Adam Dziedzic

Adam Dziedzic – nie samym biznesem żyje człowiek…

Opublikowano: 21 grudnia 2021

To, co dzieje się tu i teraz, jest bardzo ważne, ale żeby być przygotowanym na to, co nas czeka, trzeba działać przyszłościowo – mówi Adam Dziedzic, wójt gminy Świlcza

Jaki był kolejny pandemiczny rok dla gminy Świlcza?

Adam Dziedzic − Nasz samorząd dobrze odnalazł się w tych trudnych okolicznościach. Na co dzień, zwłaszcza teraz, staramy się zapewniać kompleksowe wsparcie dla mieszkańców reprezentujących wszystkie pokolenia. Wspieramy też osoby niepełnosprawne, zapewniając im opiekę asystentów, dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego i zajęć fizjoterapeutycznych.

Po ogłoszeniu lockdownu, zanim uchwalono stosowną ustawę, zapewniliśmy uczniom i nauczycielom narzędzia do nauki zdalnej, przekazując im w użytkowanie prawie 300 komputerów. Realizowaliśmy też inwestycje, które miały duże znaczenie dla rodzin. Mówię np. o rewitalizacji budynku, w którym działa żłobek i przedszkole. W tym roku w zrewitalizowanym spichlerzu w Trzcianie powołaliśmy do życia Klub Seniora. W działania społeczne i prorodzinne wpisuje się też środowiskowa świetlica socjoterapeutyczna, która od 2018 roku wspomaga młodzież mającą problemy z adaptacją społeczną. Zależy nam, aby każdy mieszkaniec, niezależnie od sytuacji rodzinnej i materialnej, miał perspektywy na dobry start w przyszłość.

Gminny Klub Seniora w Trzcianie

Gminny Klub Seniora w Trzcianie

Po zakończonej izolacji związanej z lockdownami ludzie są bardzo spragnieni kontaktów towarzyskich. Naszą odpowiedzią na te potrzeby są festyny, pikniki rodzinne, dożynki, które spotykają się z dużym odzewem i dobrym przyjęciem. Od kilku lat corocznie w Świlczy w patriotycznym biegu ulicznym biorą liczny udział dorośli i młodzież. To okazja do integracji międzypokoleniowej, kształtowania postaw patriotycznych i popularyzacji sportu. Gminna Biblioteka Publiczna realizuje program zajęć dodatkowych dla uczniów, którzy mogą skorzystać z pomocy w nauce, poznawać nowości wydawnicze i rozwijać zainteresowania.

Gmina była też współorganizatorem projektu LOWE – Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji. Do tej pory stworzone wówczas grupy zainteresowań spotykają się i doskonalą w różnych aktywnościach, np. fitnessie, zajęciach językowych i komputerowych. Informatyczne umiejętności okazały się niezwykle przydatne, gdy zaskoczyła nas pandemia i edukacja przeniosła się do sfery online.

To, jak bardzo te starania się przydają, potwierdziło ostatnie wyróżnienie „Gmina dobra do życia”, przyznane przez PAP Samorządy.

Adam Dziedzic − Dziękuję za uznanie. Od kilku lat plasujemy się wysoko wśród samorządów, które stawiają na jakość komunikacji z mieszkańcami i działań podnoszących poziom ich życia oraz bezpieczeństwo. Niedawno reaktywowaliśmy w gminie posterunek Policji. O zaangażowaniu naszego samorządu może świadczyć przekazanie w formie darowizny 35 ha pod budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – jednego z największych i najnowocześniejszego na Podkarpaciu. Teraźniejszość jest ważna, ale my planujemy już przyszłość. Pandemia pokazuje, że opieka medyczna jest jedną z najważniejszych dziedzin naszych działań samorządowych.

Na terenie gminy działają strefy aktywności gospodarczej. Wspieranie przedsiębiorczości, to jeden z naszych priorytetów ze świadomością, że nie samym biznesem żyje człowiek. Nie zapewnimy wszystkim pracy, ale jesteśmy miejscem przyjaznym do życia. Dbamy o swoją lokalną społeczność. Życzyłbym sobie, żeby aktywny samorząd, otwarty na nowoczesność, nie stracił nigdy zapału i swobody działania, dla dobra ogółu.

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

Udostępnij ten post: • Ktoś pisze:

  Dbają o mieszkańców? A za śmieci zdzierają po 30 zł od osoby na miesiąc.

 • Też ktoś pisze:

  Opłata za śmieci nie jest uzależniona od samorządu. W Rzeszowie jest jeszcze większa kwota. Wszystko jest drogie to i opłata za odpady jest wysoka

 • Mieszkaniec pisze:

  Opłata jest uzależniona od samorządu. Samorząd w przetargu wybiera firmę odbierającą odpady. W gminie Świlcza jest drogi odbiór odpadów, ponieważ część mieszkańców nie płaci za nie, wspaniałomyślni włodarze gminy wpadli na pomysł aby ci co jeszcze płacą zapłacili za tych co z różnych powodów nie płacą. Dodatkowo koszty obsługi są dość wysokie , gdzieś pisało że 97 tysięcy, urzędnicy też muszą zarobić. Gmina bardziej dba o interesy firmy odbierającej śmieci niż o mieszkańców. Dwa lata temu podobno mieszkańcy tak dużo naprodukowali śmieci że w październiku z 25 zł gmina podniosła do 35 zł na osobę na miesiąc. Bo firma odbierajaca śmieci nie może mieć mniejszego zysku 🙂

 • Mieszkaniec gminy pisze:

  U nas w gminie Świlcza tak dużo wychodzi bo część mieszkańców nie płaci za śmieci i włodarze gminy wpadli na pomysł aby ci co płacą zapłacili za tych co z różnych powodów nie płacą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mając na uwadze, że gmina Stopnica ma charakter roln...
Jan Marian Grzegorczyn
W perspektywie najbliższych lat kluczowa jest budowa...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Kontener sanitarny
Kontener sanitarny to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i n...
Wietrzychowice
Pokój nie jest nam dany na zawsze. Czy na pewno rozu...