Menu
Bariery energochłonne

Bariery energochłonne – bezpieczeństwo na drogach

Bariera energochłonna to urządzenie, które chroni życie i zdrowie uczestników ruchu drogowego. Jej rolą jest uniemożliwienie opuszczenia pasa ruchu przez jadący samochód i stoczenie się z wysokości lub uderzenie w twardą przeszkodę.

Funkcja barier ochronnych

Bariery energochłonne umieszczane są zwykle w miejscach, które niosą ze sobą określone zagrożenie – na autostradach i drogach ekspresowych, na mostach i stromych górskich drogach. Bariera drogowa ma przyjąć uderzenie samochodu, osłabić jego siłę i wprowadzić auto ponownie na pas ruchu. Montaż barier energochłonnych w różnego typu newralgicznych miejscach, zabezpieczając pojazd przed wypadnięciem z trasy, chroni nie tylko uczestników ruchu, ale także ewentualne osoby lub konstrukcje znajdujące się w otoczeniu drogi.

W związku z tym, iż konstrukcja taka jest jednocześnie fizyczną przeszkodą, która potencjalnie również może zagrażać poruszającym się po drogach, stosowanie jej zalecane jest tylko w sytuacji, gdy brak tego typu ochrony wiązałby się z poważniejszymi konsekwencjami aniżeli uderzenie w samą barierę.

Wymagane parametry

Bariery energochłonne, aby były skuteczne, powinny charakteryzować się określonymi parametrami. Do najważniejszych należą:

  • poziom powstrzymywania, czyli zdolność do powstrzymania pojazdu uderzającego w ochronę,
  • szerokość pracująca, którą można rozumieć jako zdolność bariery do odkształcania się w wyniku uderzenia,
  • intensywność zderzenia, określająca oddziaływanie uderzenia na pasażerów pojazdu.

Dobór ochrony o odpowiednich parametrach uzależniony jest od warunków na drodze, na której ma być realizowany montaż barier energochłonnych.

Bariery energochłonne – od producenta

Firma Tioman, działająca już od 20 lat na polskim rynku, jest producentem różnego typu urządzeń poprawiających bezpieczeństwo na drogach. W jej ofercie znajdują się m.in. bariery drogowe, znaki i tablice drogowe, a także różne elementy należące do systemu informacji i małej architektury miejskiej, takie np. jak wiaty przystankowe czy stojaki rowerowe.

O jakości jej wyrobów świadczą posiadane certyfikaty, a o rzetelności nagrody i stała współpraca z zarządcami dróg oraz przedsiębiorcami drogowymi w kraju i za granicą.


Sposoby zastosowania płyt betonowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023