Arkadiusz Jadeszko

Arkadiusz Jadeszko – niepełnosprawność szansą na zatrudnienie dobrych pracowników

Opublikowano: 27 grudnia 2021

Potrzebujemy różnorodnych talentów, aby kontynuować ciągły rozwój firmy i dostosowywać się do stale zmieniającego się rynku pracy. Niepełnosprawność nie jest dla nas przeszkodą, lecz szansą na zatrudnienie dobrych pracowników – mówi Arkadiusz Jadeszko, prezes zarządu Aspen Sp. z o.o., należącej do grupy Atalian w Polsce

Co oznacza dla państwa nagroda w konkursie Lodołamacze w kontekście obranej misji i polityki kadrowej?

Arkadiusz Jadeszko Jest dla nas ważnym wyróżnieniem i utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy pracodawcą wrażliwym społecznie, otwartym na zapewnienie równych szans wszystkim osobom zainteresowanym pracą w naszej firmie. To dowód, że nasz długofalowy trud w kierunku aktywizacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest wzmocnieniem wewnętrznej struktury oraz strategii firmy w obszarze odpowiedzialności społecznej.

Potrzebujemy różnorodnych talentów, aby kontynuować ciągły rozwój firmy i dostosowywać się do stale zmieniającego się rynku pracy. Niepełnosprawność nie jest dla nas przeszkodą, lecz szansą na zatrudnienie dobrych pracowników.

Co jest największą wartością płynącą z zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

Arkadiusz Jadeszko Na postrzeganie osoby niepełnosprawnej przez otoczenie największy wpływ ma rodzaj niepełnosprawności oraz zakres ograniczeń w pełnieniu ról społecznych. Podjęcie pracy zawodowej przez osoby niepełnosprawne jest zatem bardzo ważnym bodźcem przy rehabilitacji zawodowej tych osób. Poza możliwością samodzielnego utrzymania się praca pozwala im także na kontakty społeczne i wyjście z izolacji, której często doświadczają. Z kolei kontakt społeczny daje sposobność przynależności do danej wspólnoty, co wpływa na dobre samopoczucie.

Stąd niezwykle istotne jest aktywizowanie zawodowe osób niepełnosprawnych i przełamywanie barier zatrudnienia, zarówno po stronie pracodawców, jak i potencjalnych pracobiorców. Sam fakt, że osoba niepełnosprawna, traktowana przez innych jako bezużyteczna społecznie, wytwarza jakieś dobro lub świadczy usługi, rozumiane jako ważne i potrzebne, daje silne poczucie, że działamy w dobrym kierunku. Dodatkowo uczymy się od każdej zatrudnionej osoby i stajemy się coraz efektywniejsi we współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

atalian

Jak namawiałby pan innych pracodawców, że nie należy nikogo wykluczać i warto na rynku pracy dawać szansę każdemu?

Arkadiusz Jadeszko Niepełnosprawność, czy to wrodzona czy nabyta, jest czynnikiem, który zdecydowanie zmienia sytuację życiową człowieka. Każdy z nas może w pewnym momencie swojego życia zmienić status osoby pełnosprawnej na niepełnosprawną. Biorąc to pod uwagę, warto byłoby się zastanowić, czy gdyby zaistniała taka sytuacja, chcielibyśmy być postrzegani jako osoby niezdolne do pracy?

Osoby niepełnosprawnej nie definiuje jej choroba. Posiada ona potencjał lub zdolności, dzięki którym – jeśli dobrze je wykorzystamy − zyskamy wartościowego pracownika. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością to korzyść dla całej firmy. Dzięki temu pracodawca buduje odpowiedzialną firmę, która każdego dnia jest zaangażowana społecznie, daje zatrudnienie ponad granicami i oferuje odpowiednie warunki pracy. Dla innych współpracowników w firmie to możliwość poznania i zaakceptowania różnorodności w odniesieniu do ograniczeń i barier.

Podstawowym miernikiem dla innych pracodawców w kontekście zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest zadowolenie naszych klientów, które wskazuje, że bez względu na typ niepełnosprawności pracowników oferowane przez nas usługi wciąż pozostają na wysokim poziomie.

Rozmawiała Marlena Szczęsna

 

Udostępnij ten post:



  • Roman pisze:

    Pan Arkadiusz po 7 latach nie potrafi zlecić wypłaty zaległego wynagrodzenia dla osoby, która stała się niepełnosprawną w wyniku pracy w tej złodziejskiej firmie.
    Zatrudnianie niepełnosprawnych to ogromne dotacje z PFRON.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
pierwsza praca
To, czy dana osoba dostanie wymarzone stanowisko, w dużej mi...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...
rejestracja czasu pracy
Elektroniczna rejestracja czasu pracy niesłusznie bywa sprow...