Menu
Alicja Wejner

Alicja Wejner – Cała jestem z M

Początek marca to świetny czas, żeby porozmawiać o kobietach. O dziewczynach, córkach, żonach, kochankach, matkach, babkach, synowych i teściowych.

Dobrym pretekstem do takiej dyskusji są opowiadania Alicji Wejner, która swoje obserwacje zebrała w książkach  „Pilota zamienię”, „Była sobie matka” i „Ósmy etap”. Każda z tych książek jest inna, lecz wszystkie one są o uczuciach, emocjach i empatii. O różnych kobiecych M – w środę, 11 marca 2020 r. o godz. 18.00 w Dom Literatury – mieszczącym się przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie opowie nam Autorka . Zapraszamy na spotkanie.

Pilota zamienię

Bohaterki „Pilota zamienię” są kobietami po przejściach, lecz wciąż marzą o miłości i o mężczyźnie który okaże się tym jedynym. Samotność zbyt często bywa dla nich dokuczliwa i dlatego swoje życie wolałyby przeżywać  z kimś bliskim. Szukają więc i znajdują. I nie poddają się. Nawet, jeśli znowu okazuje się, że kolejny wybranek nie jest tym właściwym. Układanie sobie życia na nowo zawsze bowiem jest procesem i najczęściej procesem niełatwym.

Była sobie matka

W książce „Była sobie matka” kobiety opowiadają o swoich relacjach z dziećmi. Każda z bohaterek przedstawionych tu historii mieszka ze swoją rodziną w jednym z setek polskich miast i miasteczek. Jedne są młodsze, drugie starsze, biedniejsze i bardziej zamożne, mniej lub bardziej wykształcone. Bardzo różne, a przecież w jednej sprawie bardzo do siebie podobne. Choć ich dzieci są już dorosłymi ludźmi, one nadal pozostają Matkami. Nawet jeśli nie jest im łatwo, bo wzajemne relacje bywają trudne albo skrajnie trudne, one wciąż są empatyczne do granic, wrażliwe, wytrwałe, troskliwe, a czasem nadopiekuńcze.

Ósmy etap

„Ósmy etap” to opowieść kobiety o czasie, kiedy jej mąż zaczyna chorować, co ma duży wpływ na niego, na nią, ale też na funkcjonowanie całej rodziny. Z czasem choroba okazuje się silniejsza niż leczenie i w końcu mężczyzna umiera. W domu jednak nie płaczą, a kobieta nie zapada się w rozpaczy. To był wieloletni, dobry związek, a mimo to ona wie, że jego śmierć i koniec ich małżeństwa jest początkiem jej nowego życia, chce być szczęśliwa.

Alicja Wejner

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023