autocasco

7 mitów na temat autocasco

Opublikowano: 6 kwietnia 2019

Autocasco to wraz z OC najczęściej kupowane przez kierowców ubezpieczenie. Nie należy się temu dziwić, mając na uwadze, że żadna inna polisa komunikacyjna nie gwarantuje tak szerokiej ochrony. W świadomości społecznej funkcjonują jednak pewne mity na temat AC, które obalamy w artykule.

1. Nie obejmuje szyb

Wielu kierowców myśli, że w razie zniszczenia szyb odszkodowanie można uzyskać wyłącznie ze specjalnego ubezpieczenia szyb, a z autocasco nie. Tymczasem to nie prawda, ponieważ z AC z powodzeniem można otrzymać rekompensatę za wybite szyby. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli odszkodowanie zostanie wypłacone z autocasco, straci się część wypracowanych dotychczas zniżek, podczas gdy wypłata z ubezpieczenia szyb nie wiąże się z tym ryzykiem.

2. Jest przeznaczone wyłącznie dla nowych aut

Kolejny mit na temat AC dotyczy przekonania, że jest ono dostępne tylko dla właścicieli nowych pojazdów. Praktyka wygląda inaczej, bo autocasco bez problemu można kupić nawet dla dziesięcioletniego samochodu. W tym micie jest jednak ziarnko prawdy, ponieważ właściciele aut starszych niż 10 lat rzeczywiście mogą mieć trudności z kupnem AC albo z powodu wysokiej ceny, albo ze względu na odmowę ze strony towarzystw ubezpieczeniowych. Kierowcy, którzy chcą znacznie niższym kosztem ubezpieczyć samochód (niezależnie od rocznika) od kradzieży, powinni zainteresować się minicasco.

3. Przy wyborze liczy się tylko cena

Kiedy poszukujesz obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, otwierasz kalkulator OC  lub inną tego rodzaju porównywarkę i w kilka minut dowiadujesz się, gdzie najtaniej kupisz polisę. W przypadku autocasco taka strategia jednak nie działa, ponieważ przy wyborze tego ubezpieczenia powinno się brać pod uwagę nie tylko cenę, ale również warunki. AC w odróżnieniu od OC różni się pod względem zakresu ubezpieczenia i to on, a nie wysokość składki jest podstawowym czynnikiem uwzględnianym przy kupnie polisy.

4. Odszkodowanie zawsze pokrywa pełną wartość szkód

Otóż nie zawsze, ponieważ jeżeli ustanowiono wkład własny, o jego wartość pomniejsza się każde wypłacone odszkodowanie. Jeżeli wynosi on np. 500 zł albo 5% szkody, właśnie tyle zostanie odciągnięte z odszkodowania. Niektóre towarzystwa wymagają ustalenia wkładu własnego, inne zaś dają kierowcom wolą rękę pod tym względem. Należy jednak mieć świadomość, że im wyższy wkład własny, tym niższa składka.

5. Działa tylko w Polsce

Nie każde autocasco obowiązuje tylko w Polsce, więc ten mit nie powinien zniechęcać kierowców, którzy regularnie wyjeżdżają samochodem zagranicę. Bez problemu można znaleźć AC obejmujące swoim zasięgiem również kraje Unii Europejskiej oraz inne państwa leżące w Europie. Choć taka polisa kosztuje nieco więcej, to z pewnością jest warta uwagi z punktu widzenia każdego, kto podróżuje autem nie tylko po polskich drogach.

6. Nie obejmuje wyposażenia pojazdu

Podobnie jak szyby, tak i wyposażenie samochodu jest objęte ewentualnym odszkodowaniem za szkody. Jeżeli więc w wyniku zdarzenia drogowego lub z innego powodu zniszczeniu uległy np. fotele, koszt ich przywrócenia do pierwotnego stanu może zostać pokryty z odszkodowania wypłaconego z autocasco.

7. Gwarantuje odszkodowanie niezależnie od wartości szkody

To również nieprawda, ponieważ franszyza integralna obowiązująca w ramach autocasco uniemożliwia wypłatę odszkodowania za najdrobniejsze szkody. Określa ona minimalną wartość rekompensaty (np. 500 zł), poniżej której AC po prostu nie działa. Jeśli chcesz zapoznać się z aktualnymi ofertami autocasco, wybierz ubezpieczenie od kradzieży samochodu na najtaniejuagenta.pl.

Udostępnij ten post:  • Michał pisze:

    Teraz jest aplikacja na telefon prosta i szybka Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu, różnica w składce to czasem ponad 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
odszkodowania od dewelopera
Zakup nieruchomości od dewelopera jest często jednym z najwa...
Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela
W sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno w po...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Wypadek w Austrii
Wyjazd za granicę na wypoczy...
odszkodowanie po wojnie
Wojny to jedne z najtragiczniejszych wydarzeń, jakie mogą si...