krafftówna barbara

Barbara Krafftówna – benefis

Opublikowano: 3 grudnia 2018

Barbara Krafftówna to znakomita aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa i piosenkarka. Ma na swoim koncie ponad 70 ról teatralnych, 40 ról filmowych. Żywiołowa, spontaniczna, pełna radości. Obdarzona ogromną wrażliwością i wyobraźnią.

Dla mnie najważniejszym warsztatem pracy była i jest scena – mówi artystka. Występowała w literackim kabarecie Frascati, U Lopka, w Kabarecie Starszych Panów. Jej rola Felicji w filmie Wojciecha Hasa „Jak być kochaną” została uznana za najciekawszą postać kobiecą w polskim filmie powojennym. Za ten wybitny występ dostała nagrodę Złote Wrota na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco. W 1946 r. zadebiutowała rolą Rybaczki w sztuce Tadeusza Gajcego „Homer i Orchidea” w Teatrze Wybrzeże w Gdyni, w którym spędziła 3 lata, grając m.in. w spektaklach „Jak wam się podoba” Szekspira czy „Weselu” Wyspiańskiego.

Kariera

Następny przystanek to Teatr Jaracza w Łodzi, potem Wrocław i Warszawa –Teatr Dramatyczny, gdzie spędziła 7 lat i stworzyła wiele wspaniałych ról, m.in. w „Iwonie księżniczce Burgunda” Gombrowicza, „W małym dworku” Witkiewicza czy „Paradach” Potockiego. Spektakl zaprezentowany został w paryskim Teatrze Narodów, a jej rola spotkała się z wielkim aplauzem. U Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym grała m.in. w „Ciężkich czasach” Bałuckiego i „Żywocie Józefa” Reja – z tym spektaklem teatr wyjechał na występy m.in. do Wiednia, Kopenhagi, Pragi, na Międzynarodowy Festiwal w Wenecji. Kolejne lata spędziła w Teatrze Współczesnym, grając m.in. u takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Erwin Axer, Jan Kreczmar. Jest tytanem pracy, kocha swój zawód, w którym doskonale spełnia się do dzisiaj – można zobaczyć aktorkę w farsie „Trzeba zabić starszą panią” w Och-Teatrze i w „Jesiennych manewrach” w Teatrze Syrena. Zawsze elegancka, z uroczym makijażem, uśmiechnięta, z ogromnym poczuciem humoru. Jak mówi, żyje na wysokich obrotach i nie wybiera się na emeryturę.

Na scenie Barbara Krafftówna i niespodzianki!   

Na swoim Benefisie opowie, jak to się stało, że jest tu i teraz. Kto wpłynął na jej drogę artystyczną, kogo spotkała, z kim się minęła, kogo podprowadziła. Część z tych przechodniów pojawi się tego wieczoru osobiście. A że życie Jubilatce nie szczędziło doznań, to i wieczór zapowiada się ciekawie i okazale.

Teatr Polonia organizuje to wyjątkowe wydarzenie wspólnie z Teatrem Współczesnym i Fundacją Wasowskich.

Benefis odbędzie się 4 grudnia o g. 19:30 na Dużej Scenie Teatru Polonia,

Ul. Marszałkowska 56, Warszawa
Bilety: 22 622 21 32

Plakat benefisu Barbary Krafftówny

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mały Książę
W Teatrze Polskim w Warszawie miał premierę „Mały Ks...
Tango
W bieżącym roku przypada 110. rocznica powstania Tea...
Czekoladki dla Prezesa
„Czekoladki dla Prezesa”, zbiór ponad 50 satyrycznyc...
Galeria Opera
Już  we wrześniu Galeria Opera rozp...
Irena Sendlerowa 
 ...