Warszawska Jesień

64 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień

Opublikowano: 19 września 2021

Od 17 do 25 września 2021 r.  w Warszawie będzie odbywać się jeden z największych i najważniejszych festiwali muzycznych stolicy. 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, bo o nim mowa, zagości w tym roku w 25 miejscach  miasta, i jak co roku, będzie to nieszablonowe wydarzenie artystyczne z najwyższej półki, nie tylko dla dorosłych, ale także dla najmłodszych.  

64 Warszawska Jesień, która w tym roku potrwa dziewięć dni, będzie składać się z: koncertów, form operowych i okołooperowych, spektakli muzycznych, instalacji, performansów, działań w przestrzeni publicznej, spotkań z artystami, warsztatów kompozytorskich i audycji Festiwalowego Radia Internetowego. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowanych: 31 prawykonań i premier, z czego 18 będzie dotyczyć utworów zamówionych przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Trzy nurty

Wszystkie artystyczne wydarzenia będą należeć do trzech festiwalowych nurtów: głównego, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni. Oprócz nich będą odbywać się także liczne wydarzenia towarzyszące.

Podczas festiwalu wystąpi: ponad 60: kompozytorek i kompozytorów,  autorek i autorów. Na szczególną uwagę zasługuje obecność na festiwalu: Elżbiety Sikory, Ash Fure i Krzysztofa Knittla. Wśród twórców i grup twórczych, z dziełami mającymi swoje prawykonania lub  światowe i polskie premiery oraz będącymi zamówieniami Festiwalu Warszawska Jesień, znajdą się artyści  tj. m. in.  Mark Applebaum, Henryk Mikołaj Górecki, Lars Petter Hagen i Luis Antunes Pena.  Wśród orkiestr i zespołów będzie można usłyszeć m. in.: Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Klamgforum Wien,  zespół European Workshop for Contemporary Music czy Nadar Ensemble. Program jest tak bogaty,  że nie sposób wymienić wszystkich wykonawców.

Warszawska Jesień

Zanurzenie w przestrzeni i czasie

Tegoroczna Warszawska Jesień zanurza się w przestrzeni i czasie. W dźwiękach, znakach i symbolach. Pozwala doświadczyć ich złożoności, różnorodności, niejednoznaczności i polifoniczności mówi dla Magazynu VIP Jerzy Karnowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Zapowiada, że podczas koncertu inaugurującego festiwal, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Synfonicznej Polskiego Radia, pod batutą Vincenta Koslovsky’ego, obecni na sali koncertowej będą otoczeni dźwiękami  rozbrzmiewającymi nie tylko z estrady, ale także z różnych stron widowni.  Podobnie będzie podczas koncertu finałowego z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej, pod dyrekcją Roberta Servenikasa. Pomysł nie stanowi jedynie zabiegu akustycznego, ale ma powodować uczucie głębokiego pochłonięcia przez muzykę.

Na tegorocznym Festiwalu zwracamy szczególną uwagę  na muzyczne formy nienarratywne i obiektowe, skłaniające bardziej do bycia wśród dźwięków niż podążania za ich przebiegiem komentuje dyrektor J. Karnowicz. Dodaje, że przykładem tego jest koncert grupy Hand werk.

Warszawska Jesień obecna w wielu miejscach

W tym roku Warszawska Jesień  będzie odbywać się w wielu, bo aż 25, miejscach Warszawy m.in.: w Filharmonii Narodowej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim, w siedzibie Sinfonii Varsovi, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w ATM Studio, w Teatrze Komuna Warszawa, w Muzeum Pragi, w Nowym Świecie Muzyki, w Akademii Sztuk Pięknych, w To Tu, w Pardon, a także w otwartych przestrzeniach m. in. Przyczółka Grochowskiego.

Mała Warszawska Jesień dla najmłodszych

Dla odbiorców w wieku 2 do 12 lat, a także starszych,  jest przeznaczony nurt festiwalu pt. Mała Warszawska Jesień. W tym roku wypełni go muzyka kompozytorów obecnych także w głównym festiwalowym nurcie. Organizatorom festiwalu chodzi o ukazanie  twórczej wszechstronności i swojego rodzaju alter ego t.

W br. Mała Warszawska Jesień będzie nawiązywać  na różne sposoby do tego, z czego wyrasta czyli do założenia głównego nurtu festiwalumówi Anna Kierkosz, kuratorka festiwalu Mała Warszawska Jesień. Dodaje, że podejmując motyw zanurzania odbiorcy w sztuce, Mała Warszawska Jesień zaprosi najmłodszych słuchaczy, ale również tych starszych, do pełniejszego odbioru zmysłowego sztuki, bo do słucho-patrzenia, czyli jednoznacznego odbioru muzyki i obrazu.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *