Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

Bartosz Kublik – z zabytku uczyniliśmy biurowiec klasy premium

Opublikowano: 8 stycznia 2023

Wygląd i forma są arcyważne, jednak jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że daliśmy nowe życie pięknemu zabytkowi. Ponadto sprawiliśmy, że stuletni budynek stał się w sensie technologicznym biurowcem klasy premium, wyposażonym we wszelkie inteligentne systemy oraz częściowo własne źródła energii. Myślę, że ten konglomerat efektów znajduje uznanie w oczach naszych klientów, pracowników oraz interesariuszy – mówi Bartosz Kublik, prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, docenionego w konkursie Modernizacja Roku 2021

Są państwo inwestorem modernizacji wyróżnionej w konkursie Modernizacja Roku 2021. Czemu służyły podjęte prace i jak ocenia pan uzyskany efekt?

Bartosz Kublik − Kilka lat temu podjęliśmy wewnętrzną dyskusję o potrzebie rozbudowy i modernizacji istniejącej Centrali naszego przedsiębiorstwa. Po pierwsze, nie mieściliśmy się w budynku. Po drugie, nie spełniał on wymogów technologicznych dla prowadzenia tak złożonej i wrażliwej działalności, jak działalność bankowa. W międzyczasie firma znacznie się rozrosła. Obecnie Bank w Ostrowi należy do grona trzech największych i najsilniejszych kapitałowo polskich banków spółdzielczych pośród pięciuset działających w kraju. Prowadzimy działalność poprzez 28 placówek w powiatach ostrowskim, ostrołęckim, wyszkowskim, wołomińskim oraz w Warszawie. Obsługujemy kompleksowo budżety ok. 20 jednostek samorządu terytorialnego oraz finansujemy klasycznym kredytem bądź za pomocą obligacji kilkadziesiąt innych JST. Prowadzimy pełną obsługę finansową dwóch szpitali. Dostarczamy kredytowania i prowadzimy rachunki dla kilkunastu tysięcy firm oraz indywidualnych gospodarstw rolnych z terenu naszego działania. Zarządzamy aktywami zbliżającymi się do 2 mld zł.

Bartosz Kublik

Bartosz Kublik, prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej

Jesteśmy bankiem, który realizuje własną strategię, będąc jednocześnie członkiem Grupy BPS oraz Systemu Ochrony Zrzeszenie BPS. Przynależność do grupy pozwala redukować koszty wdrożeń technologicznych i podnosi bezpieczeństwo działania. To wszystko sprawia, że budynek Centrali, w którym koncentruje się zarządzanie i procesy krytyczne naszego przedsiębiorstwa, musi być funkcjonalny, bezpieczny i bardzo nowoczesny. Najprostszym rozwiązaniem byłaby budowa od podstaw, tyle że Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej funkcjonuje na rynku nieprzerwanie od 1898 roku i należy do grona najstarszych instytucji kredytowych założonych na ziemiach polskich objętych zaborem rosyjskim.

Nasi świetni poprzednicy wybudowali w dwudziestoleciu międzywojennym piękną, klasycyzującą siedzibę, która przez lata stała się nie tylko wizytówką Banku, lecz także ikoną architektoniczną Ostrowi Mazowieckiej i okolic. Dlatego postanowiliśmy, że dziedzictwo naszego przedsiębiorstwa jest po prostu zbyt istotne, żeby pominąć je w decyzji inwestycyjnej.

Tak powstała koncepcja modernizacji i rozbudowy historycznej siedziby banku. Dokonaliśmy tego z wielkim pietyzmem. Efekty modernizacji oraz budowy nowej części przerosły nasze oczekiwania, ale też oczekiwania lokalnej społeczności. Jak widać przypadły też do gustu profesjonalistom, którzy zasiedli w kapitule konkursu Modernizacja Roku 2021.

Jak modernizacja siedziby banku wpłynęła na jego funkcjonalność i odbiór przez klientów?

Bartosz Kublik − Jak wspomniałem, jesteśmy niezwykle zadowoleni z efektów inwestycji. Sfera wizualna miała kluczowe znaczenie dla przyznania nam tytułu. Budynek jest obecnie perłą architektoniczną tej części kraju i znakomicie − według najlepszych krajowych i światowych trendów − połączył część zabytkową z częścią bardzo nowoczesną, opartą o oszczędne w wyrazie i „zwiewne” rozwiązania szklano-aluminiowe.

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

Moim i architektów zamysłem było, aby nowy biurowiec połączony z substancją zabytkową niczego nie udawał. Nie przepadam za budowaniem w nowych realiach w stylu „zabytkowym”. Nie te materiały, nie te technologie i nie ci rzemieślnicy. Chodzi raczej o to, żeby inteligentnie i nienachalnie komponować nowoczesną architekturę z dorobkiem poprzednich pokoleń, któremu jesteśmy winni szacunek i dbałość o najmniejszy szczegół. Uważam, że to się nam udało. Wspólnie z Pracownią Architektoniczną Autoris z Białegostoku oraz wykonawcą – Przedsiębiorstwem Realizacji Inwestycji Pana Kazimierza Mitelsztedta z Ostrołęki stworzyliśmy nieoczywiste połączenie, które powoduje, że budynek Centrali jest obecnie prawdziwą wizytówką banku. Co więcej, doskonale obrazuje nasze firmowe DNA, w którym chcemy łączyć budowanie bardzo nowoczesnej instytucji z dbałością o dorobek i dziedzictwo historyczne naszej firmy.

Wygląd i forma są arcyważne, jednak jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że daliśmy nowe życie pięknemu zabytkowi. Zrobiliśmy to pod auspicjami i w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ponadto sprawiliśmy, że zabytkowy, stuletni budynek stał się w sensie technologicznym biurowcem klasy premium, wyposażonym we wszelkie inteligentne systemy oraz częściowo własne źródła energii. Myślę, że ten konglomerat efektów znajduje uznanie w oczach naszych klientów, pracowników oraz wszystkich interesariuszy.

rozmawiała: Zuzanna Maj

zdjęcia: archiwum Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotr Henicz
Ubezpieczenie od deszczu podczas wyjazdu, videocasty...
Konto bankowe dla dziecka
Ekonomiści ubolewają nad brakiem przedsiębiorczości...
Katarzyna Szulim
Nagroda Orła Polskiego Biznesu w kategorii Lider Reg...
Magdalena Fuk
Ze względu na intensywne użytkowanie rekreacyjne zbi...
Tomasz Balcerzak
Głównym wyznacznikiem rozwoju są ludzie: kompetentni...