5G

79 proc. Polaków sądzi, że 5G wpłynie na rzeczywistość społeczno-gospodarczą

Opublikowano: 1 lutego 2021

O 5G mówi się sporo od dłuższego czasu. Nowoczesny standard łączności w komunikacji mobilnej rozpala emocje związane z nieporównywalnym z wcześniejszymi rozwiązaniami poziomem prędkości. Cały czas pozostaje jednak pytanie, czy technologia faktycznie wprowadzi nową jakość do życia użytkowników, a jeśli tak, to w jaki sposób? Oto cztery praktyczne zastosowania, które pozwolą wykorzystać potencjał 5G.

Skala dyskusji o sieci piątej generacji bez wątpienia zatoczyła szeroki krąg nad Wisłą. Jak bowiem pokazuje opublikowany w styczniu br. raport 5G w ujęciu społecznym Infuture Institute, którego partnerem i inicjatorem jest globalny producent urządzeń mobilnych OPPO, hasło 5G poprawnie definiuje niemal 9 na 10 Polaków. Jednocześnie, mimo że 79% badanych przewiduje znaczący wpływ sieci nowej generacji na rzeczywistość społeczno-gospodarczą, jedynie co drugi ankietowany sądzi, że technologia będzie mieć bezpośrednie przełożenie na ich życie.

Badanie, które zainicjowaliśmy, pokazuje, że chociaż Polacy słyszeli o 5G, przed nami jeszcze długa droga, by zasady funkcjonowania, możliwości i zastosowania sieci piątej generacji były powszechnie znane. W OPPO zależy nam przy tym szczególnie, aby rozwijać technologie pod kątem ich praktycznych zastosowań dla użytkowników, tak zresztą robimy już od lat. Dlatego zdiagnozowanie zarówno stanu wiedzy i podejścia społeczeństwa, jak i przeanalizowanie dostępnych opcji wraz z ekspertami w formie raportu było dla nas tak istotne – powiedział Piotr Żaczko, PR Manager OPPO Polska.

5G

Jakich zmian możemy zatem spodziewać się w naszej codzienności?

Będzie łatwiej poruszać się po mieście

I to nie tylko za sprawą przybliżenia się perspektywy wdrożenia autonomicznych aut, których rozpowszechnienie wciąż pozostaje mimo wszystko kwestią dalszej przyszłości. Ciekawą możliwością, którą sieć piątej generacji otwiera, jest przede wszystkim znaczące upłynnienie i uproszczenie poruszania się po mieście – zarówno środkami komunikacji miejskiej, jak i tradycyjnymi samochodami.

Obrazuje to przykład przytoczony na potrzeby raportu przez Karen Cham, naukowczynię i profesorkę Digital Transformation Design na University of Brighton: Proszę wyobrazić sobie następującą sytuację: chcę dojechać komunikacją publiczną ze swojego miasta do centrum Londynu. Najpierw muszę podejść na stację, następnie wsiąść do pociągu, przesiąść się do metra i w końcu odnaleźć budynek, w którym mam spotkanie. Ileż niespodziewanych sytuacji może mnie spotkać w czasie tej podróży! Powiedzmy, że coś nie idzie po mojej myśli i w drodze na stację dowiaduję się, że pociąg przyjedzie opóźniony. Obecnie, w czasie rzeczywistym, nie jestem w stanie przewidzieć, jak takie opóźnienie odbije się na mojej dalszej podróży. Korzystając z sieci 5G, mogłabym przesłać informację, że pociąg nie przyjedzie na czas, do jakiegoś segmentu sieci poświęconego komunikacji miejskiej. W takiej sytuacji – ponieważ rozwiązanie będzie działać w czasie rzeczywistym i będzie smart – od razu powinnam móc skorzystać z Ubera, który podwiezie mnie do miejsca, skąd będą mogła kontynuować swoją podróż.

Sieć 5G pozwoli ponadto, za sprawą możliwości kontrolowania wielu czujników jednocześnie, na jeszcze intensywniejszy rozwój trendu sharing economy, związanego m.in. z wypożyczaniem rowerów czy organizacją łączonych przejazdów. Umożliwi również sprawniejsze planowanie infrastruktury miejskiej, co w przyszłości pomoże uniknąć korków. Mimo to jedynie 13 proc. badanych wskazało miasta jako obszar, na rozwój którego sieć nowej generacji wpłynie.

Będziemy uczyć się nowych umiejętności w domu

Edukacja to kolejna sfera, w której 5G może sporo pozmieniać. Przede wszystkim sieć pozwoli bowiem na wyrównanie szans edukacyjnych niezależnie od miejsca zamieszkania, choć – jak zaznaczono we wnioskach płynących z raportu 5G w ujęciu społecznym, stanie się tak tylko wówczas, gdy odpowiednio rozwinięta zostanie infrastruktura, a dostęp do niej będzie zapewniony szeroko. Warto jednak zastanowić się także, czy nowa technologia może znacząco odmienić sposób nauki. Zgodnie z opinią Mischy Dohlera, profesora zwyczajnego w dziedzinie Wireless Communications na King’s College w Londynie, który również udzielił się w raporcie, tak właśnie się stanie. Między innymi dzięki internetowi umiejętności, który umożliwi wirtualne wykonywanie szeregu manualnych czynności. Pozwoli na to opcja transmitowania ruchu mięśni. Wykorzystanie zmysłu dotyku sprawi, że realne stanie się np. zdalne naprawianie przedmiotów, malowanie czy nauka gry na pianinie.

Poczujemy się bliżej rozmówcy

Zmysł dotyku może mieć jednak jeszcze jedną, ważną funkcję. Niewykluczone, że odegra swoją rolę także w komunikacji online, która dotychczas była „płaska”, czyli bazująca jedynie na wzroku i słuchu. Opracowanie zastosowań technologii haptycznych w procesie komunikowania się jest więc obecnie jednym z ważnych wyzwań, które podejmują eksperci. Równie istotnym aspektem, odmieniającym wrażenia z rozmowy z bliskimi, może być poczucie natychmiastowości, które 5G zapewnia – dzięki temu wszystko dzieje się tu i teraz. Mózg potrzebuje bowiem ok. 10 milisekund na odebranie i przetworzenie otrzymanego sygnału, natomiast sieć piątej generacji pozwala potencjalnie na transfer, który w tym czasie się mieści. Oba te elementy niewątpliwie mogą przybliżyć nas do rozmówcy, ograniczając poczucie dystansu. Wciąż jednak odrębnym zadaniem stojącym przed naukowcami i producentami poszczególnych narzędzi będzie przekonanie do nich ludzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby raportu, konsumenci podkreślają obawy związane z zastosowaniem technologii haptycznych w cyfrowej komunikacji. W wizji „technologie haptyczne w trakcie wirtualnych spotkań pozwalają odczuć fizycznie uścisk drugiej osoby” 18% dostrzega korzyści, zarazem niemal co trzeci respondent twierdzi, że wiąże się to z ryzykiem.

Z lekarzem będziemy spotykać się online

5G staje się ponadto czynnikiem umożliwiającym świadczenie opieki zdrowotnej na odległość. Początki tego typu usług możemy oczywiście obserwować już teraz, wraz ze spopularyzowaniem nowej technologii rozwiną się one jednak znacznie i powiększą swoją skalę do sporych rozmiarów. Transmisja danych z odległych lokalizacji może mieć miejsce w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dzięki temu lekarze i specjaliści będą w stanie z większą dokładnością oraz w szybszym czasie diagnozować, leczyć i monitorować pacjentów znajdujących się w odległości setek, a nawet tysięcy kilometrów.

Jak kluczowa jest to sfera dla części społeczeństwa, tłumaczy Natalia Hatalska, CEO Infuture Institute: – Z naszych badań wynika, że największy potencjał technologii 5G w obszarze zdrowia widzą przede wszystkim osoby powyżej 50 r.ż. i te mieszkające na wsi. Może to świadczyć o tym, że przedstawiciele tych grup w większym stopniu doświadczają ograniczonej dostępności do usług medycznych i w rozwiązaniach technologicznych widzą możliwość poszerzenia dostępności zabiegów medycznych, do których dostęp jest dziś dla nich utrudniony.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Termometry bezdotykowe
Pomiar temperatury to jedna z podstawowych czynności diagnos...
kable do systemu audio
W świecie audiofilskim często powtarza się hasło, że system...
salon fryzjerski
Urządzenie nowoczesnego salonu fryzjerskiego to nie tylko kw...
Huawei Watch Fit 4
Smartwatche ewoluowały i stały się czymś więcej niż tylko mo...
pompa ciepła
Ogrzewanie domu i wody użytkowej to kluczowy element...