Andaluzja

Andaluzja – gorąca Hiszpania w rytmie flamenco

Opublikowano: 24 czerwca 2021

Andaluzja znajduje się w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Ta najgorętsza część kontynentalnej Hiszpanii jest ojczyzną tańca flamenco. Krajobraz Andaluzji malują pasma górskie Sierra Morena, Sierra Nevada, gaje oliwne, uprawy bawełny, cytrusów i palm daktylowych. Oblewają ją wody Morza Śródziemnego od wschodu i Oceanu Atlantyckiego od zachodu. Tereny te podbijali m.in. Kartagińczycy, Rzymianie i Arabowie. Dziś Andaluzję zdobywają turyści.

Sewilla – urokliwa stolica Andaluzji z malowniczymi uliczkami

Stolicą i największym miastem Andaluzji jest Sewilla. Na ulicach pełnego malowniczych zakątków Starego Miasta w Sewilli można zobaczyć pary tańczące flamenco. Najważniejszym zabytkiem Sewilli jest majestatyczna Katedra Najświętszej Marii Panny, której towarzyszy dzwonnica La Giralda. To największa gotycka katedra świata, którą zbudowano w miejscu dawnego meczetu. Będąc w Sewilli należy także odwiedzić Plac Virgen de los Reyes z Pałacem Arcybiskupa, Plac Triumfu z królewskim kompleksem pałacowym Alcázar, Kościół Najświętszego Zbawiciela i Ratusz. Charakterystycznym budynkiem Sewilli jest nowoczesny Metropol Parasol.

Kordoba – miasto trzech kultur nad rzeką Gwadalkiwir

Kordoba jest miastem, które ukształtowały trzy wielkie kultury – Judaizm, Islam i Chrześcijaństwo. W podbitej przez muzułmanów Andaluzji panowała dosyć duża swoboda religijna. W Kordobie zachował się Wielki Meczet – ostatni w Andaluzji. W średniowieczu świątynię tą próbowano przekształcić w katedrę chrześcijańską. W związku z tym część budynku to obecnie Catedral de Córdoba. Inne ważne miejsca w Kordobie to Most Rzymski nad rzeką Gwadalkiwir składający się z 16 łuków, Dzielnica Żydowska i Alkazar Królów Chrześcijańskich.

Most Rzymski nad rzeką Gwadalkiwir składający się z 16 łuków

Grenada – majestatyczna twierdza muzułmańska – Alhambra

Grenada to kolejne z andaluzyjskich miast, gdzie dostrzec można pamiątki muzułmańskich czasów. Znajduje się tutaj najważniejszy zabytek, który pozostawili po sobie Arabowie – Alhambra. Na ten kompleks forteczno-pałacowy składają się m.in. Pałac Karola V, Alcazaba, Pałace Nasrydów, Patio de los Leones i ogrody Generalife. Catedral de Santa María de la Encarnación powstała w miejscu meczetu, jej budowa rozpoczęła się w 1523 roku i trwała niemal 200 lat. Inne atrakcje Grenady to dawna dzielnica arabska – Albaicín, dzielnica cygańska – Barrio del Sacromonte i Kaplica Królewska.

Malaga – wypoczynek nad Morzem Śródziemnym

Malaga jest tym miejscem w Andaluzji, które kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem. Znajduje się tu piaszczysta plaża, a ponadto miasto jest dobrą bazą wypadową do wypraw w inne plaże Andaluzji. Malaga to także największy port tego regionu. Najważniejszym zabytkiem Malagi jest  Alcazaba de Málaga – zamek obronny Maurów z XI wieku, zbudowany w miejscu byłego rzymskiego bastionu. W Maladze znajduje się też inny zamek – Gibralfaro. Będąc w Granadzie warto też odwiedzić: Parque de Málaga, Katedra Wcielenia, Muzeum Picassa, Mercado de Atarazanas – dawny budynek stoczni.

Kadyks – potężne fortyfikacje nad Atlantykiem

Najważniejszym miastem na atlantyckim wybrzeżu Andaluzji jest Kadyks. To niesłychanie piękne miasto portowe położone jest na półwyspie, który został ufortyfikowany. Dzięki temu Kadyks należy do perełek architektury obronnej nie tylko w Hiszpanii, ale i w całej Europie. Najważniejsze elementy potężnych fortyfikacji to zamki Castillo de San Sebastián i Castillo de Santa Catalina. Do najważniejszych zabytków należą także majestatyczna Catedral de Santa Cruz, wieża Torre Tavira, dzielnica Barrio de Santa María, uważana za stolicę flamenco. A to wszystko pośród wąskich, gwarnych uliczek. Kadyks to także miasto wypoczynkowe – w jego nowej części znajdują się piękne  plaże miejskie.

Almeria – plaże, wypoczynek, zwiedzanie, zabytki

Almeria położona jest nad Morzem Śródziemnym. To kolejne z miast portowych Andaluzji, a zarazem miejsce wypoczynku. W samym mieście, jak i w jego okolicach znajduje się szereg piaszczystych, malowniczych plaż. Nad Almerią góruje imponujących rozmiarów fortyfikacja Alcazaba z X wieku. Co ciekawe, jako obiekt militarny służyła jeszcze na początku XX wieku. Znajduje się tu także inna  twierdza – San Cristobal – z XI wieku. Inne ciekawe zabytki w Almerii to Katedra Nuestra Señora de la Encarnación, Kaplica de San Juan z pozostałościami dawnego meczetu i Ratusz.

Marek Lont

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Malaga
Malaga to jedno z najstarszych miast europejskich, s...
Costa Blanca
Wypoczynek ma być dla nas przyjemnością, ma pomóc na...
Semana Santa
W Hiszpanii na uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia czeka si...
Barcelona
Jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie je...
Tortilla de patatas
Tortilla de patatas, czyli po polsku tortilla z ziem...