Auto z Polski czy z zagranicy

Auto z Polski czy z zagranicy – które kupić?

Opublikowano: 26 listopada 2018

Planujesz zakup używanego auta? Możesz skorzystać z popularnej metody szukania samochodu za granicą i sprowadzania go do Polski – samodzielnie, siedząc za kierownicą, lub na lawecie. Możesz jednak także wybrać auto sprzedawane na miejscu, w Polsce. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Zweryfikuj historię pojazdu!

Przed zakupem samochodu warto dokładnie zweryfikować jego historię. Czy szanse na poznanie „mrocznych szczegółów” są równe dla aut sprzedawanych w Polsce i za granicą? Okazuje się, że nie. O wiele trudniej sprawdza się historię pojazdu oferowanego za granicą, ponieważ uzyskania niektórych danych trzeba udać się do serwisu z właścicielem, poza tym nie każdy serwis chce lub może przekazywać dane o samochodzie za granicę.

Jeżeli bardzo podoba Ci się jakieś auto z zagranicy i czujesz, że właśnie je powinieneś kupić, spróbuj zweryfikować jego historię przez internet – w oficjalnych bazach. Możesz znaleźć tam przede wszystkim informacje o przebiegu, spisywane podczas corocznych obowiązkowych przeglądów technicznych.

Auto z Polski czy z zagranicy

Marzenie o kupieniu auta w lepszym stanie

O ile celowo nie kupujesz auta po stłuczce, by samodzielnie je naprawić i zaoszczędzić pieniądze, na pewno zależy Ci na jak najlepszym stanie pojazdu. I tu mówi się, że wygrywają pojazdy zagraniczne – ale tylko te, które musisz sprowadzić sam! Przeciwna reguła dotyczy aut importowanych z zagranicy przez handlarza. One mogą być bardziej zajeżdżone lub naprawione po wypadku. „Lepszych” aut nie opłaca się sprowadzać, bo musiałyby być oferowane w wyższej cenie, co przeczyłoby idei komisu.

Zależy Ci na aucie z zagranicy? Sprowadź je sam! Sprawdź, jak to zrobić, w poradniku: https://kioskpolis.pl/chcesz-sprowadzic-samochod-z-zagranicy-sprawdz-o-czym-musisz-wiedziec/

Lepiej traktowane auto jest lepsze

To akurat prawda. Jeśli poprzedni właściciel jeździł spokojnie, nie uczestniczył w wypadku, dbał o samochód i wszystkie jego części, nawet po kilku latach będzie w świetnym stanie. Wiele osób jednak tym zapomina, skupiając się raczej na warunkach dróg panujących w danym kraju. Według nich auta z Niemiec są lepsze, bo Niemcy mają ładniejsze ulice. Niekoniecznie musi tak być – to stereotyp.

Weź pod uwagę wszystkie warunki, jakie panują w kraju, z którego chcesz sprowadzić samochód. Jak często tam pada? Jak długo i intensywnie świeci tam słońce? Takie pozornie drobne różnice klimatyczne odbijają się na stanie elementów auta, a także karoserii.

Wybieraj auta, które były używane przez osobę prywatną, a nie wykorzystywane w działalności gospodarczej czy brane w leasing!

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty

Zdecydowałeś się sprowadzić auto z zagranicy? Przygotuj się na wyższe koszty związane z zakupem i dopełnianiem formalności. Przyjechanie nabytym autem to dodatkowe opłaty za tablice wywozowe, ubezpieczenie graniczne i paliwo. Jeśli pojazd trzeba przywieźć na lawecie, koszt wzrośnie.

Auto trzeba także zarejestrować. Ale uwaga: nawet importowane samochody kupowane w polskich komisach mogą być jeszcze niezarejestrowane – zwracaj na to uwagę! Licz się z koniecznością wizyty w serwisie i ewentualnymi naprawami. Koniecznie też wykup obowiązkowe OC, a jeśli chcesz, również ubezpieczenia dodatkowe: AC, NNW, assistance.

Gotowe? Miłych poszukiwań i bezpiecznej jazdy!

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *