choroba Alzheimera

Bill Gates wydaje miliony na walkę z Alzheimerem

Opublikowano: 20 listopada 2017

50 mln dolarów przeznaczył właściciel koncernu Microsoft na wsparcie badań prowadzonych nad chorobą Alzheimera. Pieniądze pochodzą z jego osobistego konta, a nie fundacji, którą od lat prowadzi z żoną. Choroba Alzheimera to poważny problem cywilizacyjny.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na demencję spowodowaną głównie Alzheimerem cierpi na świecie 36 mln ludzi, w Polsce około 350 tys. osób.

Choć minęło ponad 100 lat od czasu, gdy dr Alois Alzheimer po raz pierwszy opisał chorobę demencyjną, nazwaną później od jego nazwiska, to niestety wciąż nie znaleziono skutecznego sposobu jej leczenia. Co najwyżej można spowalniać jej rozwój. Skąd taki gest miliardera? W wywiadzie dla stacji CNN przyznał, że w jego rodzinie kilku mężczyzn zachorowało na Alzheimera i on również obawia się choroby, która może pogorszyć stan jego umysłu.

Skąd się bierze choroba Alzheimera?

To schorzenie należy do chorób neurodegeneracyjnych. Prowadzi do utraty komórek nerwowych, upośledzenia pamięci, myślenia, orientacji, zdolności uczenia się i oceny sytuacji, rozumienia, a nawet liczenia. Jej objawem są złogi białkowe powstające w mózgu. Mówi się, że to choroba odbierająca człowiekowi wspomnienia i tożsamość. Spowalniając rozwój procesów degradacyjnych, na początek podaje się pacjentom leki przywracające możliwość przekazywania sobie informacji między neuronami, czyli komórkami mózgu. Zmiany w mózgu zaczynają się wiele lat przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Dlatego chorobę wykrywa się zwykle już w stadium, kiedy zaczyna siać spustoszenie w mózgu.

Gest miliardera

Żona Billa Gatesa poprzez prowadzoną przez siebie fundację do tej pory koncentrowała się na chorobach zakaźnych, typu malaria, polio, HIV. Inwestycja w szukanie leku na Alzeimera, to pierwsza inicjatywa nie związana z chorobami zakaźnymi, finansowana przez tego filantropa.

50 milionów dolarów Gates zainwestował w Dementia Discovery Fund, czyli partnerstwo prywatno-publiczne, wspierające młode firmy, które szukają nowych kierunków badań nad preparatem leczącym chorobę Alzheimera.

W ciągu ostatnich 15 lat przeprowadzono ponad 400 testów leków mających pomóc chorym. Nowych terapii jednak wciąż brakuje, testy nie przyniosły żadnych spektakularnych rozwiązań.

Na swoim blogu Bill Gates napisał: „Widzieliśmy, jak dzięki innowacjom naukowym dawni pewni zabójcy, tacy jak HIV, stawali się chorobami przewlekłymi, które można kontrolować za pomocą leków. Jestem przekonany, że to samo, a może i więcej da się zrobić z Alzheimerem”.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Marihuana lecznicza to temat, który budzi w...
Alergie
Porządki sezonowe to idealna okazja, aby nie tylko odświeżyć...
Siwienie włosów
Siwienie włosów to naturalny proces, podczas którego nasze w...
brak snu
W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz...
Dieta śródziemnomorska
Pewnie słyszałeś o diecie śródziemnomorskiej, która kładzie...