Akty Józefa Wilkonia na 52 piętrze Złotej 44

Opublikowano: 14 maja 2019

Wszyscy jesteśmy fanami Józefa Wilkonia i jest to dla nas zaszczyt gościć Mistrza. Kiedy zapraszaliśmy Józefa Wilkonia, podejrzewaliśmy, że akty wykonane przez Mistrza w połączeniu z naszym wnętrzem na 52. piętrze wywrą piorunujące wrażenie. Ale to co tu się stało, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – takimi słowami powitał gości zgromadzonych na wernisażu – gospodarz luksusowego apartamentowca Złota 44 – wiceprezes BBI Development, Rafał Szczepański. 

Jednodniowy projekt na cześć Mistrza

Ostatnie prace malarskie Józefa Wilkonia – akty kobiece – które powstały przy użyciu nowoczesnych technologii, stały się pretekstem do gloryfikacji jego twórczości. Na zaproszenie Złotej 44 i we współpracy z Galerią Limited Edition, od lat promującej twórczość Mistrza, narodził się pomysł na organizację wyjątkowego wydarzenia − private view, niecodziennej formy spotkania, która zachęca do dialogu pomiędzy odbiorcami a artystą i tym samym wpisuje się w najnowsze światowe trendy wystawiennicze.

Główną inspiracją tego wydarzenia jest postać samego Józefa Wilkonia – wybitnej osobowości dla polskiego dorobku kulturowego. Wydarzenie umożliwia widzom dostrzec nowe aspekty w twórczości niezwykłej postaci, jaką jest Józef Wilkoń, który zaskakuje odbiorców i rozkochuje w swojej twórczości coraz to nowe rzesze miłośników sztuki. Wilkoń powraca do aktu po ponad 60. latach będąc jednocześnie otwartym na różne techniki, które odważnie wykorzystuje – maluje nagie, kobiece ciała palcem na iPadzie. Jest to fenomen, sądzę nawet na skalę światową, wart uwagi i promocji – podkreśla Iwona Staroszczyk, właścicielka Galerii Limited Edition.

−Po przejściu wielu etapów i licznych przemian artystycznych, Wilkoń wciąż aktywnie działa na polu zawodowym, tworzy coraz to nowe projekty. Powiedziano kiedyś o Józefie Wilkoniu, że jest piekielnie zdolny. To prawda – jest artystą wszechstronnym i niezależnie od tego jakiego medium używa, po prostu osiąga sukces – powiedziała Wiesława Wideryńska, kurator wystawy.

−Akty powstały z głowy, z wyobraźni – powiedział Mistrz w trakcie wernisażuNa pytanie dlaczego postanowiłem wrócić do aktu zwykle odpowiadam, że chciałem pokazać, że nie zapomniałem jak wyglądają gołe baby – zakończył Józef Wilkoń.

Niezwykła przestrzeń 600 m2 apartamentu, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Warszawy, stanowiła integralną część ekspozycji Wilkoń na 52. piętrze, pozwalając w pełni doświadczyć subtelnego piękna w czystej postaci.

Artysta od około trzech lat zajmuje się malarstwem cyfrowym, a cykl prac Akt w malarstwie Józefa Wilkonia powstał z potrzeby twórczości własnej. Prace zostały wydane w kolekcjonerskiej edycji limitowanej 5 sztuk, w technologii Digigraphie gwarantującej jakość i trwałość prac przez dziesięciolecia. Użyta technika cyfrowa pozwoliła Józefowi Wilkoniowi wprowadzić novum z pogranicza malarstwa i grafiki warsztatowej, tak jakby sam artysta, wykorzystując swój imponujący dorobek, postanowił przełamać konwencje i przyzwyczajenia. Przestrzeń Złotej 44 wpłynęła na wyjątkową atmosferę tego wydarzenia.

JÓZEF WILKOŃ

 Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych. 5 czerwca 2018 w Muzeum Historii POLIN w Warszawie po raz 23 zostały wręczone najważniejsze nagrody miesięcznika Zwierciadło. Nagrodę Specjalną odebrał wówczas Józef Wilkoń za wierność sobie i wartościom, zwłaszcza w czasach, kiedy było to bardzo trudne. Za bycie mistrzem dla młodego pokolenia twórców, kształtowanie wyobraźni pokoleń. Za talent, pasję i autorytet.

GALERIA LIMITED EDITION

 Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa: Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joana Miró; rodzimych klasyków: Józefa Wilkonia, Janusza Stannego, Beaty Czapskiej, Tadeusza Dominika oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie: Marcina Ryczka, Rafała Michała Szatona i Paula Bika. Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

ZŁOTA 44

 Złota 44 to najwyższy apartamentowiec w Unii Europejskiej. Ten luksusowy wieżowiec stojący w samym sercu tętniącej życiem Warszawy stał się już ikoną stolicy i nieoderwalnym elementem jej panoramy. Projekt światowej sławy architekta Daniela Libeskinda oferuje w pełni wykończone luksusowe apartamenty, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających rezydentów. Obsługa concierge i piwniczka do starzenia win, to dopiero początek udogodnień, jakie czekają na mieszkańców. Dumą budynku jest piętro rekreacyjne o powierzchni 1.800 m2, a niecodzienne aranżacje wnętrz konkurują z zapierającymi dech w piersiach widokami z okien. Zwieńczeniem jest prawdziwa perła luksusu – trzypoziomowy penthouse zlokalizowany na 52, 53 i 54 piętrze wieżowca.

fot. Tomasz Kowalski

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Anna Dymna
Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i...
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
komiksów Marvela 
Komiksy mają wielu zwolenników w każdej grupie wiekowej i...