Archiwizacja dokumentów

Archiwizacja dokumentów – dlaczego jest tak ważna?

Opublikowano: 24 października 2022

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotna w funkcjonowaniu każdej firmy jest archiwizacja dokumentów. Jest to ważny proces zarządzania wewnętrzną bazą danych. Firmy i ich pracownicy powinny przejść szkolenie z jego zakresu, aby jak najskuteczniej korzystać z archiwum, a przy tym zachować wszelkie procedury bezpieczeństwa. Dlaczego tak istotna jest archiwizacja firmowych dokumentów i jak ją skutecznie prowadzić?

Na czym polega archiwizacja dokumentów?

Archiwizacja dokumentów polega na przechowywaniu dokumentów papierowych (przez dłuższy czas) lub ich wersji cyfrowej na dowolnym nośniku danych (dysku twardym, płytach DVD, chmurze itp.) w jak najbezpieczniejszy sposób. Informacje i dane bez względu na stopień ważności powinny być przechowywane do końca ustalonego harmonogramu. Dokumenty papierowe przechowywane są w specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeniach. Aby zastąpić papierowe dokumenty ich cyfrową wersją wystarczy je zeskanować i umieścić na nośniku danych.

Archiwizacja przez firmę zewnętrzną

Firmy coraz częściej decydują się na outsourcing, czyli usługę archiwizacji przeprowadzaną przez zewnętrzną firmę, która się w tej materii specjalizuje. Przedsiębiorstwom, którym zależy na rozwoju i konkurencyjności jest to wręcz zalecane z powodu dużych oszczędności czasu, pieniędzy i zasobów kadrowych. Dzięki takiej współpracy zyskuje się gwarancję bezpieczeństwa dokumentów. W przeciwnym razie, gdy przedsiębiorstwo postanawia przechowywać je samodzielnie, pojawia się duże ryzyko ich zniszczenia, uszkodzenia lub wycieku danych.

Archiwizacja dokumentów

Źródło: https://pika.pl/

Dlaczego archiwizacja dokumentów jest ważna?

Kwestia odpowiedniego przechowywania dokumentów jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, jest to konieczność wynikająca z przepisów prawa. Co więcej, rozważne podejście do archiwizacji ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki uporządkowanym dokumentom każda firma odnotuje lepszą i sprawniejszą komunikację wewnątrz zespołu. Przepływ informacji będzie jasny i czytelny. Optymalizacja przepływu informacji gwarantuje zwiększoną wydajność i produktywność wśród pracowników przedsiębiorstwa. Archiwizacja dokumentów  zapobiega utracie danych i dokumentów. Jeśli coś nie zostanie zarchiwizowane, może zostać utracone na zawsze. Digitalizacja i archiwizacja, umożliwia pracownikom samodzielne i szybkie odzyskiwanie informacji z kopii zapasowej.

Podsumowanie

Ignorowanie kwestii archiwizacji firmowych dokumentów może mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Brak przechowywanych dokumentów w uporządkowanej formie generuje chaos w firmie, a także naraża na kary finansowe. Dlaczego należy mieć to na uwadze i w miarę możliwości skorzystać z usług firmy specjalizującej się właśnie w bezpiecznym archiwizowaniu baz danych.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Biuro serwisowane
Wiele firm nie korzysta z własnej przestrzeni biurowej, ale...
agencja kreatywna
Agencje kreatywne zyskują w Polsce na popularności —...
Małgorzata Kuliga
Biznes to dla nas nie tylko zarobek, lecz przede wsz...