa, iż aktywny użytkownik telefonu komórkowego komunikuje się ze swoimi przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami przez, co najmniej, kilka komunikatorów, kilka sieci społ. i jest gościem, co najmniej, jednego forum, nawet jeśli dzieje się to z konieczności. Nawiasem mówiąc, o forach: jeśli teraz przewracasz oczami, zakładając, że ich używasz, pomyśl o ogromnych terabajtowych zasobach medialnych, które sprawiły, że piractwo ma obecnie zupełnie inny sens.

W rezultacie kwestia bezpieczeństwa w czasie aktywnej komunikacji online pewnego dnia staje przed każdym, kto chce czuć się komfortowo w niekończących się przestrzeniach Internetu. Przypomnijmy 5 podstawowych zasad, których należy przestrzegać w sieci.

Nie spiesz się z mówieniem o sobie.

To może zabrzmieć trochę dziwnie (bo dlaczego poznajemy i rozmawiamy z ludźmi?), ale nie zawsze i nie każdy powinien od razu opowiadać o tym, gdzie mieszka, jak często i jakiej siłowni odwiedza, kim i w jakiej firmie pracuje. Ta informacja może powiedzieć o Tobie o wiele więcej, niż myślisz, na przykład:

  • twój potencjalny standard życia, w oparciu o miasto i dzielnicę zamieszkania;
  • kiedy, o której godzinie i jak długo jesteś w domu;
  • ile zarabiasz, jeśli jesteś na danym stanowisku.

Zachowania, przynajmniej częściowe anonimowości, na pierwszych krokach komunikacji — must-have każdej rozsądnej osoby.

Nie chwal się zakupami

Ten ustęp bezpośrednio jest związany z poprzednim. Według tego, jak często prezentujesz nowe rzeczy na zdjęciach i wideo, zamieszczonych w internecie, łatwo jest obliczyć wielkość Twoich kosztów, a tym samym przychodów. I, oczywiście, zdajesz sobie sprawę, że nie jest to coś, co warto w pierwszej kolejności opowiadać osobom postronnym i nieznanym.

Uważaj na linki i pliki

Jeśli ktoś z Twoich nowych znajomych (a tym bardziej — nieznajomych) wysłał Ci link lub plik, nie spiesz się, aby klikać. To może być zabawny post w sieci facebook.com, a może źródło wirusów dla Twojego urządzenia, maskujące się pod bardzo podobną domenę faceboook.com. Zawsze zwracaj uwagę na pisanie adresu. To samo dotyczy plików, zwłaszcza archiwów z rozszerzeniem rar i zip, a także plików wykonywalnych z rozszerzeniem .exe. W takich formatach najczęściej wysyłane są wirusy i programy do kradzieży danych.

Chroń informacje o kartach bankowych

Pewnie, wszyscy od dawna pamiętają, że nie można nikomu udostępniać kodu numerycznego, znajdującego się na odwrocie karty. Jednak nie wszyscy wiedzą, że czasami wystarczy wiedzieć tylko numer karty (tak, ten z przodu), aby z niej skorzystać. Nawet potwierdzenie płatności za pomocą sms nie zawsze działa. Dotyczy to zwłaszcza zakupów na zagranicznych stronach internetowych.

Wnioskowanie? Nie wysyłaj do nikogo, poza bliskimi znajomymi, zdjęcia karty bankowej, a ponadto tylko jej numer. Jeśli chcesz uzyskać od kogoś przelew, możesz skorzystać z elektronicznych systemów płatności i regularnie pobierać z nich pieniądze, aby nie było tam wielkich kwot.

Korzystaj ze sprawdzonych i niezawodnych usług

Nie wystarczy po prostu sprawdzić adres, pod który przechodzisz: każdy serwis, platforma lub aplikacja musi początkowo być niezawodna. Z podstawowymi portalami społecznościowymi wszystko jest ok: Twitter i Facebook są znane od dawna (chociaż u tego ostatniego z bezpieczeństwem okresowo nie wszystko jest dobrze). A co z serwisami randkowymi i czatami wideo?

Spróbujemy Ci pomóc w tej sprawie i opowiemy o serwisach, które są uważane za przyzwoite i godne zaufania.

Portale randkowe

Match.com – Jeden z pierwszych i najstarszych stron, mających na celu pomoc ludziom z całego świata w znalezieniu partnera do poważnych stosunków. Uruchomiony został na początku lat 90. Większość funkcji — na podstawie odpłatności.

Pof.com – Kanadyjski portal randkowy, którego nazwa dosłownie tłumaczy się jako “dużo ryb”, zjawił się na przestaniach internetu w roku 2003. Jedna z niewielu serwisów, które “został załapany” na współpracy z gwiazdorami, takimi jak Lady Gaga, Ke$ha i Britney Spears. POF ma aplikacje mobilne na Androida oraz iOS, a także system doboru partnerów, opracowany na podstawie statystyk witryny.

OkCupid.com – Strona została stworzona w roku 2004 przez czterech przyjaciół z Uniwersytetu Harvarda. W roku 2014 OkCupid został nie tylko serwisem do poszukiwania pary, ale unikalną platformą, reprezentującą 22 płci oraz 13 wariantów orientacji, co, na swój sposób, zostało rewolucją wśród podobnych portalów. Roczna publiczność witryny — to 91 mln osób. Dobór partnera odbywa się na podstawie tysięcy różnych pytań, które pozwalają maksymalnie dokładnie opisać każdego użytkownika, a tym samym odpowiednio dobrać parę.

Eharmony.com – Portal randkowy, założony w 2000 roku, z własnym systemem dobierania partnerów, opracowanym przez prawdziwego psychologa klinicznego dr Neila Clarka. Aby zarejestrować się na stronie, musisz wypełnić obszerny formularz, po którym serwis zacznie wybierać osoby, odpowiednie do zapoznania się. Witryna Eharmony jest płatna, ale ma darmową funkcjonalność, dostępny dla nowych użytkowników.

Badoo.com – Stosunkowo młoda platforma do znalezienia partnera i budowania relacji: istnieje od 2011 roku. Jednak to nie przeszkadza stronie aktywnie rozwijać swoją dość szeroką funkcjonalność, zbliżoną do pełnowartościowych sieci społecznościowych. Korzystanie z Badoo jest bezpłatne, ale z ograniczeniami. Plusy obejmują obecność nie, tylko w wersji przeglądarki, ale także aplikacji mobilnych, poręczną nawigacje (przewijanie typu “swipe”) oraz foto weryfikację wszystkich nowych użytkowników.

Tinder.com – Do tej pory Tinder bez zbędnej skromności można nazwać jednym z najbardziej znanych serwisów randkowych. Korzystanie ze “swipe”, aby wyrazić zgodę lub odmowę randki —pomysł od Tinder’a, który dziś stał się prawie obowiązkowym dla podobnych aplikacji. Platforma jest używana głównie w formacie komórkowym. Podstawowe funkcje — za darmo, ale za dodatkowe żetony i większą swobodę działania będziesz zmuszony dodatkowo zapłacić.

Czaty wideo

Omegle.com – Najstarszy i najbardziej znany przypadkowy czat wideo online. Minimalistyczny, zarówno pod względem wzornictwa, jak i funkcjonalności. Głównym zadaniem jest podłączenie gości witryny do komunikowania się z nieznajomymi za pośrednictwem kamery internetowej.

Chatroulette.com – Chyba najpopularniejsza randomowa ruletka czatowa, stworzona kilka miesięcy po powstaniu Omegle. Serwis przetrwał okresy niezwykłego wzrostu i smutnego upadku i nadal jest bardzo popularny w swoim obszarze. Słabą stroną był brak realnej kontroli użytkowników, z powodu której od czasu do czasu na czacie “wypadają” anatomiczne zalety, zamiast twarzy rozmówców, co nie wszystkim się podoba.

CooMeet.com – Specjalistyczny czat wideo online do komunikowania się z dziewczynami. I nie tylko dziewczynami, ale starannie dobranymi i przetestowanymi pod kątem “czystości pomysłów” dziewczynami. Więc, jeśli szukasz swojego przeznaczenia, CooMeet jest idealnym miejscem, aby spróbować szczęścia.

CamSurf.com – Losowy czat wideo, istniejący zarówno, jak zwykła strona internetowa, i jak aplikacja mobilna, co znacznie zwiększa jej potencjalną publiczność i użyteczność.

ChatRandom.com – Jedna z dość młodych ruletek czatowych, opracowana w roku 2011, która jednak została centrum gromadzenia dużej liczby użytkowników: zgłoszono około 4 mln osób. ChatRandom, oprócz podstawowego losowego czatu wideo, oferuje swoim gościom wirtualne “maski” w celu zachowania anonimowości, ustawienia czatu, korespondencję tekstową i dostosowywanie hobby.

Zasadniczy wniosek

Bezpieczeństwo i “zdrowa” anonimowość pozostają konieczną potrzebą podczas komunikowania się w sieci. Tak, z całą pewnością potwierdzamy: w internecie można zbudować mocną przyjaźń i znaleźć prawdziwą miłość, ale jak w prawdziwej — offline — komunikacji, nie spiesz się zbyt i nie kieruj się naiwną myślą, że wszyscy są zawsze z Tobą uczciwi. Niestety, tylko my sami możemy zagwarantować własny spokój i bezpieczeństwo.

W artykule wykorzystano materiały do ​​czatu wideo https://coomeet.com/pl.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jak włamać się na Facebook
We współczesnym cyfrowym krajobrazie Facebook stał się klucz...
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...