Menu
balsa

Balsa – jakie ma zastosowanie w modelarstwie?

Modelarstwo od lat cieszy się niezmienną popularnością. Dla wielu osób jest to prawdziwa pasja. Jak wiadomo, w tworzeniu różnego rodzaju modeli korzysta się z różnych materiałów. Wśród nich jest balsa, czyli drewno balsowe. To jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w modelarstwie. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzuje i dlaczego tak często jest stosowany właśnie w modelarstwie.

Właściwości balsy jako materiału modelarskiego

Jak wspomniano, balsa to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w modelarstwie. Wynika to m.in. z tego, że materiał ten cechuje się niewielką gęstością. Jeden metr sześcienny balsy ważyć może zaledwie ok. 40 kg. To znacznie mniej w porównaniu z innymi gatunkami drewna, np. z bukiem. Dużą zaletą tego materiału jest również jego kolor. Drewno balsowe jest bardzo jasne, wręcz białe. Dzięki temu pomalowanie modelu wykonanego z balsy niestanowi żadnego problemu. Poradzi sobie z tym nawet dopiero początkujący modelarz. Jasny kolor drewna balsowego ma jeszcze jedną zaletę. Nie widać na nim żadnych zaciemnień po sękach ani słoi. Dodać jeszcze trzeba, że jest to materiał bardzo łatwy w obróbce.

Zastosowanie balsy w modelarstwie

Dzięki temu, że balsa jest materiałem bardzo lekkim, to idealnie sprawdza się w przypadku budowy modeli latających i pływających. Z drewna balsowego często wykonuje się takie elementy jak wręgi, stateczniki, fragmenty pokrycia płatów oraz części pokrycia kadłubów. Trzeba także pamiętać o tym, że balsa jest materiałem bardzo wytrzymałym. Oznacza to, że jeśli model samolotu wykonany z tego materiału upadnie na ziemię, to jest duże prawdopodobieństwo, że wyjdzie z tego bez szwanku. Drewno balsowe często wykorzystuje się do budowy różnych modeli od zera. Wówczas z materiału tego wykonać można niemal każdy model. Od wspomnianych samolotów i statków po nawet czołgi. Możliwości są tu niemal nieograniczone. Oczywiście balsę łączyć można także z innymi materiałami.

Zalety drewna balsowego

Balsa jest nie tylko lekka, ale i wytrzymała oraz sprężysta. Nie może zatem dziwić, że to właśnie ten materiał tak często wybierany jest przez modelarzy, zarówno tych początkujących, jak i dużo bardziej doświadczonych. Co jednak ważne, jest to materiał, który polecić można na pewno osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z modelarstwem. Nie będą mieć żadnych problemów z wykonaniem modelu właśnie z balsy. Warto zatem postawić właśnie na drewno balsowe i z niego wykonać swój idealny model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022