Barcelona

Barcelona – miasto, któremu kształty nadał Gaudi

Opublikowano: 30 stycznia 2022

Jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie jest Barcelona. Stolica Katalonii słynie z plaż, życia nocnego, pięknych zabytków, działalności Gaudiego – autora wielu projektów architektonicznych w mieście, m.in. bazyliki Sagrada Família, a także z jednego z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie – FC Barcelona.

Położenie i urbanistyka Barcelony

Barcelona znajduje w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego i Hiszpanii, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To największe miasto i stolica wspólnoty autonomicznej – Katalonia. Mieszkańcy Barcelony i całej Katalonii posługują się językiem katalońskim, często oprócz lub nawet pomimo języka hiszpańskiego. Barcelona jest drugim największym miastem Hiszpanii – mieszka tu około 1,7 mln ludzi, a w całej aglomeracji blisko 4 mln.

Współczesną Barcelonę buduje  charakterystyczny siatkowy układ ulic. Ta sieć ulic opiera się na module kwadratu – ulice siatki mają jednakową szerokość 20 m, a bloki miejskie mają wymiary 113 × 113 m i posiadają ścięte narożniki. Taki układ zajmuje znaczny obszar miasta. Autorem tej koncepcji urbanistycznej jest Ildefons Cerda. Natomiast autorem wielu projektów architektonicznych w Barcelonie jest Antoni Gaudí.

Barcelona – rys historyczny

Barcelona powstała w III wieku p.n.e. jako kolonia rzymska. Stanowiła ważną republikę kupiecką. Przez jakiś czas weszła w posiadanie Kartagińczyków, by wrócić pod panowanie rzymskie. Po upadku Imperium Rzymskiego należała do Swebów i Wandalów. W 416 roku zdobyli ją Wizygoci – utworzyli  oni własne państwo na Półwyspie Iberyjskim, a przez krótki czas Barcelona była stolicą ich państwa. Od 712 roku przez następnych 100 Barceloną władali Maurowie. W 801 roku Barcelonę zdobył syn Karola Wielkiego – Ludwik, a Barcelona stała się stolicą Marchii Hiszpańskiej.

W latach 874 – 1137 miasto było stolicą niezależnego hrabstwa, by później stać się stolicą Królestwa Aragonii. Jednak, gdy w 1479 roku doszło do zjednoczenia Aragonii z Kastylią, znaczenie Barcelony zmalało. W czasie walk o sukcesję hiszpańską, w latach 1705 – 1714 Barcelona została ufortyfikowana przez wojska angielskie. Podczas wojen napoleońskich w Barcelonie kilkakrotnie dochodziło do walk. Początek XX wieku do dla miasta rozkwit handlu i przemysłu. Barcelona była także miejscem licznych walk podczas wojny domowej w Hiszpanii.

Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Barcelony

Najstarszą częścią miasta jest średniowieczna dzielnica – Barri Gòtic. Odnaleźć można tu także pozostałości z czasów starożytnych. Najważniejsze place miejskie, wokół których toczy się życie towarzyskie to Plac Hiszpański, Plac Kataloński i Plaza Real. Ten ostatni to placyk z kawiarenkami  ozdobiony latarniami projektu Gaudiego. Najsłynniejszą, reprezentacyjna aleją Barcelony jest La Rambla. Inną główną ulicą miasta jest Passeig de Gràcia – to jedna z najważniejszych ulic handlowych i biznesowych.

Barcelona

.Sagrada Família – secesyjny kościół, który od 1882 roku cały czas jest budowany – to jeden z symboli Barcelony

W Barcelonie jest dziewięć obiektów, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aż siedem z nich to architektoniczne dzieła Antoniego Gaudíego: Sagrada Família – secesyjny kościół, który od 1882 roku cały czas jest budowany – to jeden z symboli Barcelony, Park Güell, Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, Casa Batlló – budynek z XIX wieku, który został przebudowany przez Gaudíego oraz Cripta de la Colonia Güell – mały kościółek, którego nigdy nie ukończono. Pozostałe dwa obiekty z listy UNESCO to: Pałac Muzyki Katalońskiej i Szpital św. Pawła.

Do ważnych obiektów sakralnych Barcelony należą: gotycka Katedra,gotycki Kościół Santa Maria del Mar, gotycki Kościół Santa Maria del Pi, barokowa Bazylika La Mercé oraz neogotycka bazylika mniejsza Sagrat Cor. Reial Major to pałac królewski – średniowieczna rezydencja hrabiów Barcelony, a następnie królów Aragonii. Zamek Montjuïc na wzgórzu o tej samej nazwie pięknie góruje nad miastem. Plaça de toros de les Arenes i La Monumental to dawne areny byków, które przekształcono w centra handlowe.

Będąc w Barcelonie warto także zobaczyć Arc de Triomf – łuk triumfalny, Pomnik Krzysztofa Kolumba, Torre de Collserola – wieżę radiowo-telewizyjną,  obserwatorium astronomiczne Fabra, Pawilon barceloński Expo 1929, Castell dels Tres Dragons – budynek w kształcie zamku, zespół fontann – Font Màgica. Fani futbolu nie mogą oczywiście przeoczyć stadionu FC Barcelona – słynnego Camp Nou.

L’Aquàrium de Barcelona to największe akwarium i oceanarium w Europie. Mieszczą się tu także ogród zoologiczny oraz Jardí Botànic de Barcelona – ogród botaniczny. Najciekawsze parki miejskie  to: Parc de Montjuïc, Parc de la Ciutadella i Parc del Laberint d’Horta – w formie labiryntu. W Barcelonie mieści się dziewięć plaż, a ich łączna długość to 4,4 km.

Robert Sienczewski 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
targowani
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Hotel Amber Park
Bałtyk jest piękny o każdej porze roku. Szerokie plaże i nad...
Piotr Henicz
Ubezpieczenie od deszczu podczas wyjazdu, videocasty...
Magdalena Fuk
Ze względu na intensywne użytkowanie rekreacyjne zbi...
Jak spakować się w długą podróż
Pakowanie się należy zwykle do tych mniej przyjemnych elemen...