Albania

Albania – antyczność i teraźniejszość

Opublikowano: 1 kwietnia 2016

Albania ma wszystko, co jest potrzebne, aby odnieść sukces turystyczny. Leży nad morzami, ma piękne plaże, zabytki oraz góry. Wciąż jednak jest ona niezbyt oczywistym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Być może wynika to z pewnych stereotypów. Czy warto zatem odwiedzić Albanię

Gdzie leży Albania?

Albania to państwo położone w południowej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Otaczają ją dwa morza – Adriatyckie i Jońskie. Kraj ten stanowi swego rodzaju granicę pomiędzy Wschodem a Zachodem. Albania sąsiaduje z takimi państwami jak Grecja, Czarnogóra, Macedonia oraz Kosowo.

Ze względu na położenie geograficzne Albania ma wiele do zaoferowania, jeżeli chodzi o walory krajobrazowe. Jedną z najpiękniejszych części kraju jest Riwiera Albańska. Miejsce to spodoba się nie tylko osobom, które lubią wypoczywać na pięknych plażach, ale także miłośnikom nocnego życia. Działa tam bowiem wiele lokali oferujących rozrywkę turystom z całego świata. Najbardziej znanym kurortem Riwiery Albańskiej jest Saranda. Miasto to praktycznie nigdy nie zasypia. Ponadto oferuje turystom piękną promenadę z palmami.

Na uwagę zasługuje także różnorodność krajobrazu. Otóż Albania to nie tylko morza i plaże, to również piękne góry. Miłośnicy wycieczek górskimi szlakami nie powinni być więc zawiedzeni. Osoby, które zainteresowane są zwiedzaniem, powinny wybrać się do Albanii wiosną, kiedy jest już naprawdę ciepło, ale nie przesadnie gorąco. Z kolei w sezonie typowo wakacyjnym, a więc w lipcu i w sierpniu, temperatury nierzadko przekraczają 30 stopni Celsjusza, co może być męczące podczas górskich wędrówek. To dobry czas dla miłośników plażowania.

Tirana – niezwykle ciekawa stolica

Tirana jest stolicą Albanii, a także największym miastem tego bałkańskiego kraju. Niektórzy określają ją mianem „stolicy paradoksu”. W Tiranie bowiem ścierają się wpływy różnych religii oraz kultur, co widać na każdym kroku. Na uwagę zasługuje także lokalna architektura. Można tu spotkać zarówno budynki utrzymane w typowo włoskim stylu, jak i obiekty o charakterze socrealistycznym. Ponadto islamskie meczety sąsiadują tutaj z miejscami rozrywki, na przykład nocnymi klubami, które chętnie odwiedza młodzież. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także targi, na których można kupić rosnące w Albanii owoce, a także ogród botaniczny i liczne parki.

Co jeszcze oferuje turystom Albania?

W Albanii znajduje się także kilka miast wpisanych na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Najlepszym tego przykładem jest Berat. To niezwykle stare miasto, którego historia sięga IV wieku przed Chrystusem. Jest ono położone na stoku wzgórza, co zapewnia mu swego rodzaju wyjątkowość. Berat jest nazywany „miastem tysiąca okien” za sprawą charakterystycznej architektury. Można tu spotkać także wiele obiektów zabytkowych, takich jak kościoły, cerkwie, meczety czy też budynki świeckie.

Na uwagę zasługuje również Butrinti. Miasto to pochodzi jeszcze z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Odwiedzający je turyści na każdym kroku mogą poczuć atmosferę Bizancjum. Najlepiej świadczą o tym takie obiekty jak amfiteatr, łaźnie rzymskie czy też zamek wenecki.

Warto odwiedzić również Gjirokastër. Miasto to znajduje się na stoku wzgórza i jest nazywane „miastem tysiąca schodów”. Uwagę turystów przyciąga starówka, na której można spotkać domki z charakterystycznymi dachami. Natomiast najciekawszym obiektem Gjirokastër jest średniowieczna twierdza, która została rozbudowana przez Turków.

Albania to niewielki, ale bardzo interesujący kraj położony na Półwyspie Bałkańskim. Oferuje on swoim gościom wiele atrakcji, od możliwości plażowania, poprzez wycieczki górskie do zwiedzania miast, w których do dziś czuć klimat średniowiecza, a nawet i starożytności. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna kwestia. Otóż Albania jest stosunkowo tanim krajem, co ma znaczenie dla nieco mniej zamożnych miłośników podróżowania. Nic więc dziwnego, że wielu turystów coraz bardziej przekonuje się do tego kierunku wakacyjnych wyjazdów.

Tekst i zdjęcia: Zenon Żyburtowicz

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *