Menu

Atlantic – krótka historia pierwszego wodoszczelnego zegarka.

W świecie zegarków Rolex, Pattek Phillippe, czy IWC Schafhausen są uważane za najwyższą półkę wśród chronografów. Atlantic – krótka historia.

26 marca 1845 roku na świat przychodzi Eduard Kummer uważany za jednego z ojców szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego. Rzemiosła uczył się przez wiele lat, z dala od swoich rodzinnych stron we Francji, aby w końcu powrócić do rodzinnego Bettlach jako wykwalifikowany mistrz.  W 1888 roku Eduard zakłada firmę, która początkowo nosi nazwę Eduard Kummer Battelach, która w późniejszych latach przekształcić się w Atlanic. W Bettlach powstaje okręg przemysłu zegarmistrzowskiego. Manufaktura Kummera zatrudnia na początku 20 pracowników, a z końcem XIX w. 720 osób.

Na początku firma produkowała podzespoły dla takich marek jak Certina czy Longines.

Pierwsze zegarki Atlantic z cyrklem i kotwicą w logo pojawiły się na rynku w 1932 roku. Były to pierwsze na świecie wodoszczelne chronografy, nowa nazwa miała kojarzyć się z wodą. W latach 50-tych doszło do dwóch istotnych wydarzeń dla marki Atlantic.

Pierwszym o wiele bardziej znaczącym było wynalezienie mechanizmu przesuwania datownika za pomocą koronki, na reklamach firma chwaliła się tym, że dzięki wynalazkowi można przyspieszyć tą czynność 52 – krotnie.

W świecie zegarków było to odkrycie na miarę wynalezienia koronki przez Phatka Philippa. Kolejnym istotnym wydarzeniem było pojawienie się w 1950 roku firmy na polskim rynku. W połowie lat 60 – tych były to jedne z najczęściej kupowanych zegarków w PRL, chociaż  rynek był pełen o wiele tańszych  niemieckich czy radzieckich ,,wynalazków’’. Najsłynniejszym modelem tej  marki był i jest po dzień dzisiejszy ,,Worldmaster’’, produkowany od lat 50-tych. Należy zwrócić uwagę, że modele ,,Weltmeister’’ oraz ,,Varldsmastarur’’ są również ,,Worldmasterami’’, lecz produkowanymi na inne rynki.

W ciągu 120 lat produkcji zegarków firma wypuściła takie modele jak ,,Midas’’ posiadający niespotykaną dotąd odporność koperty i szkła na uszkodzenia i zarysowania.

Kolejną nowością  było wyprodukowanie tytanowego ,,Nautilusa’’ wodoszczelnego na głębokość do 1000 metrów. Oczywiście żaden człowiek nie jest w stanie przeżyć pod ciśnieniem wody na głębokości 1 km, ale był to skuteczny zabieg marketingowy, mający na celu pokazanie wcześniej niemożliwego.

Cechą charakterystyczną zegarków Atlantikc jest ich tradycyjny wygląd (mowa tu o linii  ,,Worldmaster’’). Posiadają klasyczny elegancki wygląd, stylistyką koperty nawiazując do lat 30 – 40 ubiegłego wieku. Każdy model wyposażony jest w szwajcarski mechanizm na kamieniach ETA.

zdj. materiały prasowe

Mateusz Arwaniti – Sierański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023