Alergia na kurz

Alergia na kurz – jakie są objawy, jak ją leczyć?

Opublikowano: 25 września 2020

Alergia na kurz, czyli uczulenie na roztocza, to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów alergii. Choć wykazuje objawy podobne do innych uczuleń, to jednak w tym przypadku bardzo trudno jest uniknąć alergenów, gdyż kurz znajduje się wszędzie. Jakie są objawy alergii na kurz i jakimi sposobami najlepiej ją leczyć?

Objawy alergii na kurz

Objawy alergii na roztocza przypominają oznaki innych alergii wziewnych i w prosty sposób można je pomylić z przeziębieniem. Najczęściej występują:

  • nieżyt nosa;
  • kichanie;
  • łzawienie i swędzenie oczu;
  • zaczerwienienie oczu;
  • swędzenie w nosie;
  • duszności;
  • kaszel.

Do powyższych objawów może dojść ogólne pogorszenie samopoczucia, bóle głowy i osłabienie. Czasem występują także zmiany skórne.

Charakterystyczne dla alergii na kurz jest to, że objawy najbardziej doskwierają w godzinach porannych, po przebudzeniu. Dzieje się tak dlatego, iż drobinki kurzu osadzają się na pościeli, kiedy śpimy. Jeżeli więc cieknący katar i swędzenie doskwierają nam przede wszystkim rano, jest bardzo prawdopodobne, iż jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego.

Typowe dla alergii na kurz jest również to, że po wyjściu na świeże powietrze objawy ustępują prawie całkowicie. Nasilają się natomiast podczas sprzątania lub gdy wchodzimy do zakurzonego pomieszczenia.

Alergia na kurz – co uczula?

W roztoczach kurzu domowego znajduje się aż 30 białek, które mogą uczulać. Najczęściej objawy alergii wywołują drobinki odchodów roztoczy, w których znajdują się silne alergeny o nazwie Der p 1 i Der f 1. Ciekawostką jest to, że pomimo krótkiego życia, jeden osobnik jest w stanie wydalić kał o masie 200-krotnie przekraczającej masę ciała. Co więcej, w kurzu domowym znajdować mogą się także inne alergeny, między innymi pyłki roślin, sierść zwierząt, czy zarodniki pleśni.

Jak leczyć alergię na kurz?

Alergia na kurz jest dosyć kłopotliwa, ponieważ bardzo trudno jest unikać alergenów, nawet przy codziennym sprzątaniu mieszkania. Oczywiście takie zachowania mogą znacznie zmniejszyć objawy, jednak raczej nie zlikwidują ich całkowicie.

Najskuteczniejszym środkiem na zatrzymanie objawów alergii na kurz są przeciwhistaminowe leki bez recepty II generacji. Hamują one działanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcję alergiczną, a także sprawiają, że komórki stają się mniej wrażliwe na ich działanie.

Jednym z najlepszych leków przeciwhistaminowych jest dostępny bez recepty Claritine. Produkt możemy zakupić w postaci tabletek lub syropu. Jego działanie skutecznie likwiduje objawy alergii, hamując katar i łagodząc swędzenie. Substancją czynną leku jest loratadyna – od lat wykorzystywana do leczenia zarówno alergii wziewnych, jak i kontaktowych. Jak większość leków przeciwhistaminowych II generacji, także Claritine nie powoduje uczucia zmęczenie i nie uzależnia.

Dla osób, które szczególnie mocno reagują na kurz, jedyną skuteczną opcją będzie specjalne odczulanie. Terapia odbywa się pod kontrolą lekarza po dokładnym ustaleniu uczulających alergenów.

Udostępnij ten post:



  • Malwinka pisze:

    Mam syrop na alergię, posiadam też irobota, który sprząta w mieszkaniu i pozbywa się kurzu. Chce jeszcze sobie kupić oczyszczacz powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...