krafftówna barbara

Barbara Krafftówna – benefis

Opublikowano: 3 grudnia 2018

Barbara Krafftówna to znakomita aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa i piosenkarka. Ma na swoim koncie ponad 70 ról teatralnych, 40 ról filmowych. Żywiołowa, spontaniczna, pełna radości. Obdarzona ogromną wrażliwością i wyobraźnią.

Dla mnie najważniejszym warsztatem pracy była i jest scena – mówi artystka. Występowała w literackim kabarecie Frascati, U Lopka, w Kabarecie Starszych Panów. Jej rola Felicji w filmie Wojciecha Hasa „Jak być kochaną” została uznana za najciekawszą postać kobiecą w polskim filmie powojennym. Za ten wybitny występ dostała nagrodę Złote Wrota na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco. W 1946 r. zadebiutowała rolą Rybaczki w sztuce Tadeusza Gajcego „Homer i Orchidea” w Teatrze Wybrzeże w Gdyni, w którym spędziła 3 lata, grając m.in. w spektaklach „Jak wam się podoba” Szekspira czy „Weselu” Wyspiańskiego.

Kariera

Następny przystanek to Teatr Jaracza w Łodzi, potem Wrocław i Warszawa –Teatr Dramatyczny, gdzie spędziła 7 lat i stworzyła wiele wspaniałych ról, m.in. w „Iwonie księżniczce Burgunda” Gombrowicza, „W małym dworku” Witkiewicza czy „Paradach” Potockiego. Spektakl zaprezentowany został w paryskim Teatrze Narodów, a jej rola spotkała się z wielkim aplauzem. U Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym grała m.in. w „Ciężkich czasach” Bałuckiego i „Żywocie Józefa” Reja – z tym spektaklem teatr wyjechał na występy m.in. do Wiednia, Kopenhagi, Pragi, na Międzynarodowy Festiwal w Wenecji. Kolejne lata spędziła w Teatrze Współczesnym, grając m.in. u takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Erwin Axer, Jan Kreczmar. Jest tytanem pracy, kocha swój zawód, w którym doskonale spełnia się do dzisiaj – można zobaczyć aktorkę w farsie „Trzeba zabić starszą panią” w Och-Teatrze i w „Jesiennych manewrach” w Teatrze Syrena. Zawsze elegancka, z uroczym makijażem, uśmiechnięta, z ogromnym poczuciem humoru. Jak mówi, żyje na wysokich obrotach i nie wybiera się na emeryturę.

Na scenie Barbara Krafftówna i niespodzianki!   

Na swoim Benefisie opowie, jak to się stało, że jest tu i teraz. Kto wpłynął na jej drogę artystyczną, kogo spotkała, z kim się minęła, kogo podprowadziła. Część z tych przechodniów pojawi się tego wieczoru osobiście. A że życie Jubilatce nie szczędziło doznań, to i wieczór zapowiada się ciekawie i okazale.

Teatr Polonia organizuje to wyjątkowe wydarzenie wspólnie z Teatrem Współczesnym i Fundacją Wasowskich.

Benefis odbędzie się 4 grudnia o g. 19:30 na Dużej Scenie Teatru Polonia,

Ul. Marszałkowska 56, Warszawa
Bilety: 22 622 21 32

Plakat benefisu Barbary Krafftówny

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Tango
W bieżącym roku przypada 110. rocznica powstania Tea...
Czekoladki dla Prezesa
„Czekoladki dla Prezesa”, zbiór ponad 50 satyrycznyc...
Galeria Opera
Już  we wrześniu Galeria Opera rozp...
Irena Sendlerowa 
 ...
Imprezy plenerowe
Gminy na terenie całej Polski w okresie wiosenno-letnim staw...