otwieracz do wina

Akcesoria do wina — 3 najpotrzebniejsze

Opublikowano: 4 października 2019

Wino to trunek, który sprawdza się przy wielu okazjach. Zaserwować można je zarówno podczas obiadu, jak i w trakcie imprezy z przyjaciółmi czy rodzinnej uroczystości. Żaden miłośnik tego typu alkoholu nie obędzie się bez specjalnych akcesoriów do wina, które ułatwią otwieranie butelki i pozwolą delektować się jego smakiem.

Profesjonalny otwieracz do wina — jak do wybrać?

Pierwsze przydatne akcesorium to profesjonalny korkociąg do wina. Otwieracze do wina dostępne są w kilku różnych wersjach. Największą popularnością cieszą się przybory do wina dźwigniowe (często określa się je również mianem „motylków”). Składają się one z 2 dźwigni unoszących się do góry w czasie wkręcania śruby w korek. Do zalet takich otwieraczy do wina zaliczyć można fakt, iż nie wymagają one od użytkownika siły. Po opuszczeniu ramion korkociągu w dół, korek jest automatycznie wyciągany z szyjki.

W zestawach do otwierania wina równie często spotkać można się z korkociągami barmańskimi (inaczej kelnerskimi). Z wyglądu przypominają one nieco scyzoryk. Takie przybory do wina składają się ze świdra, otwieracza i niewielkiego nożyka. Otwieranie butelki wina z ich pomocą jest bardzo proste. Wystarczy, że wkręcicie spiralę w korek, oprzecie podpórkę na szyjce i pociągniecie za uchwyt.

Kolejna propozycja to korkociągi ręczne, w skład których wchodzi uchwyt oraz ostrze. Wkręcanie ich w korek jest bardzo proste, lecz jego wyjmowanie wymagać może nieco siły.

Ostatnim rodzajem akcesoriów do otwierania wina są modele elektryczne. Tego typu gadżety wykonują za użytkownika całą pracę. Jedyne, co należy zrobić, by otworzyć butelkę ulubionego wina to wcisnąć specjalny przycisk.

Gustowne karafki na wino

Po otwarciu wina, przelać należy je do karafki. Dzięki temu możliwe będzie dostrzeżenie barwy oraz klarowności alkoholu. To jednak nie wszystko — karafka przyczynia się również do dotlenienia trunku. Odgrywa to szczególnie dużą rolę w przypadku młodych win, które na skutek natleniania stają są dojrzalsze i łagodniejsze, a zawarte w nich taniny — łagodniejsze. Co więcej, karafki pozwalają winom rozwinąć ich bukiet, a w przypadku czerwonych odmian — nadać im jeszcze bardziej wyrazistego smaku. Zaopatrując się w karafkę z dekanterem zyskamy natomiast pewność, że występujący nierzadko w starszych czerwonych winach osad nie utrudni nam delektowania się ulubionym trunkiem.

Dostępne na rynku karafki do wina z korkiem różnić mogą się od siebie kształtem. W przypadku win czerwonych najlepiej postawić na naczynia węższe na dole i szersze na górze, które pozwolą na lepszą cyrkulację powietrza. Czerwone trunki najlepiej serwować natomiast w szklanej karafce, która będzie zwężała się ku górze. Niewątpliwą zaletą tego typu naczyń jest również fakt, iż znakomicie prezentować będą się one na każdym stole czy w barku. Do wyboru mamy szklane karafki wina oraz modele kryształowe.

Kieliszki do wina — rodzaje

W czym należy serwować wino? Najlepiej do tego celu sprawdzą się kieliszki do wina ozdobne, które powinny być dopasowane do danego rodzaju trunku. Idealne kieliszki do wina czerwonego to modele o pękatej czaszy, zwężającej się ku górze. Dzięki takiej budowie, alkohol ma należyty kontakt z powietrzem, co przekłada się na wyzwalanie zawartych w nim aromatów. Panuje zasada, zgodnie z którą, im czerwone wino jest starsze, tym czasza kieliszków, w których będą one podawane powinna być bardziej pękata.

Kieliszki do wina białego są natomiast smukłe i posiadają długą, cienką nóżkę. Krawędzie czaszy takiego naczynia łagodnie rozchylają się ku górze. Ten rodzaj kieliszków do wina jest mniejszy od tych, w których podaje się czerwone odmiany. Wynika to z faktu, iż białe wino nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem.

Otwieracze do wina, karafki na wino oraz kieliszki do wina ozdobne to gwarancja codziennych sukcesów w opanowywaniu sztuki prawidłowego otwierania butelki ulubionego alkoholu i właściwego jego serwowania.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
piknik
Organizujesz letnie przyjęcie dla koleżanek? Zastanawiasz si...
Ukraina
Chcesz zaskoczyć znajomych na imprezie? Wybierz trunki i nap...
aperitif
Aby zaostrzyć apetyt przed posiłkiem, można podać na...
Chińskie wino
Chiński region Ningxia niebawem będzie rywalizował z Bordeau...
Region Tejo
Poznaj smaki Portugalii i wyg...