Menu
badanie wątroby

Bezpłatne badanie wątroby

Od 1 marca do 1 kwietnia 2023 r. w szesnastu miastach w całej Polsce można wykonać bezpłatne badanie wątroby pod katem stłuszczenia lub zwłóknienia tego narządu. Rozpoczęła się akcja „Prowadź się zdrowo”. Jak dbać o wątrobę dla Magazynu VIP mówi dietetyczka kliniczna Klaudia Wiśniewska. 

W miastach objętych akcją m. in. w: Warszawie, Radomiu, Kielcach, Częstochowie, Wrocławiu, Lublinie, Zamościu, Białej Podlaskiej, czy Chorzowie będą pojawiać  się na ulicach mobilne gabinety, w których przez dwa dni będzie można skorzystać z nieinwazyjnego badania wątroby pod katem jej stłuszczenia lub zwłóknienia.

Nieinwazyjne badanie wątroby

Nieinwazyjne badanie wątroby jest wykonywane w godzinach 8.00 do 16.00 w specjalnie przygotowanych do tego pojazdach, w których są zorganizowane po dwa mobilne gabinety do przeprowadzenia badań. Samo badanie trwa kilka minut i jest wykonywane przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan, które określa stan wątroby pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia. Badanie  jest bezbolesne i bezstresowe. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać tj. nie ma potrzeby specjalnej diety i nie trzeba być na czczo. Jedynie należy położyć się i odsłonić brzuch. Przeprowadzane jest ono ultradźwiękami i trochę przypomina badanie USG jamy brzusznej wykonane punktowo.  Personel wykonujący badania podkreśla, że nie ma przeciwwskazań medycznych do jego wykonywania np. nadciśnienie, choroby serca, przebyte operacje itp. nie stanowią przeszkody w jego wykonaniu.  Po przeprowadzeniu badania, uczestnik otrzymuje (w formie wydruku) jego wynik, który następnie może skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie.

Mobilne gabinety wykonujące nieinwazyjne badanie wątroby są lokalizowane na wybranych stacjach kontroli pojazdów Speed Car oraz w ściśle określonych punktach w centrum miast. Natomiast w: Krakowie, Opolu, Nowym Sączu, Bytomiu, Jeleniej Górze i Wałbrzychu pojazdy będą dostępne w centrach miast. W Warszawie wątrobę będzie można przebadać 1 kwietnia br. podczas wydarzenia pt. „Wiosenne wietrzenie”. Gromadzi ono fanów motoryzacji, a jego organizatorem jest Fundacja Youngtimer Warsaw.

Jak dbać o wątrobę?

Najbardziej optymalną dietą w kontekście stłuszczania wątroby jest dieta śródziemnomorska. Podstawą jej są: warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, ale także produkty zbożowe, które powinniśmy jeść w umiarkowanych ilościach. Uzupełnieniem diety może być: nabiał, ryby, zdrowe tłuszcze pochodzące z orzechów i nasion, olej z oliwek czy rzepakowy. Dbając o wątrobę  raczej należy unikać: dużej ilości mięsa czerwonego, cukrów prostych i tłuszczów nasyconychmówi, dla Magazynu VIP, Klaudia Wiśniewska, dietetyczka kliniczna, założycielka Centrum Terapii Dietetycznej SPOT, biorąca udział w akcji  „Prowadź się zdrowo”. – Dobrze jest spożywać posiłki w miarę regularnie. Możemy dostosować je do swojego  trybu życia. Mogą to być trzy, cztery lub pięć posiłków dziennie – dodaje.  Dietetyczka podkreśla, że dla dobrej kondycji wątroby ostatni posiłek warto spożywać na 2-3 godziny przez snem, żeby nie obciążać naszego przewodu pokarmowego. Dobrze jest także pić w ciągu dnia napoje nisko lub bezkaloryczne np. wodę. 50-60% napojów w ciągu dnia powinna stanowić woda  min. 1,5 litra dziennie lub więcej w zależności od naszej aktywności codziennej.

Nie tylko dla mężczyzn

Akcja „Prowadź się zdrowo” jest skierowana przede wszystkim do mężczyzn po czterdziestym roku życia, grupy narażonej na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Ponad połowa Polaków, tj. aż 54% mężczyzn w wieku 40-60 lat, ma świadomość, że o wątrobę należy odpowiednio dbać. Jednak, mimo tej wiedzy, aż 44% z nich nigdy nie wykonało żadnego badania profilaktycznego pod kątem chorób tego organu – wynika z badań pt. „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, przeprowadzonych w kwietniu ub. r. przez agencję IPSOS. Jednak badaniu mogą poddać nie tylko mężczyźni szczególnie narażeni na wspomniane problemy zdrowotne, ale wszyscy chętni, także kobiety.

Ewa Ploplis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023