Bezpieczny szpital – CMJ oceniło szpitale

Opublikowano: 22 stycznia 2015

Z końcem 2015 r. CMJ opracowało dwunasty ranking „Bezpieczny szpital”, opublikowany w dzienniku „Rzeczpospolita”. W tej edycji na ankietę odpowiedziały 223 szpitale, które umiejscowiono w trzech zestawieniach

Centrum Monitorowania Jakości od lat przygotowuje ranking „Bezpieczny szpital”, który daje obraz poziomu lecznictwa szpitalnego w skali ogólnopolskiej. Inicjatywa służy systematycznej ocenie jakości usług medycznych oraz propagowaniu ciągłości pracy nad poprawą bezpieczeństwa w szpitalach na przykładzie najlepszych placówek w kraju.

Szpitale klasyfikowane są w trzech rankingach. Pierwszy z nich – tzw. „Złota setka” – obejmuje sto wielospecjalistycznych szpitali zabiegowych i onkologicznych. W tym zestawieniu najlepsze na koniec 2015 r. okazały się: Szpital PCM w Pleszewie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zamościu.

Drugi ranking klasyfikuje 12 monospecjalistycznych szpitali zabiegowych. W tej kategorii najwięcej punktów zdobyła gdańska placówka Swissmed Vascular Sp. z o.o., za którą uplasowały się Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy oraz Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dra Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.

Trzecie zestawienie dotyczyło szpitali niezabiegowych – znalazło się w nim 10 jednostek, wśród których za wzorową może uchodzić Szpital Chorób Płuc im. Błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi. Pierwszą trójkę zamykają Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem i Szpital Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. św. Jadwigi. Oddzielnie sporządzono rankingi wojewódzkie.

W XII edycji rankingu zespół CMJ ocenił 223 szpitale, które odpowiedziały na ankietę. Na zajętą pozycję złożyły się punkty uzyskane za trzy główne obszary działalności: zarządzanie, jakość opieki i opiekę medyczną. Bardziej szczegółowa punktacja uwzględniała takie aspekty, jak: finanse, personel i jego kwalifikacje, certyfikaty, jakość usług, polityka lekowa, diagnostyka, systemy informatyczne, system sterylizacji, zaopatrzenie w media, zarządzanie majątkiem, komfort pobytu pacjenta czy analiza zdarzeń i skarg. Maksymalnie szpitale miały do zdobycia tysiąc punktów, przy czym lider uzyskał 917,82. Złotą setkę zamyka Szpital „Olmedica” Spółka z o.o. w Olecku z wynikiem 753,86 pkt.

Przedstawiciele najlepszych szpitali odebrali dyplomy i statuetki podczas gali finałowej, która odbyła się 17 grudnia w warszawskim hotelu Radisson. Uroczystość poprowadziła Iwona Schymalla, a wśród gości znaleźli się m.in. wiceminister zdrowia Piotr Warczyński oraz partnerzy wydarzenia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *