Menu

Bezpieczne materiały, z jakich robi się kołyski

Podczas kompletowania wyprawki dla dziecka wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupić kołyskę. Ponieważ noworodki i niemowlęta uwielbiają kołysanie, taki mebel może przydać się w sypialni. Jednak, aby kołyska była w pełni bezpieczna dla dziecka musi być wykonana z odpowiedniego materiału.

Czy rzeczywiście warto kupić kołyskę?

Często słyszy się, że zakup kołyski nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Tego typu mebelki niekiedy okazują się stosunkowo drogie, poza tym zwykle służą maluszkowi przez maksymalnie 6 miesięcy. Niemniej jednak kołyska ma też kilka istotnych zalet. Rytmiczne kołysanie jest dobrą metodą na uspokojenie niemowlęcia i ułatwienie mu zasypiania. Poza tym neurolodzy odkryli, że dzieci, które były kołysane na rękach rodziców i w kołysce, często nieco lepiej się rozwijają i szybciej zaczynają siadać, a potem raczkować. Przez pierwsze miesiące życia mebelek będzie służył maluchowi jako wygodne łóżeczko. Tutaj możesz sprawdzić, jak powinna wyglądać kołyska. Znajdziesz tu wiele podpowiedzi o tym, czym należy się kierować robiąc zakupy.

Z czego najczęściej robione są kołyski?

Zdecydowana większość kołysek dla noworodków i niemowląt jest wykonana z litego drewna, m.in. sosnowego. To materiał naturalnego pochodzenia, który wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia. Nie ma więc ryzyka, że konstrukcja kołyski przypadkowo pęknie. Jeśli na jej powierzchni pojawią się drobne zarysowania, można się ich z łatwością pozbyć wykorzystując do tego papier ścierny. Poza tym każdy mebelek z drewna jest niepowtarzalny z uwagi na różne ułożenie słojów i tworzących się w ten sposób wzorów.

Drewniane kołyski są solidne. Jeżeli nie chcesz kupować mebelka w naturalnym kolorze drewna, bez wątpienia szybko znajdziesz model pokryty farbą. Aby upewnić się, że jest on bezpieczny dla dziecka powinieneś go powąchać. To dość nietypowy sposób, ale jednocześnie skuteczny. Jeśli czujesz ostry zapach farby lub kleju, powinieneś kontynuować swoje poszukiwania idealnego mebelka. Nieprzyjemnie pachnąca kołyska prawdopodobnie została pomalowana niedawno. Nie należy narażać maluszka na wielogodzinne przebywanie w otoczeniu, w którym wydziela się taki drażniący zapach. Poza tym należy się upewnić, że powierzchnia kołyski jest idealnie gładka i nie ma na niej żadnych drzazg.

Czy wiklina to odpowiedni materiał na kołyskę?

Bardzo często polecane są nie tylko kołyski drewniane, ale i wiklinowe. Materiał ten również nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, a ponieważ jest elastyczny, wykonane z niego mebelki mają różne, niekiedy fantazyjne kształty. Wiklina jest trwała, wodoodporna i przede wszystkim ekologiczna. W porównaniu do tworzyw sztucznych nie ma ona substancji mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dzieci. Przed zakupem wiklinową kołyskę także należy powąchać. Jeśli nie wyczuwasz żadnego zapachu, możesz mieć pewność, że to bezpieczny mebelek dla Twojej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021