Technologia

8 trendów technologicznych, które odmienią Twoje podróże

Opublikowano: 30 maja 2024

Technologia zmienia branżę turystyczną już dłuższego czasu, kształtując sposób, w jaki odkrywamy i doświadczamy otaczający nas świat. Od rzeczywistości rozszerzonej pozwalającej na zdalne zwiedzanie, po AI zapewniającą, że wakacyjny wyjazd będzie niezapomniany – na horyzoncie rysuje się nowa era podróży opartych na technologii. Poznaj 8 najważniejszych technologicznych trendów, które zredefiniują branżę turystyczną.

  1. Interaktywne mapy

Korzystanie z zaawansowanych programów to już codzienność. We współczesnym świecie są narzędziami wręcz niezbędnymi, które zmieniają sposób, w jaki rozumiemy i eksplorujemy swoje otoczenie. Współczesne interaktywne mapy przekazują dane w czasie rzeczywistym, zapewniają dostęp do zdjęć satelitarnych i są wyposażone w algorytmy uczenia maszynowego, by zapewnić jak największą dokładność i aktualność, a przy tym wskazują dodatkowe atrakcje turystyczne.

Jakby tego było mało, interaktywne mapy umożliwiają aktualnie swym użytkownikom nie tylko znalezienie najszybszej trasy z punktu A do punktu B, ale także ułatwiają dostrzeganie zależności i szczegółów kryjących się za geograficznymi krajobrazami. Korzystając z takich funkcji jak rzeczywistość rozszerzona i jej warstwy, mapy interaktywne pozwalają zwiedzającym odkrywać zwiedzającym ich świadomość przestrzenną na nowo.

  1. Rzeczywistość rozszerzona

Przewiduje się, że rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) odnotuje niezwykle wysoki skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 38% do roku 2030. Ta prognoza ukazuje stale rosnące znaczenie AR w nie tylko branży turystycznej, ale podkreśla jej kluczową rolę w zwiększaniu zaangażowania klientów wielu segmentów na różnych rynkach.

Możemy spodziewać się, że już wkrótce rzeczywistość rozszerzona stanie się integralną częścią aplikacji podróżniczych, zapewniając swoim użytkownikom informacje w czasie rzeczywistym, znacznie poprawiając doznania płynące z eksplorowania otaczającego ich krajobrazu. Wyobrażając sobie, że spaceruje się między zabytkami i korzysta się z AR, która na żywo generuje i osadza w przestrzeni najważniejsze historyczne wydarzenia, łatwo dojść do wniosku, że przyszłość nadeszła już teraz. Ponadto AR może ułatwiać nawigowanie w obcych przestrzeniach, na przykład poprzez automatyczne i natychmiastowe tłumaczenie znaków drogowych. AR wypełnia lukę między światem fizycznym i cyfrowym, oferując turystom bardziej wciągające i pamiętne podróże.

  1. Technologia VPN

Niestety, odległe wyjazdy często oznaczają utratę dostępu do przynajmniej części wykupionych serwisów czy subskrypcji. Jednak usługi takie jak na przykład polski VPN pozwalają na korzystanie z usług, które normalnie mogą być niedostępne lub ograniczone podczas przebywania za granicą. Dzięki zmianie swojego adresu IP można z łatwością omijać geoblokady i uzyskiwać dostęp do platform streamingowych lub aplikacji bankowych. Szyfrowanie zapewnione przez wirtualną sieć prywatną zapewnia przy tym bezpieczeństwo. Dzięki temu podczas wyjazdu faktycznie można skupić się na wypoczynku, nie tracąc przy tym czasu na ciągłe weryfikowanie poziomu cyfrowych zabezpieczeń.

  1. Blockchain

Technologia blockchain cały czas zyskuje na popularności w branży turystycznej. Oferując bezpieczne i przejrzyste transakcje, już wkrótce najprawdopodobniej stanie się powszechnym sposobem na opłacanie rezerwacji zakwaterowania, lotów i usług turystycznych. Dzięki zdecentralizowanemu charakterowi, ​​ blockchainowe transakcje są znacznie mniej podatne na manipulacje i szansa zaistnienia ewentualnych nieuczciwych praktyk jest zauważalnie niższa. Do tego inteligentne kontrakty zautomatyzują dodatkowo procesy zawierania umów, zapewniając płynną i bezpieczną współpracę między podróżnymi a usługodawcami, co ostatecznie zwiększy zaufanie do branży.

  1. Sztuczna inteligencja

Aktualnie sztuczna inteligencja staje się po prostu coraz lepsza w dostosowywaniu planów podróżniczych do indywidualnych preferencji swoich użytkowników. Za niedługo asystenci wykorzystujący SI będą wszechobecni we wszystkich biurach podróży. Spersonalizowane rekomendacje dotyczące zakwaterowania będą dostarczane w błyskawicznym tempie, uwzględniając preferencje co do atrakcji czy posiłków na podstawie wcześniejszego zachowania klientów. Umożliwią to algorytmy uczenia maszynowego, stale udoskonalające zapewniane sugestie i sprawiając w ten sposób, że każda podróż będzie wyjątkowa i dostosowana wyłącznie do indywidualnych potrzeb. Sztuczna inteligencja będzie odgrywać też kluczową rolę w procesie obsługi klienta, a chatboty zapewniać będą natychmiastową pomoc i wsparcie podczas całego wyjazdu.

  1. VR

Chociaż wszyscy powszechnie wiemy, że podróże kształcą, turystyka wirtualna staje się coraz gorętszym trendem. Umożliwia ona odkrywanie miejsc każdemu, z zacisza własnego domu. Z każdym dniem wirtualna rzeczywistość oferuje coraz to bardziej realistyczne i wciągające doświadczenia z podróży, umożliwiając użytkownikom wirtualne spacery, odkrywanie zabytków, a nawet uczestnictwo w wirtualnych wycieczkach z rzeczywistymi, lokalnymi przewodnikami. Trend ten nie tylko wychodzi naprzeciw osobom niezdolnym do fizycznego podróżowania, ale będzie też cennym narzędziem do planowania podróży i komunikacji usługodawców ze swoimi klientami.

  1. Zrównoważony rozwój i ekologiczne podróżowanie

W miarę jak zrównoważony rozwój staje się najważniejszym celem współczesnej branży turystycznej, to właśnie technologia odgrywa kluczową rolę w walce z wyzwaniami z zakresu ochrony środowiska. Harmonijna integracja technologii i zrównoważonego rozwoju ukazuje, jak ważne dla wszystkich jest zmniejszanie śladu ekologicznego pozostawianego przez branżę. Wskazuje też kierunek, w ramach którego odpowiedzialne i świadome praktyki ekologicznego podróżowania staną się standardem. Wdrażanie tych dynamicznych zmian technologicznych nie tylko ułatwia nam wszystkim dbanie o środowisko, ale też czyni z sektora turystycznego istnego pioniera promocji bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości.

  1. Czytniki biometryczne

Powszechne identyfikowanie przy użyciu czytników biometrycznych usprawnia ogólne doświadczenia płynące z podróży, zapewniając płynne i bezpieczne procesy uwierzytelniające. Już wkrótce programy identyfikujące na podstawie danych biometrycznych, takie jak rozpoznawanie twarzy czy skanowanie odcisków palców staną się powszechnym widokiem na lotniskach i w hotelach, eliminując potrzebę noszenia przy sobie fizycznych dokumentów i skracając tym samym czasy oczekiwania na wielu etapach podróży. Ta technologia nie tylko zwiększy bezpieczeństwo wszystkich podróżujących, ale także przyczyni się do płynniejszego ruchu na całym świecie.

Podsumowanie

Branża turystyczna stoi u progu rewolucji technologicznej, a tych osiem powyższych trendów ma potencjał, by zmienić świat podróży, jak znamy. Od interaktywnych map przez rzeczywistość rozszerzoną po blockchain – wdrożenie tych technologii może sprawić, że podróżowanie stanie się jeszcze bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone.

Jeśli uda nam się wykorzystać te postępy, przyszłość turystyki rysuje się w ekscytujących barwach i stwarza nowe perspektywy zarówno dla podróżnych, jak i dla usługodawców.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
József Váradi
O obchodach 20 lat działalności na rynku przelotów l...
Wakacje na Zanzibarze
Latem do wyboru mamy wiele kierunków wakacyjnych. Na...
płatność za pomocą Smartwatcha
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Nowy Nissan Juke
...