Menu
Sztuka NFT

Awers-Art Pierwszy w Polsce Dom Aukcyjny NFT

Sztuka NFT jest stosunkowo nowym segmentem na polskim rynku – specjaliści potwierdzają jednak zgodnie, że technologia ta ma ogromny przyszłościowy potencjał w wielu dziedzinach. Warto przyjrzeć się bliżej samej koncepcji NFT – na polskim rynku sztuki pojawiły się aukcje tokenów reprezentujących dzieła uznanych artystów, a same wydarzenia okazały się być wielkim sukcesem i wyznaczeniem kolejnej potencjalnej ścieżki rozwoju dla artystów i kolekcjonerów.

Liczne światowe instytucje jak MoMa (NY) czy British Museum zainteresowały się możliwościami jakie dają NFT i wprowadzają je jako element swoich ekspozycji, powstają wirtualne galerie. Kilkanaście dni temu w Seattle powstało pierwsze na świecie Muzeum NFT, natomiast kilka dni temu w Polsce powstał Awers-Art – pierwszy w kraju dom aukcyjny skupiający swoją działalność na sztuce NFT.

Możliwości technologii wynikające z niezmiennego kodu, a co za tym idzie pełny wgląd w proweniencję oraz potwierdzenie autentyczności pozwalają założyć, że w wielu dziedzinach jak i w sztuce pozwala ona na szereg działań. Obecnie, zwłaszcza w okresie pandemii, rynek sztuki sporą część działań przeniósł do świata online – tworzenie NFT dzieł jest kolejnym krokiem mającym na celu przeniesienie rzeczywistych dóbr jakimi są obrazy czy też inne prace do świata wirtualnego, gdzie mają możliwość budować zupełnie nową dziedzinę.

Sztuka NFT

Jak podkreśla prezes Awers-Art – Beata Tarnowska: -W swojej działalności nie zakładamy możliwości, aby tokeny były tworzone masowo. Nie taki profil domu aukcyjnego chcemy budować – pragniemy, aby było to miejsce będące pomostem między sztuką rzeczywistą, a wirtualną. Obecnie panuje trend na NFT w formie ikonek, gifów – liczni twórcy sprzedają swoje prace na platformach do tego przeznaczonych. Awers-Art nie pójdzie w tym kierunku – planujemy cykliczne aukcje, a NFT będzie tworzony dopiero w momencie, gdy pojawi się nabywca. W swojej działalności skupimy się na promocji polskiej sztuki za granicą, gdzie NFT stanowią już element funkcjonowania rynku. Dzięki temu artyści będą mieli możliwość dotarcia nie tylko do kolekcjonerów i inwestorów, ale również galerii, muzeów i innych instytucji promujących zagadnienia kulturalne.

W Awers-Art ruszyła już pierwsza aukcja, na której można nabyć NFT dzieła warszawskiej artystki Laury Paweli Can’t go to real world z 2002 roku. Dwadzieścia lat temu kiedy modne były kawiarenki internetowe, a komputer w domu nie był czymś powszechnym Pawela w swoich obrazach zadawała pytania dotyczące przyszłości człowieka i kierunku w którym zmierza technologia. Ikonki znane ze świata wirtualnego przedstawiała w formie obrazów, manifestując swoje zdanie w temacie stosownymi pytaniami. Dzieło jest wyjątkowe – świat wirtualny przeniesiony w 2002 roku na płótno po dwudziestu latach zostaje przeniesiony ponownie do rzeczywistości wirtualnej w formie NFT. Aukcja potrwa do 25.02.2022 r. pod adresem https://awers-art.pl/aukcja/laura-pawela-cant-go-to-real-world-2002/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023