Acro Yoga

Acro Yoga – nowy sposób na aktywność

Opublikowano: 17 stycznia 2018

Dynamiczna gimnastyka akrobatyczna, joga i relaksujący masaż tajski to trzy elementy, które występują w nowej formie aktywności. Jeśli znudziła Ciebie klasyczna yoga i szukasz czego nowego, co będzie wyzwaniem nie tylko dla Ciebie, ale i partnera? Spróbuj Acro Yogi, która przybyła do nas ze słonecznej Kalifornii!

Acro Yoga może okazać się dobrą inspiracją do zmian w życiu.  To aktywność, która angażuje umysł i ciało, działa terapeutycznie i wyzwalająco. Włącza kontakt siebie i drugiego człowieka. Z boku wygląda to jak mozolna praca budowania dialogu poprze mowę ciała i gesty. Dwie lub nawet trzy osoby budują zróżnicowane, czasem dziwne figury, które wymagają śmiałości i artyzmu, trochę jak w balecie. Okazuje się, że najważniejsza nie jest tutaj kondycja fizyczna, a doświadczenie i akceptacja własnego ciała.

Osoby, które spróbowały Acro Yogi powracają, bo doświadczają tu pozytywnych emocji, daję szansę na coś nowego, na rozwój świadomości ciała, a także kontakt z drugim człowiekiem.

Ćwiczenia można zacząć z partnerem lub zupełnie obcą osobą, bo nowych ludzi ciekawych tej praktyki nie brakuje. Podkreśla się, że Acro Yoga działa terapeutycznie dla par w kryzysie. Można to traktować jako nową pasję, sposób budowania komunikacji, koncentracji, albo po prostu formę zabawy.

Choć poszczególne elementy Acro Yogi znane są od tysięcy lat, jako forma wspólna narodziła się stosunkowo niedawno, bo w latach 90., kiedy to w Barkeley w Kalifornii, otwarto pierwszą szkołę specjalizującą się tej dziedzinie. W Polsce to zupełnie nowa aktywność, zatem można ją znaleźć w wybranych ofertach fitness clubów lub studiach ukierunkowanych na jogę klasyczną. Warto uczyć się z profesjonalistami, których w Polsce jest jeszcze niewielu. Wśród trenerów warto wymienić Michała Maciaszek, pierwszego certyfikowanego nauczyciela Acro Yogi.

Nie bójcie się próbować. Acro Yoga jest dla każdego.

Nawet dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli nic wspólnego z gimnastyką. Trening odbywa się bez butów na macie do jogi i trwa ok. 50 minut. Uczestnicy wszystkiego uczą się stopniowo, na pierwszych zajęciach na ogół dowiadują się o podstawowych pozycjach, o tym jak budować zaufanie we współpracy z partnerem, w jaki sposób relaksować się w powietrzu i jak bezpiecznie asekurować. Podczas treningu najważniejsze są trzy figury: podstawa występuje, gdy osoba stanowi fundament budowanej pozycji; latająca – osoba jest unoszona przez podstawę, asekurująca – ćwiczący stabilizuje zawieszenie i pozwala na bezpieczne wyjście z pozycji. Acro Yoga będzie na pewno interesującym rozwinięciem umiejętności, dla tych, którzy praktykowali wcześniej jogę.

O Acro Yodze mówi się, że ćwiczenie duszy, ciała i relacji, oddziała na wiele sfer życia: fizyczną, psychiczną i duchową.

Ma w sobie pierwiastek sportu, sztuki i terapii. Niełatwe pozycje ciała wzmacniają i uczą elastyczności.  Trenujący regularnie zauważają poprawę trawienie i krążenia oraz eliminację toksyn. Co może być przeciwwskazaniem? Na pewno zbyt wysoka masa ciała oraz problemy ze stawami. Liczne unoszenia w ćwiczeniach mogą okazać się sporym obciążeniem dla kolan czy nadgarstków.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Street workout
Street workout cieszy się coraz większą popularności...
Paintball
18 urodziny to szczególne wydarzenie w życiu młodego człowie...
Joga w Wierchomli
Po raz dziesiąty gospodarzem Joga Festiwalu. Górskie...
Wałek do jogi
...
ciężarki do ćwiczeń
Jeżeli planujesz dopiero zacząć swoją przygodę z sił...