Badania okresowe mężczyzn

Badania okresowe mężczyzn

Opublikowano: 14 sierpnia 2021

Badania okresowe są wskazane nie tylko u starszych, ale także i zdrowych, młodych mężczyzn. Warto zainteresować się stanem swojego zdrowia i nie lekceważyć nawet błahych dolegliwości, które mogą być oznaką rozwijania się poważnej choroby. Tym bardziej, że większość badań jest nieodpłatna i wystarczy udać się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu. Za inne trzeba zapłacić, jeszcze inne można wykonać samemu.

Mężczyźni po 20. roku życia

Niestety – młodzi mężczyźni rzadko kiedy zgłaszają się do lekarza bez wystąpienia poważniejszych dolegliwości. Tymczasem niektóre badania są wręcz obowiązkowe, żeby drobne dolegliwości nie przerodziły się w trudne do wyleczenia choroby. Bardzo ważne jest, by co pół roku zgłosić się na przegląd stomatologiczny.

Na przykład mało kto zdaje sobie sprawę, do jak groźnych schorzeń mogą prowadzić nieleczone, dotknięte próchnicą zęby. Mogą wpływać na schorzenia stawów, serca i nerek i powodować poważne stany zapalne. Raz do roku powinno się wykonywać badanie kontrolne krwi (morfologia, OB), moczu i pomiar ciśnienia tętniczego. Co 3 lata wskazane jest wykonanie badania krwi pod kątem poziomu elektrolitów (sód, potas, magnez, fosfor), badanie poziomu cukru. Należy również w takim przedziale czasowym odwiedzać okulistę i robić badanie EKG.

Co 3-5 lat wskazane jest badanie USG jamy brzusznej. A jeżeli mężczyzna znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka prostaty, należy wykonać profilaktyczne badanie proktologiczne. Bardzo ważne jest samobadanie jąder, które nie wymaga nakładów finansowych, ani czasowych.

Mężczyźni po 30. roku życia

Mężczyźni po 30-tce oprócz badań krwi i kontroli stomatologicznych, wizyt u okulisty, badań EKG i USG, powinni sprawdzać poziom trójglicerydów (co 3 lata) oraz zbadać słuch. Ważne jest wykonanie profilaktycznego badania prostaty. Co dwa lata powinno wykonywać się również prześwietlenie płuc, a w przypadku palaczy częściej – raz na rok.

Mężczyźni po 40. roku życia

Po 40. roku życia wzrasta zagrożenie chorobami takimi jak:

  • cukrzyca typu II
  • miażdżyca
  • wrzody żołądka
  • choroba wieńcowa

Profilaktyczne badania mężczyzn po 40 roku życia mogą w porę wykryć zagrożenie i pozwolić na  rozpoczęcie właściwego leczenia. Nadal robimy badania krwi, szczególnie morfologię, która pomaga zdiagnozować anemię, choroby szpiku kostnego czy skłonności do powstawania zatorów i zakrzepów. Należy także monitorować poziom cukru we krwi. Wskazane są kontrolne wizyty u urologa, badanie gruczołu krokowego i badanie PSA, czyli antygen gruczołu krokowego.

W dalszym ciągu regularnie wykonujemy samobadanie jąder. Niewłaściwa dieta, szczególnie nadmierne spożycie mięsa może być przyczyną wielu schorzeń, dlatego warto ograniczyć mięso i wprowadzić więcej zdrowych nawyków żywieniowych. Zła dieta prowadzi do zachorowania na dnę moczanową, choć nie bez znaczenia są tu predyspozycje genetyczne.

Mężczyźni po 50. roku życia

Po 50-tce zwiększa się ilość badań kontrolnych. Nadal obowiązkowo wykonujemy badania krwi i przeglądy stomatologiczne. Raz w roku powinno zostań przeprowadzone badanie prostaty, PSA, kontrola okulistyczna, badanie poziomu cukru oraz USG jamy brzusznej. Co 2-3 lata należy wykonać badanie słuchu i poziomu hormonów tarczycy, a raz na kilka lat powinno się przeprowadzić u lekarza badanie jąder i kolonoskopię. Po 50-tce do badań profilaktycznych dochodzi jeszcze jedno bardzo ważne badanie – densytometryczne, czyli na gęstość kości.

Większość mężczyzn , czy to 30-, 40-, czy 50-letnich to osoby aktywne zawodowo. W związku z tym muszą oni pamiętać o badaniach pracowniczych, do których należą: konsultacja lekarska z wydaniem orzeczenia o zdolności do pracy, badania krwi, moczu, RTG klatki piersiowej. Praca w kontakcie z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia w zależności od charakteru pracy wymaga badań np. okulistycznych, laryngologicznych, neurologicznych, spirometrycznych, audiometrycznych, EKG i innych.

Badania profilaktyczne z pewnością są kluczowe dla wykrycia niebezpiecznych schorzeń. Ale równie ważna jest odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

EJ Tur


Pakiety badań – jaki wybrać i kiedy warto się badać?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Małgorzata Kuliga
Biznes to dla nas nie tylko zarobek, lecz przede wsz...
Cascara
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje zdrowsza al...
Olej MCT
Olej MCT st...
Suplementy dla kobiet
Życie w szybkim tempie z pewnością nie ułatwia dbania o zrów...
dieta wegańska
Czasami można usłyszeć czy przeczytać wiele nieprawdziwych i...