Bezpłatne badanie jaskry

Bezpłatne badanie jaskry

Opublikowano: 8 marca 2019

Od 10 do 15 marca 2019 r. w całej Polsce będzie trwać akcja bezpłatnego badania jaskry. Wszyscy zainteresowani takim badaniem, którzy zgłoszą się do wybranych placówek okulistycznych w kraju, będą mieli okazję, bez skierowania i ponoszenia żadnych kosztów, wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne w kierunku jaskry.

Bezpłatne badanie jaskry ma zwiększyć wykrywalność choroby we wczesnym jej stadium u większej liczby osób w kraju. Dzięki tej akcji chcemy także podnieść świadomość społeczeństwa na temat tej choroby mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital, jako jedna z 65 placówek w Polsce bierze udział w akcji bezpłatnego badania jaskry.

Jaskra – bezobjawowa choroba we wczesnym jej etapie

Szacuje się, że w Polsce chorych na jaskrę jest ok. 1 mln osób. Zdiagnozowana została tylko u połowy z nich.

Powodem tego jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby i brak wyraźnych objawów, np. bólowych mówi prof. Iwona Grabska-Liberek, Kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Ekspert w dziedzinie jaskry podkreśla, że aż w 90% przypadków choroba ta przebiega bez widocznych dolegliwości. Ok. 70% przypadków tej choroby jest wykrywana zbyt późno, żeby uratować widzenie.

Wielkie znaczenie w leczeniu jaskry mają badania profilaktyczne wzroku, przesiewowe. Dzięki nim, można wykryć jaskrę w jej wczesnym stadium i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom. Żeby skutecznie leczyć musimy jak najwcześniej wykryć chorobę – mówi prof. Jacek Szaflik.

Polscy Okuliści kontra jaskra

Akcja Polscy okuliści kontra jaskra trwa już od 2017 r. Jej inicjatorami są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne i lekarze okuliści z całej Polski. W poprzednich edycjach tej akcji przebadanych zostało ponad 6 tys. pacjentów. Aż 40 proc. z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki w kierunku tej choroby. Zdaniem prof. I. Grabskiej-Liberek i prof. J. P. Szaflika to najlepszy dowód na to, że takie akcje są bardzo potrzebne. Eksperci zachęcają do wzięcia w niej udziału.

Od 10 marca br. bezpłatne badania jaskry

Obecne bezpłatne badania jaskry, z okazji Światowego Dnia Jaskry, będą wykonywane w 65 placówkach w kraju. Diagnostyka przesiewowa będzie obejmować: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, badanie grubości rogówki, a także wywiad z pacjentem. Listę placówek, gdzie można się przebadać w kierunku jaskry można znaleźć na stronach: www.tydzienjaskry.pl oraz www.pto.com.pl.

– Musimy pamiętać o tym, że jaskra jest chorobą nieuleczalną, nawet jeśli jest leczona. Jej leczenie nie ma na celu poprawę widzenia, ale zahamowanie postępowania choroby – przypomina prof. Jacek Szaflik.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...