Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa – czym jest i czym się zajmuje?

Opublikowano: 26 lutego 2020

Nowoczesna dziedzina inżynierii, którą jest automatyka przemysłowa, na dobre zagościła się w przemyśle. Nie tylko usprawnia procesy produkcyjne, ale także podnosi jakość wyrobów oraz bezpieczeństwo pracowników. Jakie jeszcze korzyści przynosi?

W dobie dużej konkurencji w przemyśle, kiedy szczególnie ważne jest usprawnianie procesów produkcyjnych, dużą rolę zaczęła odgrywać automatyka przemysłowa. Jej główne zalety to usprawnianie i przyspieszanie produkcji. Niekiedy redukuje ona potrzebę zatrudniania ludzi, co zmniejsza koszty działalności przedsiębiorstwa. Ma także wpływ na poprawę bezpieczeństwa w zakładach. Co warto o niej wiedzieć? Sklep Akcesoria CNC oferujący serwosilniki – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/115-automatyka/serwonapedy/hybrydowe-easy-servo/serwosilniki przybliży nam pojęcie automatyki przemysłowej.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa jest dziedziną inżynierii, która odpowiada za automatyzację procesów produkcyjnych. Umożliwia tworzenie nowoczesnych i w pełni zautomatyzowanych linii, które zapewniają wysoką jakość pracy oraz zwiększają wydajność całej produkcji. Na dłuższą metę przynosi wzrost wydajności, a co za tym idzie – zysków. Automatyka produkcyjna pozwala produkować więcej i taniej w krótkim czasie. Nic zatem dziwnego, że rozwija się bardzo dynamicznie i spotkamy ją w kolejnych fabrykach na całym świecie, w tym także w Polsce.

Precyzując charakterystykę tej dziedziny, automatyka przemysłowa polega na wytwarzaniu urządzeń i elementów urządzeń, które w połączeniu składają się na różne systemu automatyki przemysłowej o wielu funkcjach. Nie przesadzając można powiedzieć, że jest ona część ogólnej robotyzacji i automatyzacji przemysłu w skali globalnej. Ponadto automatyka przemysłowa obejmuje produkcję części zamiennych do maszyn i urządzeń, które spełniają funkcje wykonawcze, sterujące i kontrolne. Wytwarzane komponenty wykorzystuje się ponadto podczas programowania oraz dostosowywania systemów informatycznych. To niezwykle rozbudowana sieć wzajemnych zależności, wykorzystująca najnowsze technologie w produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych.

Korzyści wykorzystania automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa jest projektowana tak, aby zastępować pracę ludzkich rąk tam, gdzie jest to możliwe i gdzie może zapewnić prawidłowość wszystkich procesów. Prace takie jak kontrola stanu czujników, mierników i innych urządzeń wykonują maszyny. W konsekwencji automatyka przemysłowa minimalizuje lub zupełnie wyklucza ryzyko błędu ludzkiego. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo ludzi w miejscu pracy. W jaki sposób? Zastępuje pracowników w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

Automatyka przemysłowa ponadto dba o bezpieczeństwo całego procesu produkcyjnego poprzez możliwość nadzorowania pracy. Na systemy automatyki składają się bowiem urządzenia takie jak np. włącznik bezpieczeństwa, alarm, termostat lub regulacja temperatury. Jeśli system wykryje niebezpieczeństwo automatycznie zatrzymuje pracę urządzeń, a włącza je dopiero, kiedy ryzyko zostanie usunięte. Widać więc wyraźnie, że zastosowanie automatyki przemysłowej w procesach produkcyjnych niesie ze sobą wiele korzyści, które będą dostrzegane przez kolejne gałęzie przemysłu.

Jak wybór urządzeń myjących wpływa na wydajność produkcji?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
TikTok
Jak podaje amerykańska telewizja Fox News, przedstaw...
Umowa USA z Tajwanem
Stany Zjednoczone i Tajwan porozumiały się wstępnie w sprawi...
podnośnik nożycowy
Podnośniki nożycowe są już dziś wykorzystywane dość powszech...
system ERP
Wdrożenie nowoczesnych systemów ERP wspomaga płynną pracę ca...
Katarzyna Burkowska-Mazurek
W 2020 i 2021 roku swoim zaangażowaniem uratowaliśmy...