podwyższenie alimentów

Alimenty – kiedy można domagać się ich podwyższenia na dziecko?

Opublikowano: 18 lipca 2020

Wysokość alimentów uzależniona jest do potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych jego rodziców. Rodzice zobowiązani są do zapłaty alimentów na dziecko, które nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie.

Co należy rozumieć pod pojęciem “potrzeby dziecka”?

Sąd przy orzekaniu o wysokości alimentów bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby dziecka oraz majątkowe i zarobkowe możliwości jego rodziców. Sugeruje się w tym przypadku stanem mającym miejsce w chwili wydawania wyroku. Jeśli więc nastąpią zmiany w zakresie wspomnianych potrzeb lub możliwości, można zwrócić się do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów.

Oczywiście wraz z wiekiem potrzeby dziecka rosną, a nie maleją. Wzrastają wydatki, które mają związek z uczęszczaniem do szkoły, pobieraniem dodatkowych lekcji itd. Podobnie jest w sytuacji, gdy dziecko jest chore i wymaga stosowania drogich leków czy poddawane jest kosztownej rehabilitacji. Wówczas można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko.

Sąd, który orzeka o podwyższeniu alimentów musi najpierw ustalić czy nastąpiła zmiana stosunków uzasadniająca żądanie. Porównuje więc uzasadnione potrzeby dziecka z zarobkowymi oraz majątkowymi możliwościami rodzica, które obowiązywały w dniu przeczenia alimentów ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu ich wysokości. Co więcej, osoba, która występuje o podwyższenie alimentów powinna uzasadnić występowanie zmian stosunków majątkowych.

Alimenty dla dziecko, które jest pełnoletnie

Co ciekawe, także dziecko pełnoletnie, które jest uprawnione do alimentów może zwrócić się do sądu o ich podwyższenie, ale tylko wówczas, gdy nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb życiowych. Na ogół sytuacja ta dotyczy osób studiujących lub takich, które  z powodu niepełnosprawności nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej.

Pozew o podwyższenie alimentów

W pierwszym kroku można zwrócić się o podwyższenie alimentów bezpośrednio do rodzica, który je wypłaca. Jeśli ten się na to zgodzi, wystarczy w obecności notariusza złożyć oświadczenie o dobrowolnym podniesieniu alimentów. W przeciwnym wypadku konieczne jest wniesienie pozew o podwyższenie alimentów do sądu. Można zrobić to w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka lub jego rodzica.

Pozew o podwyższenie alimentów składa rodzic w imieniu niepełnoletniego dziecka. Konieczne jest podanie pełnego uzasadnienia takiego kroku. Potem pozostaje tylko czekać na decyzję sądu. Nawet jeśli ten uzna żądanie podwyższenia alimentów za zasadne, druga strona może się od tej decyzji odwołać. Wówczas musi udowodnić, że jej sytuacja majątkowa i zarobkowa nie jest komfortowa.

Warto przy tym pamiętać, że polski kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraża zasadę równej stopy życiowej rodziców i ich dzieci. Rodzice są tym samym zobowiązani do zapewnienia dzieciom utrzymania na takiej samej stopie życiowej, na jakiej sami żyją. Oczywiście trudna sytuacja materialna nie zwalnia ich z obowiązku świadczenia na potrzeby dzieci, za wyjątkiem przypadków, gdy w ogóle takiej możliwości nie mają. W praktyce muszą się więc dzielić nawet bardzo niskimi dochodami.

Obowiązek alimentacyjny w praktyce

W Polsce obowiązek alimentacyjny wobec dziecka może być ukształtowany poprzez orzeczenie sądu lub zawarcie przez rodziców odpowiedniej umowy. W ten sam sposób obowiązek ten można zmienić, o czym niewiele osób pamięta. Świadczenie alimentacyjne nie jest ustalane z góry na dany okres, ale może ulec zmianie. Nie trwa również tylko do ukończenia przez dziecko 18. roku życia czy zakończenia nauki. Obowiązek alimentacyjny ustaje wówczas, gdy przestaje mieć uzasadnienie, a więc dziecko kończy szkołę i podejmuje pracę zarobkową. Ustanie obowiązku następuje na skutek orzeczenia sądu bądź umowy między zobowiązanym do alimentów i osobą, która do alimentów jest  uprawniona. Co więcej, orzeczenie zmieniające zakres obowiązku alimentacyjnego może również działać wstecz.

Autor: Sylwia Janisz

Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem –  mamaSOS

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
Jak zachęcić dziecko do picia wody
Bez wody nie bylibyśmy w stanie długo funkcjonować,...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...