Menu
Magdalena Zawadzka

6. Suspense Film Festival, czyli kołobrzeskie święto kina

6. Kołobrzeski Festiwal Filmowy „Suspense Film Festival” już za nami. Jego tegoroczna edycja odbyła się w dniach 5–9 lipca, jak zawsze w Kołobrzegu. Do miasta zjechała plejada gwiazd.

Jak co roku na Suspense Film Festival widzowie mogli obejrzeć kilkadziesiąt filmów gatunkowych z różnych stron Europy. W sekcjach konkursowych i plenerowych projekcjach zaprezentowało je Kino Świat. Przyznano na nim też kilka nagród.

Ikona Polskiego Kina, czyli honorowa nagroda aktorska, powędrowała w ręce Magdaleny Zawadzkiej i Piotra Fronczewskiego.

Ikoną Światowego Kina został Franco Nero. Kołobrzeską Nagrodę Filmową „Latarnik” otrzymali Janusz Majewski i Abel Ferrara. Jest ona wręczana reżyserowi, który – wykorzystując reguły kina gatunkowego – tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy.

Janusz MajewskiW Konkursie Głównym na Najlepszy Europejski Film Sensacyjny „Suspense Film Competition” do wygrania była nagroda Golden Seahorse oraz sto tysięcy złotych. Kwotę tę ufundowały władze Kołobrzegu. Musi być ona przeznaczona na kolejny film zwycięzcy, realizowany chociaż w części w tym mieście. W tym roku triumfował reżyser belgijskiego filmu „Dode Hoek” (ang. „Blind spot”) Nabil Ben Yadir.

Podczas Suspense Film Festival odbył się też konkurs debiutów sensacyjnych i drugich filmów „Eye on Films Competition”.

Nagrodą Green Seahorse uhonorowano Mariusza Gawrysia za film „Sługi boże”. Dopełniło ją sto tysięcy złotych w postaci usług postprodukcyjnych przy kolejnym filmie. Ufundowało je Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia.

Ewa Błaszczyk

Nie zapomniano też o obrazach młodych twórców.

Pierwszą nagrodę w przeznaczonym dla nich konkursie otrzymał film „Powrót” w reżyserii Damiana Kocura, studenta Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Drugie miejsce zajął projekt „Perfect Killing” w reżyserii Antonia Eduarda Galdameza Munoza i Juliana Kernbacha z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Nagrody wręczono podczas uroczystej, kończącej festiwal gali. Uświetnił ją recital Ewy Błaszczyk, adresowany zarówno do wielbicieli gatunku, jak i do wszystkich osób, otwartych na muzykę pełną emocji, wrażliwych na niezwykłość świata z jego jasnymi i ciemnymi barwami.

obert BiedrońPodczas festiwalu odbyło się dużo ciekawych spotkań i rozmów z twórcami filmów. Nie zabrakło też prowadzonych przez Tomasza Raczka dyskusji – odbyły się one w ramach Kina Konesera i Kinoterapii.

Gospodarzem wydarzeniem było miasto Kołobrzeg. Organizatorem Europejska Fundacja Edukacji Filmowej. Współorganizatorem Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu, firma V- Film oraz Zdrojowa Invest wraz z hotelami – Marine Hotel***** i Diune Hotel***** & Resort. Festiwal współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, a patronatem ponownie objęło go Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Fot. Małgorzata Iwanicka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023