Masaż ciała to od dawna bardzo popularny sposób na relaks i poprawę zdrowotną. Jednym z przedmiotów wykorzystywanych do wykonania prawidłowego masażu jest bańka chińska. Dlaczego jest taka znana? Jak wpływa na ciało? Czy każdy może jej używać?
Bańka chińska jest wykorzystywana do próżniowego zasysania skóry i tkanki podskórnej. Podczas masażu wytwarzane w bańce podciśnienie na skutek usunięcia z niej powietrza powoduje zassanie skóry, intensywne przekrwienie oraz wyraźną poprawę jej stanu. Lepsze rozrzedzenie naczyń krwionośnych przyczynia się do znacznego odżywienia tkanek. Działanie to ma na celu zapobieganie powstawania cellulitu. Masaż oczyszcza skórę z toksyn a także przyspiesza przemianę materii. Cały zabieg działa jak drenaż limfatyczny i regularne wykonywanie go przynosi szybkie efekty w krótkim czasie.
Bańki te wykorzystywane są zarówno w lecznictwie jak i w kosmetologii. W masażach relaksacyjno – leczniczych stosowane są w leczeniu: kręgosłupa, problemów z ukrwieniem, dolegliwościach mięśniowych, płucnych, problemach ze stawami, bóli migrenowych a także nerwobóli. Z kolei zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii to: usuwanie cellulitu, modelowanie sylwetki, zmniejszenie widoczności rozstępów, redukcji tłuszczu.
Wykonując masaż bańką chińską powinno się go wykonywać regularnie. Podczas zabiegów w domu należy powtarzać je co 2-3 dni przez okres co najmniej 5-6 tygodni. Pierwsze efekty widać już po około 10 zabiegów. Często po wykonaniu zabiegu przez jakiś czas skóra jest obolała oraz opuchnięta. Dzieje się tak dlatego, że masaż działa jak drenaż limfatyczny. Dlatego też poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm a także usuwa z organizmu toksyny.
Zabieg ten nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży a także u dzieci do 12 roku życia. Dzieje się tak dlatego, iż mogą występować efekty uboczne w postaci siniaków i stanów zapalnych. Ze względu na intensyfikację krążenia masaż bańką chińską może wywołać u ciężarnej kobiety krwotoki. Kobietom w ciąży zalecane są delikatniejsze formy masażu.
Warto zaznaczyć, że pierwszy masaż bańką chińską powinien być wykonany przez osobę wykwalifikowaną do przeprowadzania tego typu zabiegów. Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie oczyścić skórę, na przykład wykonując prysznic. Na oczyszczone ciało, w miejsca, które będą masowane, powinno się nałożyć się oliwkę, najlepiej taką zawierającą składniki takie jak: algi morskie, kofeina, kapsaicyna, l-karnityna. Składniki te stymulują mikrokrążenie. Bańka chińska powinna mieć odpowiednią wielkość i być przystosowana do masowanego miejsca jak i dłoni. Należy pamiętać, iż bańkę chińską przed wykonywanym zabiegiem powinno się odpowiednio podgrzać, na przykład umieszczając na kilka minut w ciepłej wodzie. Następnie należy ją wyjąć i szybko osuszyć. Masaż zaczynamy wykonywać rozpoczynając od przyssania do miejsca, które będzie masowane. Początkowo taki masaż może by bolesny, dlatego też powinno się go zacząć wykonywać jak najmniejszą bańką. Dobrze jeśli ruchy podczas masażu są symetryczne oraz parzyste. Należy poświęcić tyle samo czasu każdej partii ciała. Masaż wykonywany od 15-30 minut daje rezultaty w krótkim czasie.
Istnieje kilka sytuacji, w których nie powinno się wykonywać masażu bańką chińską. Należą do nich: niewydolność krążenia (zapalenie żył, żylaki), hemofilia, choroby nowotworowe i zakaźne, miesiączka, ciąża, temperatura, stany zapalne skóry (siniaki, obrzęki niewiadomego pochodzenia), padaczka, zespół odstawienia narkotyków, alkoholu, wiek powyżej 80 roku życia, stwardnienie rozsiane, cera naczynkowa. Nie należy bagatelizować wymienionych przeciwwskazań i mimo to wykonywać zabiegi masażu bańką chińską.
W przypadku takiego postępowania może to prowadzić do poważnych skutków ubocznych dla osoby, która korzysta z zabiegu.
Dodaj komentarz