Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz – Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy

Opublikowano: 11 listopada 2021

9 listopada 2021 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego p.t: Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego. To obraz pokazujący niezłomną bohaterkę „Solidarności” od dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej śmierci w Smoleńsku. Film opiera się na trzech głównych liniach narracyjnych splatających się w żywą i ciekawą opowieść, w której losy prostej dziewczyny z Kresów splatają się w sposób niebanalny z historią.

Wątek pierwszy – mówi o najważniejszych wydarzeniach z życia prywatnego i zawodowego Anny Walentynowicz, o jej pracy – spawaczki i suwnicowej, o działalności w Lidze Kobiet. W końcu lat 70. Walentynowicz działa w WZZ Wybrzeża, za co została usunięta z pracy. W jej obronie wybucha strajk Sierpnia ‘80. Mimo, że jest jednym z przywódców „Solidarności”, zostaje zmarginalizowana przez Wałęsę. Lata 80. to działania antykomunistyczne i pobyty w więzieniu. Przeciwniczka Okrągłego Stołu i III RP, skazana na polityczny niebyt, jej renesans nastąpił za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Drugi wątek – to podróż syna i wnuka na Ukrainę i odkrywanie prawdy o pochodzeniu Anny Walentynowicz i własnych korzeniach.

Wątek trzeci –  opowiada o tym, jak syn i wnuk, dwa lat po tragicznej śmierci Bohaterki w katastrofie smoleńskiej, muszą zmierzyć się z poszukiwaniem zwłok matki i babci, by zgodnie z wolą zmarłej, pochować ją w grobie obok ukochanego męża. Poszukują Jej zwłok, a także prawdy o Niej.

Dlatego też film jest w dużym stopniu opowieścią o Januszu i Piotrze Walentynowiczach.

Film powstawał na przestrzeni ponad 20 lat. Realizatorzy od 2000 roku towarzyszyli z kamerą Annie Walentynowicz w jej działaniach na rzecz Polski, towarzyszyli synowi i wnukowi w czasie peregrynacji zwłok matki i babci po Polsce w 2012 roku oraz ich podróży w 2014 roku na polskie Kresy, gdzie urodziła się Anna Walentynowicz. Wracali tam z kamerą jeszcze kilka razy.

Tytuł filmu: Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy

  • Film dokumentalny o legendzie „Solidarności” Annie Walentynowicz
  • Czas trwania 105 min.
  • Rok produkcji: 2021
  • Producent:  Studio Filmowe Dr Watkins
  • Reżyseria: Jerzy Zalewski, Krzysztof Wojciechowski
  • Zdjęcia: Iwo Swiłło, Michał Zieliński
  • Muzyka: Janusz Grudziński
  • Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Mecenasem filmu jest: PKN ORLEN

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...