Menu
piękne miejsca na świecie

7 miejsc na świecie, których czas jest policzony

Jeżeli szukasz inspiracji i pomysłu na kolejne wakacje, a chciałbyś zobaczyć jedno z miejsc, którym jeszcze możemy się cieszyć, ale jego czas jest policzony – oto lista pięknych zakątków, do których podróży nie warto odkładać.

Szanghaj

To jedna z tych metropolii, które powodują westchnięcia i oszołomienie wszystkim, co widać w koło. Pełna blasku, świateł, życia – potrafi prawdziwie oszołomić. Ale niestety, Szanghaj jest poważnie zagrożony. Znajduje się na podmokłych gruntach, tylko w przedziale 1921-1965 miasto osunęło się o około 2m. Wynik nie napawa optymizmem, a ponieważ ludzi w tym regionie stale przybywa, nie pomaga także ciężka architektura potężnych budynków, miasto opada coraz szybciej.

Bangladesz

Bangladesz już teraz musi mierzyć się z powodziami, suszami i tajfunami, które pustoszą kraj. Przechodzące przez te tereny potężne monsuny powodują coraz większe zniszczenia. Klimat, któremu nie są obce tropikalne cyklony i tornada, związany z agresywną aurą poziom wód, który nieustannie się podnosi – powoduje, że kraj jest bardzo poważnie zagrożony, ponad połowę kraju woda może zalać w niedalekiej przyszłości. I choć rząd dwoi się i troi, budując wały ochronne, zapory i schronienia dla mieszkańców, z naturą trudno wygrać.

Grenlandia

Grenlandia jest kolejnym pięknym miejscem na ziemi, którego nie omijają zmiany klimatyczne i związane z globalnym ociepleniem zagrożenie. Lód i śnieg topnieją pod wpływem ostrego słońca, wody przybywa, a lodowce znikają w zastraszającym tempie. Wyspa dzikich fiordów i nieprzejednanej przyrody wydaje się mieć więc policzone dni.

Malediwy

Błękit oceanu, koloryt raf, długie, złote plaże i tętniący życiem świat podwodny – to skojarzenia z Malediwami. Miejsce bez wątpienia jest przepiękne, bajkowe i zachwyca każdego, kto zobaczy je na żywo. Zmienia się jednak klimat i podnosi się poziom okalających Malediwy wód – to oznacza dla archipelagu zalewanie coraz większych połaci terenu. Już do 2070 roku (wg szacunków ONZ) blisko 70% powierzchni ma zakryć woda, kolejne lata wcale nie będą łaskawsze.

Wenecja

Znana, kochana i bardzo chętnie odwiedzana – romantyczna Wenecja. Jej urok tkwi w nietypowym położeniu. To, że leży na wodzie ma niestety jednak swoją cenę. Wody przybywa, ląd osuwa się coraz niżej, powodzie – wszystko to spowodowało, że na przestrzeni minionych 100 lat, Wenecja osunęła się o około 30cm. Wg prognoz, mieszkańcy pięknej Wenecji będą zmuszeni do przeprowadzki już do 2040 roku.

Neapol

Neapol to piękne miejsce, pełne energii, zabytków, zachęcające wspaniałą atmosferą i cieszące turystów. I tu jednak, przyroda rządzi się swoimi prawami. Miasto leży u stóp Wezuwiusza. To wciąż aktywny wulkan, którego siła jest przepotężna – uznawany jest za jeden z najsilniejszych na świecie. Wybuchy Wezuwiusza mają miejsce mniej więcej co sto lat, a ostatni był w ’44 roku.

Bangkok

Bangkok – tętniący życiem, egzotyczny, gwarny i tłoczny, zachwycający nowoczesnością, kulturą i kontrastami – jest kolejnym miejscem, do którego trzeba wybrać się w porę. Choć na pierwszy rzut oka nie widać zagrożenia, miejsce ulokowane jest zaledwie 2m nad poziomem morza. Sezon monsunowy oznacza więc zawsze zalania, podtopienia i powodzie. W każdym roku miasto jest o mniej więcej 5cm niżej. I tu rząd nie ustaje w wysiłkach, projektując zabezpieczenia i próbując uratować to piękne miejsce, nie wiadomo jednak, ile z tych trudów przyniesie oczekiwane rezultaty.

źródło: PanSamolocik

Jedna odpowiedź do “7 miejsc na świecie, których czas jest policzony”

  1. Basia pisze:

    Wenecja – szkoda, że wkrótce zniknie;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021