Aston Martin Valkyrie

Aston Martin Valkyrie AMR Pro – torowy potwór dostępny dla każdego

Opublikowano: 6 lutego 2022

Aston Martin Valkyrie AMR Pro to najnowsza propozycja od legendarnej brytyjskiej marki. Samochód ten przeznaczony jest do jazdy wyłącznie po torze wyścigowym, a więc nie ma homologacji drogowej. To prawdziwa bestia, która oferuje osiągi oraz zaawansowaną technikę doskonale znaną z torów wyścigowych.

Aston Martin Valkyrie AMR Pro – torowa zabawka dla każdego

Aston Martin Valkyrie AMR Pro to torowa wersja modelu Valkyrie, jednego z najbardziej oczekiwanych samochodów sportowych ostatnich lat. Stylistycznie stanowi on rozwinięcie swojego drogowego kuzyna. Wyróżnia się przede wszystkim mocno rozbudowaną aerodynamiką. Uwagę zwracają takie elementy jak przedni splitter, duże tylne skrzydło oraz tak zwana płetwa rekina.

Za napęd Astona Martina Valkyrie AMR Pro odpowiada niezwykle rzadko spotykana w obecnie produkowanych samochodach jednostka napędowa o dwunastu cylindrach. Ma ona pojemność 6,5 litra, a generowana przez nią moc maksymalna to 1000 KM. Co więcej, silnik ten jest w stanie pracować z prędkością 11 tysięcy obrotów na minutę. Cosworth, firma, która skonstruowała jednostkę na potrzeby Astona Martina, deklaruje wprost, że jest to „arcydzieło wśród silników spalinowych”.

Aston Martin Valkyrie

Niesamowite możliwości na torze

Tak potężny silnik, znakomicie zestrojone podwozie oraz rozbudowana aerodynamika gwarantują każdemu kierowcy niesamowite wrażenia podczas jazdy po torze. Producent nie kryje, że jazda wyczynowa była priorytetem podczas projektowania samochodu. W tym celu postawiono na dogłębną redukcję masy wszędzie tam, gdzie tylko było to możliwe. Inżynierowie zastosowali więc niezwykle lekkie i zarazem wytrzymałe kompozyty wykonane z karbonu, z których wykonano między innymi elementy zawieszenia. Tradycyjne szyby zastąpiono z kolei prospexem. Nie bez znaczenia są również zastosowane rozwiązania z zakresu aerodynamiki. Takie elementy jak przedni splitter, wloty powietrza po bokach, duże tylne skrzydło oraz płetwa rekina, mają zapewnić znakomitą przyczepność, a co za tym idzie, pozwolić na niezwykle szybkie pokonywanie zakrętów. Specjaliści z Astona Martina mówią otwarcie, że ich celem jest osiągnięcie czasu na poziomie 3 minut i 20 sekund na legendarnym torze Circuit de la Sarthe, na którym odbywa się słynny 24-godzinny wyścig w Le Mans. Tego typu wynik jest porównywalny z czasami, które osiągają kierowcy startujący w zawodach samochodami najwyższej obecnie klasy LMP1.

Zgodnie z planem ma powstać jedynie 40 egzemplarzy Astona Martina Valkyrie AMR Pro. Mają one trafić do klientów w ostatnim kwartale 2021 roku. Wówczas to producent podzieli się oficjalnymi danymi dotyczącymi osiągów auta. Znając życie, cały wolumen produkcji zostanie wyprzedany jeszcze przed oficjalną premierą.

Aston Martin Valkyrie

Aston Martin Valkyrie – propozycja na drogi

W 2019 roku rozpoczęła się produkcja samochodu Aston Martin Valkyrie, który stanowi bazę dla swojej torowej wersji. Pojazd ten został skonstruowany we współpracy z zespołem Formuły 1 Red Bull Racing. Kształt nadwozia podporządkowano wymogom związanym z uzyskaniem jak najlepszych właściwości aerodynamicznych. Samochód napędza 6,5-litrowy silnik V12 konstrukcji Coswortha. Generuje on moc 1013 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 750 Nm. Produkcja obejmuje 150 egzemplarzy. Cena tego niezwykłego pojazdu wynosi w Polsce około 15 milionów złotych. Co ciekawe, Aston Martin zastrzegł sobie prawo pierwokupu w przypadku, gdyby któryś z nabywców zdecydował się za jakiś czas sprzedać swoje auto. Ma to zapobiec spekulacjom windującym cenę do jeszcze bardziej absurdalnych poziomów.

AutoVIPek 

zdjęcia: media.astonmartin.com

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Street workout
Street workout cieszy się coraz większą popularności...
ChatGPT
Popularność czatbotów opartych na sztucznej intelige...
rower miejski
W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje rowerów. Jednym z nich...
Pasy do biegania
Pasy do biegania to jedna z kluczowych części wyposa...
alufelgi SEAT
Alufelgi stanowią jedną z najważniejszych części wyp...